Praca w święta

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lukasch
Posty: 48
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Praca w święta

Postautor: lukasch » 2007-09-19, 21:21

Dyrektorka w mojej szkole NAKAZUJE nauczycielom jeździć z młodzieżą, jako opieka, na różne imprezy okolicznościowe ze sztandarem szkoły. Wszystkie te uroczystości odbywają się w niedzielę lub święta, które jak wiadomo są dniami wolnymi od pracy oraz często w innych miejscowościach. Taka opieka trwa zazwyczaj parę godzin. Oczywiście śmiechem kwituje moje pytanie o wynagrodzenie w te dni i daje wyraźnie do zrozumienia, że jak nie pojadę to będę miał problemy. Jak to się ma obowiązującego prawa. Czy dyrektor ma prawo nakazać mi pracować w niedzielę i święta ?

Jethro Tull
Posty: 894
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Praca w święta

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-20, 00:43

lukasch pisze:Czy dyrektor ma prawo nakazać mi pracować w niedzielę i święta ?


Ma prawo ale za prace w dniu wolnym od pracy należy się nauczycielowi inny dzień wolny od pracy lub jeśli to jest niemożliwe to wynagrodzenie

Art. 42c. ust. 3 KN
Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5.

a ten przepis to z rozporządzenia o stawkach wynagrodzenia zasadniczego:
§ 10. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.


z drugiej strony reprezentowanie szkoły i opieka nad uczniami i pocztem sztandarowym to zaszczyt a tych świąt i uroczystości nie ma znowu tak dużo.
Sądzisz, ze dyrektorce płacą za każde swięto gminne, państwowe czy jeszcze inne, na którym winna być i pewnie jest? zapewniam, że nie płacą a ona jest jedna a nauczycieli w szkole wielu i można to rozwiazac tak by nie ta sama osoba ciągle chodziła jako opiekun z pocztem sztandarowym..

oj.. jak ta młodzież ma być wychowywana w poszaniowaniu ojczyzny??? nie wiem ile wiosen sobie liczysz ale Twój dziadek to z dumą by szedł na takie uroczystości mogąc nieść sztandar czy opiekowac się pocztem sztandarowym

lukasch
Posty: 48
Rejestracja: 2007-09-19, 21:17

Re: Praca w święta

Postautor: lukasch » 2007-09-20, 21:34

Dziękuję za odpowiedź. Jednoznacznie wynika z niej, że dyrektorka łamie prawo bowiem wysyła nauczycieli w dni wolne od pracy nie dając im za to wynagrodzenia ani dnia wolnego przewidzianego prawem. Co więcej, nie rozlicza poniesionych kosztów (samochód nauczyciela) . To tyle. Na chłodno.

A teraz polemika :

z drugiej strony reprezentowanie szkoły i opieka nad uczniami i pocztem sztandarowym to zaszczyt a tych świąt i uroczystości nie ma znowu tak dużo.
Sądzisz, ze dyrektorce płacą za każde swięto gminne, państwowe czy jeszcze inne, na którym winna być i pewnie jest? zapewniam, że nie płacą a ona jest jedna a nauczycieli w szkole wielu i można to rozwiazac tak by nie ta sama osoba ciągle chodziła jako opiekun z pocztem sztandarowym..


oj.. jak ta młodzież ma być wychowywana w poszaniowaniu ojczyzny??? nie wiem ile wiosen sobie liczysz ale Twój dziadek to z dumą by szedł na takie uroczystości mogąc nieść sztandar czy opiekowac się pocztem sztandarowym


1. Jethro Tull, chyba nie wierzysz w to, że wysyłanie trójki dzieci (np VI kl) na parogodzinne, przenudne dla nich imprezy, często w upale czy zimnie jest elementem "wychowywana w poszaniowaniu ojczyzny", przynajmniej dla tych dzieciaków.

2. Nie interesuje mnie czy dyrektorce płacą za każde święto gminne czy jeszcze inne. Sama zadecydowała o dyrektorowaniu więc doskonale wiedziała co robi. Jestem wychowawcą i się nie skarżę, że mi nie płacą za 48 godzinną opiekę nad młodzieżą np. w czasie wycieczki. Wiedziałem,że tak będzie podejmując tą funkcję.

