Kto pierwszy do zwolnienia?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: mirek7777 » 2012-04-29, 23:32

Witam.
W następnym roku szkolnym brakuje etatu dla jednego z 4 nauczucieli matematyki.
W tym roku szkolnym już mieliśmy zmniejszone umowy.Kto prawnie jest pierwszy do odstrzału?
1. Nauczyciel kontraktowy zdający mianowanie w wakacje.
2. Nauczyciel dyplomowany z naganą od dyrektora.
3. Nauczyciel dyplomowany 60 letni z możliwością przejścia na wcześniejszą emeryturę.
4. Dyrektor może wybrać kogo kolwiek.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: Yoka » 2012-04-30, 11:57

jak znam przypadki z życia wzięte, to dyrektor może sobie wybrać kogo chce.

I nie piszcie, że nie, bo własnie znajoma ma taką sytuację, że jeden do odstrzału i padło na nią -mgr kierunkowy, mianowana, osiągnięcia, a wśród zostających nauczycieli jest mianowany ale z licencjatem (osiągnięcia żadne w ostatnich latach) i kontraktowy (pupil dyrekcji) zdający mianowanie w wakacje.

Jak zasięgnęła opinii organu prowadzącego usłyszała, że dyrektor wybiera sobie kogo chce i oni się w to nie wtrącają, ani nie kwestionują wyborów dyrektorów:)
Prawnik zapewnił ją, że szansa na wygranie jest, ale...wyciągną wszelkie argumenty nawet typu - dyrektor wybrał "tańszych" nauczycieli, sprawa się będzie ciągnąć, a sąd coraz częściej zasądza odszkodowania zamiast przywracać do pracy. A nawet jak przywraca, to atmosfera jest taka, że i tak zaczyna się szukanie haka na owego nauczyciela i albo sam się zwalnia, bo nie wytrzymuje, albo go zwalniają przy pierwszej okazji.

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: mirek7777 » 2012-04-30, 17:02

Dziękuje za odpowiedz.
Czytałem we wcześniejszych postach,że nauczyciel mianowany jest w takim przpadku chroniony,a zwalnia się nauczyciela kontraktowego.Wynika to podobno z Karty Nauczyciela.Orientuje się ktoś jak to jest naprawdę?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: Yoka » 2012-04-30, 17:59

tak niby jest, ale jak widzisz, dyrektorzy robią co chcą, za przyzwoleniem organu prowadzącego.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: b.hunter » 2012-04-30, 18:46

Yoka pisze:a sąd coraz częściej zasądza odszkodowania zamiast przywracać do pracy


Warto powalczyć chociażby o odszkodowanie. Jak OP będzie musiał zapłacić to możliwe, że zmieni swoje poglądy dotyczące polityki kardowej dyrektora.

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: mirek7777 » 2012-04-30, 19:16

Zawsze warto walczyć o swoje.
Do Basso-nagana nie wiem za co,dotyczy innego nauczyciela,a takimi rzeczami nikt się nie chwali.
Czyli kontraktowy-mianowany nie ma znaczenia :( ???

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: jinks » 2012-04-30, 21:18

mirek7777 pisze:Zawsze warto walczyć o swoje.
Do Basso-nagana nie wiem za co,dotyczy innego nauczyciela,a takimi rzeczami nikt się nie chwali.
Czyli kontraktowy-mianowany nie ma znaczenia :( ???

Ma znaczenie. Mianowany jak mniemam zatrudniony przez mianowanie, więc w pierwszej kolejności leci kontraktowy.

mirek7777
Posty: 11
Rejestracja: 2012-03-09, 22:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: mirek7777 » 2012-05-01, 09:51

Ale widzisz Jinks,że w większości postów na forum ludzie piszą,że dyrektor i tak robi co chce,a organ prowadzący się zgadza.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: linczerka » 2012-05-01, 10:15

A co na to związki zawodowe? Przepisy w KN wyraźnie określają zadania związków przy wypowiedzeniu.
Art.20, pkt 5a:
O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: Yoka » 2012-05-01, 14:44

no, ale jak ów nauczyciel nie należy do związków czy solidarności, to oni się nie angażują w to, taka prawda.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: Yoka » 2012-05-01, 14:44

jinks pisze:
mirek7777 pisze:Zawsze warto walczyć o swoje.
Do Basso-nagana nie wiem za co,dotyczy innego nauczyciela,a takimi rzeczami nikt się nie chwali.
Czyli kontraktowy-mianowany nie ma znaczenia :( ???

Ma znaczenie. Mianowany jak mniemam zatrudniony przez mianowanie, więc w pierwszej kolejności leci kontraktowy.


ma znaczenie w teorii, przykre, ale prawdziwe.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: linczerka » 2012-05-01, 15:27

Yoka pisze:no, ale jak ów nauczyciel nie należy do związków czy solidarności, to oni się nie angażują w to, taka prawda.

U nas dyrekcja przestrzega tego punktu. Związki wypowiadają swoje zdanie. A swoją drogą dyrekcja "stanęła na głowie" i wszyscy mają zapewnione etaty w nowym arkuszu organizacyjnym.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: Yoka » 2012-05-01, 15:51

no to tylko pozazdrościć:) takiej dyrekcji

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: whiteeye » 2012-05-25, 17:17

Witam
Może ktoś z Was będzie w stanie mi pomóc.
Dziś dostałam wypowiedzenie. Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony na stanowisku pedagoga wspomagającego. Na równorzędnych stanowiskach zatrudnione są 4 osoby. Z tego co wiem jeszcze jedna osoba dostała wypowiedzenie. 2 dostały obniżenie etatu a jedna pełen etat.
Zastanawiają mnie oczywiście krtyteria jakimi kierował się dyrektor. Czytając między innymi tu
wnioskuję że nie powinien być to tylko stopnień awansu i staż pracy ogółem - a takie kryteria chyba przyjął mój dyrektor-, ale może ja czegoś nie rozumiem....Zwolnienia wynikają z likwidacji niektórych klas integracyjnych (moja klasa taką pozostanie - ale to widocznie również nie ma znaczenia.
Co o takiej sytuacji sądzicie, czy jest sens iść do Sądu Pracy?
Wiem że te 3 n-lki mają wyższy stopień awansu ale ja z nich najdłużej w tej szkole jestem wspomagającym.

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kto pierwszy do zwolnienia?

Postautor: jinks » 2012-05-26, 20:55

Yoka pisze:
jinks pisze:
mirek7777 pisze:Zawsze warto walczyć o swoje.
Do Basso-nagana nie wiem za co,dotyczy innego nauczyciela,a takimi rzeczami nikt się nie chwali.
Czyli kontraktowy-mianowany nie ma znaczenia :( ???

Ma znaczenie. Mianowany jak mniemam zatrudniony przez mianowanie, więc w pierwszej kolejności leci kontraktowy.


ma znaczenie w teorii, przykre, ale prawdziwe.

Trzeba iść do dyrektora na rozmowę, wziąć dyktafon, zażądać wyjaśnień na piśmie, złożyć sprawę w sądzie pracy.
Wiem, że większość dyrektorów szkół to szuje, ale mają obowiązek respektować prawo.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron