Kierownik wycieczki opiekunem?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 20:27

no tak Edzia, ty interpretujesz dla siebie, na swój sposób, nie zarządzasz szkołą, a KO jednak na funkcjonowanie szkoły ma duży wpływ. W moim miescie musi być kierownik +opiekunowie, może u ciebie nie.

A może sama coś poszukasz? Bo ironizujesz...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: vuem » 2012-01-27, 20:33

Miszmasz Linczerko.

Naprawdę powiedziano - cytuję - że organizację wycieczek górskich na terenie TPN determinują przepisy PTTK?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: linczerka » 2012-01-27, 20:49

Basso profondo, wiem już o tym, poszukiwałam przepisów, ale już znalazłam.
Vuem, my mamy się dostosować do przepisów funkcjonujących w górach. I tyle.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 20:52

Dziwne. Regulamin wycieczek w wielu szkołach opiera się na tych przepisach. KO chocby w Kielcach (wyżej wstawiłam link)również. Napisz w takim razie, dlaczego tak sądzisz?

Też organizuję zieloną szkołę w Zakopanem i dlatego podczytuję to i owo. Skoro dzieci korzystają z noclegu przez 5 lub 7 dni, to jest w pewnym sensie wypoczynek.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: vuem » 2012-01-27, 21:01

linczerka pisze:Vuem, my mamy się dostosować do przepisów funkcjonujących w górach. I tyle.


Ja nie przeczę, że do "jakichś" przepisów mamy się dostosować.

Zacytowałaś notatki ze szkolenia, więc pytam, czy ktoś tam faktycznie takie bzdety ogłaszał. I tyle ;)

Peonia pisze:Też organizuję zieloną szkołę w Zakopanem i dlatego podczytuję to i owo. Skoro dzieci korzystają z noclegu przez 5 lub 7 dni, to jest w pewnym sensie wypoczynek.


Gdy Twoja szkoła zacznie zarabiać organizowaniem kolonii letnich dla dzieci, to zrozumiesz różnicę w tym "wypoczynku" tkwiącą ;)

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 21:12

Czytałam i rozumiem.

Imć Profesór
Posty: 41
Rejestracja: 2010-05-18, 22:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Imć Profesór » 2012-01-27, 21:30

W rozporządzeniu MENiS z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki nie ma stwierdzenia, że kierownik wycieczki nie może być jednocześnie opiekunem.

Czyli kierownik wycieczki może, ba, nawet jest opiekunem:)

A skoro przerzucamy się, jak KO interpretują przepisy, to u mnie w łódzkiem nie było problemu przy organizacji wycieczki, w czasie której byłem i kierownikiem i opiekunem. Inna sprawa, że mam licealistów:)

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 22:08

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 jest nadal obowiazujące. Zmieniły się tylko, jak sam wkleiłeś, przepisy dotyczace bezpieczeństwa i znaków. Możesz to sprawdzić klikając tutaj

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112951751

na napis "akty zmienione".

Jak już wyszukujemy aktów prawnych i jesteście tacy mądrzy, to mi podpowiedzcie, gdzie znajdę informacje na temat wyjazdów zagranicznych dzieci do lat 10. Organizuję zielona szkołę w Zakopanem i jednego dnia chcemy wyjechać na Słowację. Chodzi mi o to, jakie dokumenty powinny posiadać dzieci, aby mogły swobodnie przekroczyć granicę. Szukam przepisów, bo nie wiem, czy tylko zgoda rodziców na pismie wystarczy.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 23:17

wiem, ale mi chodzi o to, czy musi mieć jakaś zgodę opiekunów swoich na przekraczanie granicy, jeśli tak to w jakiej formie, zwykłą czy bo ja wiem...

