zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: edzia » 2011-09-10, 21:42

No to w tej szkole, co masz uczyć tylko prawa, po prostu nie będziesz robić stażu. Zrobisz go w tej szkole, w której masz przedsiębiorczość. To, że masz godziny tylko do końca kwietnia, nie oznacza chyba, że umowa kończy ci się w kwietniu, prawda? Masz zapewne godziny uśrednione z tego powodu, ale umowa trwa nadal w maju, czerwcu i na wakacjach, prawda?

Martyśka
Posty: 4
Rejestracja: 2011-09-09, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Martyśka » 2011-09-10, 22:40

Właśnie że w tej szkole, w której mam 10h przedsiębiorczości mam umowę do końca kwietnia, w drugiej szkole, gdzie mam 4h przedsiębiorczości do kwietnia i 3h przedsiębiorczości do czerwca umowę mam do sierpnia. Czy w tej sytuacji jest sens zmieniać umowę w szkole w której mam 10h? Aby zrobić staż trzeba mieć pół etatu przynajmniej do końca maja, a ja w maju będę miała już tylko 3h przedsiębiorczości.
Bardzo dziękuję za pomoc, pierwszy raz biorę udział w forum dyskusyjnym i nawet nie przypuszczałam, że tak szybko otrzymam odpowiedź:)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: edzia » 2011-09-10, 22:58

Martyśka pisze:nawet nie przypuszczałam, że tak szybko otrzymam odpowiedź:)
Bo my, jak tylko możemy, to ekspresowo odpowiadamy. :)

Ale i potrafimy być wrednymi zołzami. ;)

Do rzeczy.
Jedna szkoła - 10 godzin przedsiębiorczości z umową do końca kwietnia. Dlaczego nie na cały rok? Czy to umowa na zastępstwo?

Druga szkoła - 4 godz. do kwietnia i 3 godz. z umową do czerwca. Też zastępstwo? A właściwie zastępstwo za dwóch różnych nauczycieli?

Trzecia szkoła - 6 godz. prawa znów z umową do czerwca? Znów zastępstwo?

Napisz precyzyjnie, czy rzeczywiście w kwietniu/czerwcu kończą ci się te umowy, czy też do kwietnia/czerwca masz uczniów, ale cały rok szk. uśrednienie godzin. Bo mam wrażenie, że mylisz te pojęcia.

Martyśka pisze:Czy w tej sytuacji jest sens zmieniać umowę w szkole w której mam 10h?
Ale w jakim sensie zmianiać? Co masz na myśli?

Martyśka
Posty: 4
Rejestracja: 2011-09-09, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Martyśka » 2011-09-11, 15:50

Jedna szkoła - 10 godzin przedsiębiorczości z umową do końca kwietnia. Dlaczego nie na cały rok? Czy to umowa na zastępstwo?
Tak to umowa na zastępstwo, a dlaczego nie na cały rok? - nie wiem, taką umowę dostałam i już. Nie wiem czy można by ją teraz zmienić tzn. uśrednić godziny tak żebym miała umowę choć do końca czerwca, czy to pomogło by mi zrobić staż?

Druga szkoła - 4 godz. do kwietnia i 3 godz. do czerwca z umową do końca sierpnia. Też zastępstwo? A właściwie zastępstwo za dwóch różnych nauczycieli?
To normalna umowa o pracę (nie na zastępstwo) 7h do końca sierpnia - tylko że 4 z nich mam z maturzystami więc do końca kwietnia a 3 z drugimi klasami więc do końca czerwca.

Trzecia szkoła - 6 godz. prawa znów z umową do czerwca? Znów zastępstwo?
Umowa na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym do końca czerwca.

