zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: edzia » 2009-04-01, 11:24

dantetg pisze:Równolegle robiłem studium pedagogiczne (dokładnie: LINK TUTAJ )
Z linku wynika, że to studium daje uprawnienia do nauczania przedmiotów ekonomicznych w szkołach średnich, co mnie trochę dziwi. Być może takie uprawnienia mają absolwenci tamtej uczelni, zaś absolwenci innych uczelni mają tylko uprawnienia pedagogiczne do uczenia takich przedmiotów, jaki był kierunek lub specjalność studiów. Sprawdź to dokładnie, jaki jest zapis na świadectwie ukończenia studium, czy to studium daje przygotowanie merytoryczne do uczenia przedmiotów ekonomicznych. Bo jeśli jest tak, jak ja myślę, to nie masz uprawnień do nauczania prz. ekonomicznych po takim kierunku studiów (informatyka i ekonometria). Masz, moim zdaniem, uprawnienia do uczenia informatyki, również przedmiotów informatycznych w technikum.

Jeśli jednak masz te uprawnienia do prz. ekonomicznych, to są to przedmioty zawodowe w technikum ekonomicznych, handlowym itp., również niektóre przedmioty zawodowe (ekonomiczne) w technikach innych branż. Z przedsiębiorczością jest różnie, dyskutowaliśmy o tym tutaj: http://www.45minut.pl/forum/topics40/kw ... vt2697.htm

dantetg pisze:* czy ma sens aplikowanie na stanowisko nauczyciela mając ukończone studium pedagogiczne a BĘDĄC W TRAKCIE kończenia studiów magisterskich (czy dyrektorzy z góry odrzucają takie aplikacje?)
Skoro jesteś na ostatnim już semestrze, to jak najbardziej, składaj podanie. We wrześniu już będziesz mógł uczyć.

dantetg pisze:* jak zabrać się za ewentualną procedurę uznania uprawnień przez kuratorium (podobno jest taka opcja, że dostarcza się do KO karty przebiegu studiów lub suplement a po czasie szanowne KO opiniuje jak to jest w naszym konkretnym przypadku...czy wolno, czy nie wolno...)
Od 2004 r. nie ma czegoś takiego, jak uznanie uprawnień przez kuratora. Teraz, jeśli dyrektor uzna, że Twoje kwalifikacje są wystarczające, to Cię zatrudni. Zerknij jeszcze na obowiązujące od 1.09.2009 r. nowe rozp. w sprawie kwalifikacji: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0400.htm (§ 2)

wieniu26
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-05, 14:22
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: wieniu26 » 2009-04-01, 11:30

Nowe rozporządzenie odnośnie kwalifikacji przed trybunałem.
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli jest niezgodne z konstytucją – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Podważone przepisy obowiązywać jednak będą przez rok – sędziowie dali Sejmowi i MEN czas na ich poprawienie.

W całej sprawie chodzi o artykuł 103 Kodeksu pracy pozwalający m.in. ministrowi edukacji narodowej wydać rozporządzenie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, Sejm „w nieprawidłowy sposób skonstruował delegację ustawową”, to znaczy – zbyt ogólnie opisał to, co m.in. minister edukacji powinien zawrzeć w rozporządzeniu. „Przepis upoważniający nie zawierał ani szczegółowo wskazanego zakresu spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu, ani wytycznych co do treści aktu wykonawczego. (…) Jest to odesłanie o charakterze blankietowym, co powoduje, że właściwi ministrowie uzyskują swobodne prawo regulacji związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Dochodzi do oderwania rozporządzenia od ustawy. Rozporządzenie przestaje być aktem wykonawczym, a staje się aktem o charakterze samoistnym” – czytamy w komunikacie trybunału.

Ponieważ TK uznał za niezgodny z konstytucją przepis Kodeksu pracy dotyczący wydawania rozporządzeń, tym samym niezgodne z konstytucją są też same rozporządzenia, w tym rozporządzenie ministra edukacji dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Sędziowie trybunału uznali jednak, że natychmiastowe uchylenie tego rozporządzenia spowodowałoby duże zamieszanie i lukę prawną. Dlatego dali Sejmowi oraz MEN rok na poprawienie prawa.

Wniosek o uznanie art. 103 Kodeksu pracy za niezgodny z konstytucją złożył rzecznik praw obywatelskich.

khate
Posty: 7
Rejestracja: 2009-04-18, 16:50
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Uprawnienia peadgogiczne

Postautor: khate » 2009-04-18, 17:07

Witam kończę w tym roku (w czerwcu) licencjat z Informatyki o specjalności nauczycielskiej: informatyka z matematyką. Czy jeśli w ciągu dwóch lat nie podejmę pracy w szkole to te uprawnienia mi przepadną???
Z pracą baardzo ciężko ;/ .Nie wiem ile już szkół odwiedziłam i nie ma wolnych etatów :( Nadmienie że zamierzam robić magistra zaocznie (o ile znajdę pracę) może wtedy będę miała większe szanse na podjęcie pracy w szkolnictwie
Ostatnio zmieniony 2009-04-18, 17:12 przez khate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: dushka » 2009-04-18, 17:11

NIE.

khate
Posty: 7
Rejestracja: 2009-04-18, 16:50
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: khate » 2009-04-18, 17:15

Nie weszła jakaś ustawa co mówi ze muszę w ciągu 2 lat podjąć prace ??