3. Piszesz o dumie. Ja będę dumny wtedy jak będzie przestrzegane prawo. Władza będzie mnie traktowała poważnie i z szacunkiem . Za moją pracę i wykształcenie będę mógł się rozwijać a nie egzystować. Przykład pracy bez wynagrodzenia w święta jest nie pojedynczy. Są inne przykłady łamania prawa (akceptowanego niestety przez większość nauczycieli).
Moja duma niestety nie będzie porównywana z dumą jak piszesz mojego dziadka - czasy się zmieniły.

4. I na koniec, kontynuując wątek bezprawnej pracy w święta. Co będzie jak np. (odpukać) wydarzy się wypadek ??

Jethro Tull
Posty: 894
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Praca w święta

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-21, 09:22

lukasch pisze: ....Jethro Tull, chyba nie wierzysz w to.....


polemizował nie będę, swoje uwagi napisałem w poprzednim poście

karol_pol
Posty: 7
Rejestracja: 2007-09-19, 19:12

Re: Praca w święta

Postautor: karol_pol » 2007-10-15, 15:59

Jaki przelicznik sie stosuje 1 dzień wolny za jeden dzień wolny, czy tez zależy to od godzin przepracowanych podczas tego dnia wolnego od zajęć?

[ Dodano: 15 Październik 2007, 15:00 ]
Oczywiście 1 dzień wolny za 1 dzień przepracowany w dni wolne - przepraszam za pomyłkę.

Sabina
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-23, 18:40

wyjazdy słuzbowe

Postautor: Sabina » 2007-11-23, 18:48

Bardzo proszę o odpowiedź: dyrektor zlecił mi wyjazd służbowy w niedzielę, dostałam delegację, jednak to była niedziela i nikt nie miał pieczatki, żeby mi podbic owa delegację( pojechałam wynajętym samochodem osobowym, gdyż dojazd w niedzielę od nas do Krakowa nie jest łatwy(60 km). W poniedziałek dyrekcja zapytała czy podbiłam delegację. Wyjaśniłam że nie bylo to mozliwe, a pani dyr. skwitowała to słowami: "dobrze że nic się nie stało". Uwazam że powinnam miec zapłacone za 8 godzin pracy bo tyle spędziłam poza domem. Czy słusznie ?
Sabina

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2237
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Praca w święta

Postautor: Basiek70 » 2007-11-23, 19:13

Jednakże zeby się domagać zapłaty, musisz udokumentować, że przez ten czas pracowałaś.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Jethro Tull
Posty: 894
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: wyjazdy słuzbowe

Postautor: Jethro Tull » 2007-11-23, 21:01

Sabina pisze:Bardzo proszę o odpowiedź: dyrektor zlecił mi wyjazd służbowy w niedzielę, dostałam delegację, jednak to była niedziela i nikt nie miał pieczatki, żeby mi podbic owa delegację( pojechałam wynajętym samochodem osobowym, gdyż dojazd w niedzielę od nas do Krakowa nie jest łatwy(60 km). W poniedziałek dyrekcja zapytała czy podbiłam delegację. Wyjaśniłam że nie bylo to mozliwe, a pani dyr. skwitowała to słowami: "dobrze że nic się nie stało". Uwazam że powinnam miec zapłacone za 8 godzin pracy bo tyle spędziłam poza domem. Czy słusznie ?

podbicie delegacji nie jest wymagane w obowiązujących przepisach prawa więc tu nie ma żadnego kłopotu. Przysługuje Ci zwrot kosztów podróży w zalezności od tego jaki środek transportu określił dyrektor. Jesli była zgoda na przejazd prywatnym samochodem to w takim przypadku przysługuje Ci zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez dyrektora, która nie może być wyższa niż określona w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, zpo. 271, z późn. zm.).

Ponadto jeśli podróż trwała od 8 do 12 godzin przysługuje Ci połowa diety na wyżywienie czyli 12,50zł
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm)
§ 4. 1. (1) Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży.
2. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu ) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:
1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety


a za niedzielę należy Ci się inny dzień wolny od pracy na podstawie Art. 151(3) Art. 151(1) kodeksu pracy bo KN nie reguluje zasad gdy nauczyciel wykonuje pracę na zlecenie (skierowanie) przez dyrektora i ni ejest to praca z młodzieżą jak np wycieczka. Zatem tu trzeba zastosować kodeks pracy.

