zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: b.hunter » 2012-03-18, 17:16

magmar555 pisze:Pierwszym kryterium przy zwalnianiu jest stopień awansu zawodowego.


Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-03-18, 18:50

gieniun pisze:Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.


Raczej od nazwijmy to "regulaminu". U nas w zeszłym roku w marcu dyrektor zwołał radę i przedstawił coś na wzór "regulaminu"-kryteriów zwalniania pracowników. Nie wiem czy sporządził to w oparciu o jakieś akty prawne, ale tam podstawowym kryterium branym pod uwagę przy zwalnianiu, jest stopień awansu. Zaraz po tym kilka nauczycielek wiek tak koło 50, które dostały mianowanego z urzędu i nie miały zamiaru dalej się piąć, przestraszyły się i rozpoczęły staż na dyplomowanego. Z tego co wiem w wielu szkołach tak jest.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-03-18, 18:51

gieniun pisze:
Prawomocnym wyrokiem?

Tak.Wróciła do pracy.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-03-18, 18:55

gieniun pisze:
magmar555 pisze:zwolnili tą mianowaną


Czy zwolniona odwołała się do sądu?


Z tego co wiem to nie.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: magmar555 » 2012-03-18, 19:10

Kryteria zwolnień nauczycieli ze strony Solidarności

Kryteria zwolnień nauczycieli obowiązujące w danej szkole podlegają ocenie Sądu Pracy, jeżeli nauczyciel odwoła się do niego po otrzymaniu wypowiedzenia.
Kryteria powinny być uzgodnione ze związkami zawodowymi i podane do wiadomości całej Radzie Pedagogicznej.
Poniższe kryteria ułożone są według hierarchii ważności. Jeżeli na podstawie pierwszego kryterium nie ustali się osoby, która otrzyma wypowiedzenie, należy przejść do kolejnego.

1. Rodzaj umowy o pracę (kolejność do zwolnienia: umowa na czas określony, na czas nieokreślony, poprzez mianowanie).
2. Kwalifikacje (poziom kwalifikacji – w pierwszej kolejności wypowiedzenie otrzyma osoba o najniższym poziomie kwalifikacji, np. SN, licencjat; dodatkowe uprawnienia - osoba mająca np. studia podyplomowe z innego kierunku powinna być może otrzymać propozycję nauczania innego przedmiotu, do którego posiada kwalifikacje).
3. Stopień awansu zawodowego (wypowiedzenie najpierw powinien otrzymać nauczyciel stażysta, w następnej kolejności kontraktowy, mianowany i na końcu dyplomowany).
4. Staż pracy ogółem, także staż pracy w danej szkole (w pierwszej kolejności wypowiedzenie powinien otrzymać nauczyciel z krótkim stażem pracy).
5. Ocena pracy (art. 6a.4 Karty Nauczyciela), zaangażowanie w pracę szkoły, osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
6. Dyscyplina pracy.
7. Sytuacja materialna i rodzinna (trudno w pierwszej kolejności np. zwolnić samotną matkę, jedynego żywiciela wieloosobowej rodziny itd.).

Poza kryteriami zwolnień są osoby, których stosunek pracy jest szczególnie chroniony na mocy ustawy o związkach zawodowych, społecznej inspekcji pracy i inne. Z tymi osobami można rozwiązać umowę o pracę lub wypowiedzieć warunki pracy tylko po uzyskaniu zgody właściwego organu.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: b.hunter » 2012-03-19, 11:23

magmar555 pisze:Kryteria zwolnień nauczycieli ze strony Solidarności


Rozumiem, że to ustrojstwo traktowane jest jako niewiążące porozumienie między dyrektorem a zz?

magmar555 pisze:Kryteria zwolnień nauczycieli obowiązujące w danej szkole podlegają ocenie Sądu Pracy


Były oceniane?

Nie podoba mi się taki "regulamin". Jeśli w szkolne pracuje mianowany, który ma gdzieś zaangażowanie w pracę szkoły, dezorganizuje jej pracę itp., to do zwolnienia ma być kontraktowy, który uchodzi za "wzór" dobrego pedagoga? Niedorzeczne.
Niestety wiem, że jednak takie sytuacje mają miejsce :(

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: b.hunter » 2012-03-19, 11:24

magmar555 pisze:Poza kryteriami zwolnień są osoby, których stosunek pracy jest szczególnie chroniony na mocy ustawy o związkach zawodowych, społecznej inspekcji pracy i inne.


Z tym też różnie bywa :wink:

mar87
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-19, 11:23
Kto: student
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: mar87 » 2012-03-19, 11:34

Witam, a mam takie pytanie, skończyłem w liceum zarządzanie informacją czy mogę po tym profilu uczyć informatyki w szkole podstawowej?[/code]

mar87
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-19, 11:23
Kto: student
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: mar87 » 2012-03-19, 11:39

oczywiście zdobywając po tym uprawnienia nauczycielskie

Tomek C.
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-19, 20:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Ograniczenie etatu.

Postautor: Tomek C. » 2012-03-19, 20:09

Witam. Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym w gimnazjum na podstawie mianowania na czas nieokreślony. Od 2009 roku w związku ze zmianami organizacyjnymi spowodowanymi zmniejszeniem liczby oddziałów wyraziłem zgodę na ograniczenie mi etatu do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia. W roku szkolnym 2011/2012 w mojej szkole mimo, iż był pełny etat godzin przedmiotu, kt. uczę nie otrzymałem tych godzin (wystosowałem do dyrekcji pismo o przyznanie pełnego etatu). Dodam także, że jestem jedynym nauczycielem tego przedmiotu, który ukończył 5-letnie studia dzienne i mam dłuższy staż w tej szkole niż inny nauczyciel, kt. uczy też tego przedmiotu ( mimo, iż ma krótszy staż i ukończył 2-letnie studia zaoczne). Nauczycielowi temu uzupełnia się etat miedzy innymi godz. z "mojego" przedmiotu, pomimo iż pracuje w tej szkole krócej. Mam wyróżniającą ocenę pracy i osiągnięcia na swoim koncie.W następnym roku szkolnym przewidywany jest pełny etat z "mojego" przedmiotu. Czy jeśli nie wyrażę zgody na mniejszą liczbę godz. w następnym roku, to czy dyrektor może wręczyć mi wypowiedzenie. Widzę, iż dyrekcja od kilku lat wyraźnie faworyzuje tego nauczyciela z krótszym stażem. Co mogę w mojej sytuacji zrobić? Czy mam szansę na wygranie sprawy w sadzie pracy?


Wróć do „Prawo oświatowe”