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: malgala » 2009-04-18, 17:17

Nie weszła.

khate
Posty: 7
Rejestracja: 2009-04-18, 16:50
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: khate » 2009-04-18, 17:23

Ok to Dziękuje :) to chyba źle słyszałam

starbird
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-28, 22:07
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: śląskie

uprawnienia pedagogiczne ???

Postautor: starbird » 2009-05-28, 22:28

Witam

Uprzejmie proszę o pomoc w sprawie uprawnień pedagogicznych.
Przeglądałąm forum i nie napotkałam wśród wielu pytań odpowiedzi na mój problem.
Jestem absolwentką dwóch uczelni. Pierwsze stiudia licencjackie ukończyłam na kierunku turystyki i rekreacji (bez przygotowania pedagogicznego), studia mgr rozpoczełam na UŚ na kierunku geografii, gdzie rozpoczełam blok pedagogiczny. Niestety zaniedbałam blok i nie nadrobiłam dokładnie 2 przedmiotów z bloku które były wykładane na studiach licencjackich. Wiem, że można iść na studia podyplomowe - po których można dostać pełne uprawnienia. Niestety na chwile obecną nie stać mnie na nie. A po drugie żal wydawać kase na te same wykłady, które już wcześniej miałam i mam zaliczone. Czy można w jakiś inny sposób nadrobić te dwa przedmioty aby dokończyć blok?? Osobiście dzwoniłam na pare uczelni wszędzie kazano mi płacić za pełne studia podyplomowe. I jeszcze jedno pytanie... jak wygląda poświadczenie posiadania takich uprawnień?? Czy to jest osobny dokument?? Czy tylko wpisy do indeksu?? Z góry dziękuję za odpowiedź

Kamila26Marta
Posty: 1
Rejestracja: 2009-06-18, 17:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: Kamila26Marta » 2009-06-18, 18:00

Witam:) W czerwcu 2007 ukończyłam studia,zyskując zawód nauczyciela zintegrowanej edukacj wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Nie udało mi się jednak nawet odbyć stażu w zawodzie. Po ilu latach utracę prawo wykonywania zawodu?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: malgala » 2009-06-18, 18:15

Nie tracisz. Uprawnienia nie przepadają.

Awatar użytkownika
kasiaO
Posty: 12
Rejestracja: 2009-06-02, 22:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Przygotowanie pedagogiczne

Postautor: kasiaO » 2009-07-08, 22:45

Jestem nauczycielem z przygotowaniem pedagogicznym. Sęk w tym, że potrzebuję potwierdzenia tego na papierze (niezbędne mi to do dodatkowej pracy). Do kogo mam się zwrócić? Może mi to mój dyrektor wystawić, czy muszę kontaktować się z moją uczelnią?
Pozdrawiam.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: edzia » 2009-07-08, 23:01

Ale masz chyba dyplomy powierdzające kwalifikacje? Dyrektor nie może Ci takich dyplomów wystawić. Może najwyżej udostępnić do skserowania te dyplomy z Twoich akt osobowych przechowywanych w szkole. Ale w aktach powinny być kopie, nie oryginały. Nie masz u siebie oryginałów?

Awatar użytkownika
kasiaO
Posty: 12
Rejestracja: 2009-06-02, 22:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: kasiaO » 2009-07-08, 23:06

Jasne, że mam dyplomy. Zastanawiam się tylko, czy to wystarczy mojemu przyszłemu pracodawcy...Spróbuję mu podesłać ich kopie. Najwyżej powie, że chce jakieś inne potwierdzenie.
Dzięki.

karinkas
Posty: 6
Rejestracja: 2009-07-12, 10:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia, Biologia
Lokalizacja: śląskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: karinkas » 2009-07-13, 08:51

Witam,
mam pytanie dotyczące pracy w liceum. Ukończyłam studia licencjackie-chemia z biologią, otrzymalam po tym zaswiadczenie o posiadanych kwalifikacjach pedagogicznych. Następnie na tej samej uczelni kontynuowałam studia chemię dziennie i biologię zaocznie na magisterkach. Otrzymałam dwa odrębne dyplomy mgr chemii i mgr biologii, z tym że na suplemencie dyplomu biologii mam zaznaczone że absolwent posiada uprawnienia do nauczania przedmiotu a w suplemencie dyplomu chemii nie.. Czy mogę uczyć w liceum tych przedmiotów i robić awans zawodowy??

gosiakn
Posty: 25
Rejestracja: 2009-05-27, 21:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: zastępstwo za nauczyciela kontraktowego

Postautor: gosiakn » 2009-08-06, 09:38

jeśli w licencjacie już miałaś uprawnienia pedagogiczne to możesz uczyc obu przedmiotów w liceum. Ja mam licencjat specjalność: nauczanie j. ang i teraz koncze mgr z tlumaczen, tam nie ma uprawnien pedagogicznych ale te zdobylam juz wczesniej i ucze w szkole. kolejne stopnie ksztalcenia nie moga zatrzec tego co zdobylo sie wczesniej, chociaz rozumiem Twoje watpliwosci, zawsze lepiej sie upewnic :)


Wróć do „Prawo oświatowe”