Mam nadzieję, że już coś rozjaśniłam. Problem mam taki że w szkole w której prowadzę prawo to raczej stażu nie zrobię bo przecież nie mam uprawnień do tego przedmiotu.
W dwóch pozostałych szkołach mam sporo godzin bo aż 17 ale aż 14 z nich mam z maturzystami a z tego co wiem żeby zrobić staż trzeba mieć przynajmniej pół etatu przez 9 miesięcy czyli do końca maja. Nie wiem czy gdyby zmienili mi umowę w szkole w której mam 10h przedsiębiorczości (umowa do końca kwietnia) na umowę do końca czerwca (oczywiście wyszłoby mniej godzin po uśrednieniu) - czy wtedy mogłabym rozpocząć staż w tych dwóch szkołach gdzie uczę przedsiębiorczości? Mimo że faktycznie uczyłabym do końca kwietnia, bo przecież na maj zostaną mi tylko 3h przedsiębiorczości (prawa już nie biorę pod uwagę, wolę nie ryzykować z tym przedmiotem żeby kiedyś w przyszłości nie okazało się że mój staż jest nieważny ze względu na brak uprawnień do tego przedmiotu)
ale namieszałam, cały poemat :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: edzia » 2011-09-11, 22:46

Martyśka pisze:Nie wiem czy można by ją teraz zmienić tzn. uśrednić godziny tak żebym miała umowę choć do końca czerwca, czy to pomogło by mi zrobić staż?
Gdyby się dyrektor zgodził na zmianę na zwykłą umowę (nie na zastępstwo), to mogłabyś robić staż.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Ignatius » 2012-02-26, 17:51

Proszę powiedzieć, czy dyrektor może tę panią zwolnić z początkiem nowego roku szkolnego.(niebawem wraca z urlopu macierzyńskiego), jeśli tak, to w jaki sposób?


Nie ma takiej możliwości. Nawet jakby twoja znajoma miała tytuł i stopień profesora oświaty (i zwyczajnego) to nic jej to nie da. Bo żeby kogoś zwolnić trzeba mieć powód. Może to być np. negatywna ocena pracy.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Yoka » 2012-02-26, 21:04

a nawet jak zwolni, to ta nauczycielka złoży sprawę w sądzie i wygra, bo są godziny, nie ma negatywnej oceny pracy, a zatrudniony jest ktoś nowy, który dostaje te godziny.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: jinks » 2012-02-27, 15:00

Tak OT:
Mój dyrektor też jest niezadowolony z pracy wielu nauczycieli. Powodem niezadowolenia jest zazwyczaj zbytnie zaangażowanie w swoje obowiązki i obiektywne ocenianie, nie pod dyktando dyrekcji.
Czy jest to powód do zatrudnienia innego nauczyciela?
Po to jeszcze obowiązuje ta opluwana przez wszystkich KN, żeby tego nauczyciela chronić w takich sytuacjach z uwagi na specyfikę tego zawodu.
Jeżeli dyrektor ma jakieś merytoryczne zastrzeżenia do pracy tej pani, bo mógł poczynić w tym kierunku odpowiednie kroki przewidziane przez prawo. Nie zrobił tego więc są trzy przyczyny:
1. Nie chciało mu się.
2. Nie zna prawa.
3. Powody niezadowolenia nie są merytoryczne.
Pozdrawiam

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Peonia » 2012-02-27, 15:49

Tu jest ciekawie wyjaśniony problem kryteriów zwalniania nauczycieli:

http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Pr ... zwolnienia

Jest jeszcze inna sprawa, tzn. możliwość, a mianowicie zmniejszenie etatu np. do 9 godzin nauczycielce kontraktowej od nowego roku szkolnego, a przyznanie pozostałych godzin twojej koleżance, dzięki czemu koleżanka będzie miała pracę (9+kilka godzin innego przedmiotu). Wyjaśnieniem dyrekcji może być duża liczba np. zwolnień u tej pani kontraktowej, bo wiadomo, małe dziecko może chorować. W przypadku braku zgody pani kontraktowej na zmniejszenie godzin dyrektor może wręczyć wypowiedzenie w odpowiednim terminie.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: jinks » 2012-02-27, 16:06

Sytuacja opisana pod linkiem, który podałeś tutaj nie pasuje. W wątku jest mowa o nauczycielu, który przyszedł na zastępstwo, więc dyrektor nie może od tak zmniejszyć etatu nauczycielowi, co do pracy którego nie miał zastrzeżeń.
Nie można kogoś wywalić z roboty ot tak bo dyrektorowi nie pasuje.
Jeżeli ta pani faktycznie nie przykłada się do swojej pracy to pytanie co robił dyrektor, który to widział? NIC? Więc może opinia dyrektora ma mało wspólnego z prawdą...

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Peonia » 2012-02-27, 16:47

Masz rację. To wie tylko dyrektor, czy ma dobrze zebraną dokumentację uzasadniającą zwolnienie. Ale czy musi od razu zwalniać tę nauczycielkę? Może ograniczyć etat do kilku godzin uzasadniając to odpowiednio.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: jinks » 2012-03-11, 21:20

Peonia pisze:Masz rację. To wie tylko dyrektor, czy ma dobrze zebraną dokumentację uzasadniającą zwolnienie. Ale czy musi od razu zwalniać tę nauczycielkę? Może ograniczyć etat do kilku godzin uzasadniając to odpowiednio.

Nie może, jeżeli jest mianowana, na szczęście. Gdyby była taka możliwość to 90% dyrektorów by tak robiła w przypadku każdego nauczyciela, który próbowałby korzystać z prawnie przyznanej mu niezawisłości w ocenianiu, doborze metod i środków dydaktycznych, metodycznych, czy wychowawczych.
Dopiero byłby cyrk, bo dyrektor zazwyczaj z uczeniem niewiele ma wspólnego i nie bardzo potrafi sobie wyobrazić jak wygląda praca nauczyciela z prawdziwego darzenia.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

kontraktowy czy mianowany...

Postautor: b.hunter » 2012-03-18, 14:24

Proszę o poradę:

W szkole pracuje 2 nauczycieli tego samego przedmiotu. W najbliższym roku szk. będzie brakować 2 godzin dla jednego z nich.

Nauczyciel 1: kontraktowy, umowa na czas nieokreślony, 3 lata stażu pracy, dobre stosunki z dyrekcją.

Nauczyciel 2: mianowany, pełny wymiar godzin, posiada uprawnienia emerytalne, w ostatnim czasie bardzo dużo nieobecności (L4), mocno skonfliktowany z dyrekcją.

Pytanie: któremu można zabrać godziny? Wiem, że trwałość stosunku pracy n. mianowanego jest chroniona berdzej niż tego, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Jednak znalazłem taki wyrok SN.

Co o tym myślicie?

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-03-18, 16:17

Pierwszym kryterium przy zwalnianiu jest stopień awansu zawodowego. U mnie w zeszłym roku była podobna sytuacja: zmniejszyła się liczba klas i co za tym idzie liczba godzin w tym również z polskiego. Były 3 nauczycielki od pol.: 1 mianowana staż pracy ponad 20 lat, druga dyplomowana staż pracy 11 lat, trzecia dyplomowana staż 13 lat, zwolnili tą mianowaną. U koleżanki natomiast był do zwolnienia nauczyciel od wf. Jedna staż pracy coś koło 15 lat mianowana, druga ok.8 mianowana. Zwolnili tą co krócej pracowała. Z tym, że ta zwolniona miała skończone studia na AWF, a ta druga uczyła bez kwalifikacji. Ta zwolniona odwołała się do Sądu Pracy i Sąd uznał, że w takim przypadku o zwolnieniu powinny decydować kwalifikacje.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: b.hunter » 2012-03-18, 17:14

magmar555 pisze:zwolnili tą mianowaną


No tak, tylko podstawa nawiązania stosunku pracy u wszystkich 3 była taka sama. Czy zwolniona odwołała się do sądu?

magmar555 pisze:Ta zwolniona odwołała się do Sądu Pracy i Sąd uznał, że w takim przypadku o zwolnieniu powinny decydować kwalifikacje.


Prawomocnym wyrokiem?


Wróć do „Prawo oświatowe”