Wyczytałam, że jak babcia bierze dziecko na wczasy za granicę, to musi miec tę zgodę poświadczoną notarialnie, a w wycieczkach klasowych jak?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-28, 08:00

Czyli, że wystarczy tylko zgoda.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: vuem » 2012-01-28, 08:43

Basso profondo pisze:Łazicie na jakieś przypadkowe szkolenia, gdzie przypadkowi ludzie mówią wam przypadkowe rzeczy, które latami potem biegają za prawdy objawione, bo nikomu nie chce się rzeczywiście przeczytać treści rozporządzenia. Tylko kopiuj-wklej, kopiuj-wklej...


Uczciwie rzecz biorąc nie łazimy, a często jesteśmy po prostu wysyłani. Nie mamy wpływu na wybór osób szkolących, a co do czytania...powiem szczerze, że czytam jedynie to, co faktycznie mnie dotyczy lub interesuje. Nie każdy jest pasjonatem takich lektur ;)

Imć Profesór pisze:W rozporządzeniu MENiS z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki nie ma stwierdzenia, że kierownik wycieczki nie może być jednocześnie opiekunem.


Myślę, że niektórzy brak wyraźnej i dosłownie sformułowanej zgody na łączenie tych funkcji interpretują jako zakaz.
"Nie piszą, że można, to znaczy że nie można".

Basso profondo pisze:Warto wiedzieć, że weszła nowa ustawa:


Zaznaczając, że TPN ma jeszcze tzw. okres przejściowy, gdy pewne obostrzenia dot. grupowych wyjść zachowuje, a w przyszłości może zniesie. Choć dla wycieczek szkolnych w praktyce znaczenia to mieć nie będzie.
Wiele się dzieje na linii fontu przewodnicy kontra reszta świata.;)

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-28, 11:49

No dobrze.Zgłoszę.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: vuem » 2012-01-28, 15:16

Basso profondo pisze:No ale akurat Ty żadnych głupot w tym wątku nie pisałeś :)


Ja tylko drogi Basso zabrałem głos w imieniu nauczycieli w ogóle, którzy - podobnie jak ci tu się wypowiadający - nie mają często wpływu na to kto przyjdzie szkolenie przeprowadzić, jak i na to, czy w ogóle muszą w takich szkoleniach uczestniczyć.

Więc jeśli reasumując wziąć pod uwagę ten przymus i dodać do niego brak zainteresowania prawnymi szczegółami, czy choćby czymś jak turystyka, to ... nie ma co się dziwić, że podaje się szczątkowe informacje z "notatek szkoleniowych";)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: vuem » 2012-01-28, 16:41

Basso profondo pisze:Na brak zainteresowania prawnymi "szczegółami" i brak nawyku sięgania do źródeł ja nie widzę usprawiedliwienia ;)


Że to wg Ciebie grzech śmiertelny to ja wiem... :twisted:

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: marek474 » 2012-04-04, 14:09

Witam! Po dłuższej przerwie wracam do wątku, wycieczka zamówiona, zaliczka wpłacona, a dyrektor teraz mnie jak i nauczycielkom z klas I-III robi problemy (im z zieloną szkołą).
Przedstawiam problem, chodzi o czas pracy nauczyciela, dyrektor boi się PIP (zresztą niedawno była kontrola, dzięki życzliwemu nauczycielowi) i twierdzi, że nauczyciel nie może pracować 24 godziny na dobę i chcę by był jakiś zmiennik. Dla mnie to śmieszne, bo za niedługo będzie tak, że jeden uczeń-jeden opiekun. Przypomnę, że jedziemy do Zakopanego na 3 dni i jedzie 3 opiekunów + kierownik, a teraz dyr chce by 6 opiekunów było (38 uczniów). Jak mu pomysł wybić z głowy? Proszę o rady, ja się dyrektorowi nie dziwie, bo ma kontrolę za kontrolą, ale zaliczka wpłacona, rodzice mnie zjedzą jak z tej wycieczki zrezygnuję.
Pozdrawiam!


Wróć do „Prawo oświatowe”