Sabina
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-23, 18:40

Re: Praca w święta

Postautor: Sabina » 2007-11-25, 10:35

Basiek70 pisze:Jednakże zeby się domagać zapłaty, musisz udokumentować, że przez ten czas pracowałaś.


Dziękuje za odpowiedź. W jaki sposób mogę udokumentować to, że pracowałam? Nadmieniam, że byłam z uczniem po odbiór nagrody. w prasie nie było żadnej notatki czy artykułu że był odbiór nagród przez uczniów szkoły takiej a takiej. O nauczycielu nikt i tak nie wspomni że był z dzieckiem.
Sabina

Jethro Tull
Posty: 894
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Praca w święta

Postautor: Jethro Tull » 2007-11-25, 14:46

Sabina pisze:W jaki sposób mogę udokumentować to, że pracowałam?

Tym dokumentem jest właśnie delegacja, nawet jeśli nie jest potwierdzona bo fakt odbycia podrózy służbowej potwierdza dyrektor

reducent
Posty: 14
Rejestracja: 2007-11-25, 12:09

Re: Praca w święta

Postautor: reducent » 2007-11-25, 15:19

W naszej gminie o delegacjach kazano nam zapomnieć . Zwracane sa tylko koszty potwierdzone biletem PKS lub PKP. Jak ktoś jedzie samochodem, to na koszt własny. Podobno takie są przepisy

Jethro Tull
Posty: 894
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Praca w święta

Postautor: Jethro Tull » 2007-11-25, 15:24

reducent pisze:W naszej gminie o delegacjach kazano nam zapomnieć . Zwracane sa tylko koszty potwierdzone biletem PKS lub PKP. Jak ktoś jedzie samochodem, to na koszt własny. Podobno takie są przepisy

Owszem do zwrotów kosztów podróży po zmianie rozporządzeniea od 1 stycznia 2007 r. konieczne są bilety na dany środek transportu, który został wskazany w delegacji np. PKS, PKP, BUS. Ale jeśli dyrektor wpisał w delegacji np prywatny samochód to wtedy płaci tzw kilometrówkę.
Nie może natomiast zwrócić kosztów przejazdu jeśli w delegacji był np PKS a ktoś jechał swoim samochodem. Tu jeszcze wyjściem (sporadycznym) może byc przyjęcie oświadczenia przez dyrektora, że pracownik np. zgubił bilet.

reducent
Posty: 14
Rejestracja: 2007-11-25, 12:09

Re: Praca w święta

Postautor: reducent » 2007-11-25, 15:26

Dziękuję za odpowiedz :D

Sabina
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-23, 18:40

Re: Praca w święta

Postautor: Sabina » 2007-11-25, 20:03

Owszem do zwrotów kosztów podróży po zmianie rozporządzeniea od 1 stycznia 2007 r. konieczne są bilety na dany środek transportu, który został wskazany w delegacji np. PKS, PKP, BUS. Ale jeśli dyrektor wpisał w delegacji np prywatny samochód to wtedy płaci tzw kilometrówkę.



Dziękuję za odpowiedź. W mojej delegacji dyrektor nie określił środka transportu, nawet nie zapytał czym pojadę, liczyło sie tylko to, żeby jechać po nagrodę z dzieckiem i przywieźć dyplom dla szkoły( w mojej szkole dyrektor nie życzy sobie sprzeciwów, więc nawet boimy się zapytać czy odmówić wyjazdu, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością- ja na przykład całą drogę bałam się bo było ślisko) . Oczywiście od Rodziców uzyskałam pisemna zgodę na wyjazd samochodem. Pozdrawiam.
Sabina

Boguś
Posty: 277
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Praca w święta

Postautor: Boguś » 2007-11-28, 21:39

Nie pozostaje nic innego tylko nasłać kuratorium albo inspekcję pracy na takiegu dyrektora-czuba


Wróć do „Prawo oświatowe”