Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-04, 23:27

Moi drodzy.Jesteście inteligentnymi ludźmi.Czemu dajecie się prowadzić jak bydło na rzeź??
Walczcie o swoje miejsca pracy!!! Nie dajcie sie zwalniać i poniewierać.
Jest wiele sposobów ,aby nie dać sie robic w konia dyrektorom i organom prowadzącym szkoły. Wykorzystujcie wszystkie możliwości prawne, aby walczyć o swoją godnośc i nie dawać sie sprowadzić do roli wyrobników totalnie uzależnionych od łaskawej władzy.


1.Związki zawodowe.
2.Karta nauczyciela.
3.Państwowa Inspekcja Pracy.
3.Społeczna Inspekcja Pracy.
4.Sądy Pracy.
5.Instytucje wojskowe.
6.Rady Rodziców i zaprzyjażnieni radni samorządowi.....to tylko niektóre możliwości, aby z godnościa przeciwstawiać się bandyckim zwolnieniom i ograniczeniom etatatów.
Walczcie o swoje prawa i nie dajcie,się upodlić!!!!!!
Zamiast łez i utyskiwania-ostra walka, o swoje!!!!
Albo zachowamy honor i godność, albo zrobią z nas niewolników żebrzących o łaskę i okruchy paru godzin z pańskiego stołu.


"Nie myśl że twój dyrektor chce dobrze dla Ciebie lub twojej szkoły.On chce dobrze dla siebie i dla OPa, który go dokarmia"

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-04, 23:36

Zagladajcie moi drodzy regularnie na forum OSKKO w necie, tam doskonale widać jak wasi dyrkowie kombinuja jak zgodnie z prawem wywalić was z roboty.
Kombinujcie wy też, jak im to utrudnić!!

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-05, 00:09

Jesli na radzie pedagogicznej zatwierdzajacej siatkę godzin na przyszły rok, choć jednemu z twoich kolegów lub koleżanek dyro zakomunikuje że nie bedzie dla niego etatu lub brakuje godzin do całego etatu.Głosuj przeciw!!
Pomyśl , za rok lub dwa może to dotyczyc Ciebie!!!
Nie daj sie sprowadzic do narzędzia ułatwiającego zwalnianie twoich kolezanek lub kolegów z pracy!!

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-05, 10:30

Przeciw zwolnieniom i ograniczeniom etatów.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: Ignatius » 2012-05-05, 16:16

Samo zwalnianie jest niestety nieuniknione.
Najgorsze moim zdanie jest jednak to, że zostają często zwolnione najlepsze osoby.
Jestem przekonany, że nie ma w kraju nauczyciela, który by nie wiedział o czym pisze.
Szczególnie dotyczy to niewielkich miast i miasteczek, w których układ sił jest od lat nieodmiennie stały.
Podam prosty przykład.
Jestem opiekunem stażu nauczyciela, który w bieżącym roku, w ogólnopolskim konkursie fizycznym, organizowanym przez UW, przygotował z powodzeniem kilkanaście osób. W finałowej 40 zakwalifikowało się 8 jego uczniów (finał w maju).
I co :?:
Nauczyciel dostał wypowiedzenie (nie ma wcale godzin) a druga nauczycielka zostaje na etacie (ma mianowanie).
A żeby nie było, że jego sukces to odosobniony przypadek to podam że w ciągu ostatnich 6 - 8 lat, miał 8 laureatów konkurs kuratoryjnego na szczeblu woj. Natomiast druga nauczycielka nie może się pochwalić żadnymi sukcesami.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: Peonia » 2012-05-05, 22:31

Nie, tu pewnie chodzi o głosowanie przeciw zatwierdzeniu planu organizacyjnego

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: malgala » 2012-05-05, 22:41

Peonia pisze:tu pewnie chodzi o głosowanie przeciw zatwierdzeniu planu organizacyjnego

Ale rada pedagogiczna nie ma takich kompetencji. Nie zatwierdza, tylko opiniuje, a to istotna różnica jest.
Arkusz organizacyjny OP zatwierdza.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: linczerka » 2012-05-06, 11:27

Cytat stąd http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Pr ... cji-szkoly
Uprawnienie rady pedagogicznej do opiniowania arkusza organizacji szkoły można wywieść z art. 41 ust. 2 pkt 1 i 4 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Otóż rada pedagogiczna opiniuje w szczególności organizację pracy szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych oraz propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Opinia ta nie ma charakteru wiążącego, a więc dyrektor nie musi się do niej zastosować.

Przepisy nie stanowią, że należy przekazać organowi prowadzącemu arkusz wraz z uchwałą rady pedagogicznej w sprawie jego zaopiniowania. Jednakże, z uwagi na niewiążący charakter opinii, wystarczy zamieścić na arkuszu adnotację o odpowiedniej uchwale, wraz z jej numerem i datą uchwalenia.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: malgala » 2012-05-06, 11:31

Nie pisałam o opiniowaniu arkusza, tylko organizacji pracy szkoły.
Chociaż spotkałam się również z tym, że niektóre OP życzą sobie zaopiniowanie projektu arkusza i dyrektorzy koncert życzeń spełniają.
Opinia, nawet negatywna, nie ma i tak wpływu na jego zatwierdzenie.

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-06, 12:03

Oczywiście,że negatywna opinia nie wpływa na zatwierdzenie arkusza... ale po co utwierdzać dyrektora w przekonaniu,że robi słusznie zwalniając nauczyciela lub ograniczając mu etat???
Gadanie o niżu demograficznym,coraz mniejszej ilości godzin, ciężkiej sytuacji we wszystkich szkołach,ograniczonym srodkom finansowym samorządów itp przerabiałem wielokrotnie.To typowa spiewka i asekuranctwo wielu dyrektorów aby uspokoic swoje sumienie.Po co zabiegac u burmistrza lub wójta o dodatkowe godziny??Po co starac sie o podziały na grupy lub zwiekszenie etatów w swietlicach lub bibliotekach?Po co bronic szkolnych stołówek przed prywatyzacją????Lepiej godzic sie na klasy 35 albo 40 osobowe i zwalniac ludzi z roboty, bo dzieki temu samorząd zaoszczedzi, no i oczywiscie dzieki temu ma sie spokój i dobrą opinię u OPa.

"Nie myśl że twój dyrektor chce dobrze dla Ciebie lub twojej szkoły.On chce dobrze dla siebie i dla OPa, który go dokarmia"

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-06, 12:37

Polonistka 77 pisze:bimber69 przeczytaj mój post na wątku zwolnienie nauczyciela kontraktowego i poradź mi co mądrego . Proszę.


Polonistko,czytałem twój post i muszę stwierdzić że twój przypadek jest dośc typowy.
Dyrkowie często pozbywają się nauczycieli dla siebie niewygodnych.
Moja rada.
Zapisz się dziewczyno do związków zawodowych i pogadaj z prawnikiem specjalizującym się w prawie oswiatowym o twoim przypadku.Z tego co piszesz widzę ,że pewne działania dyrekcji noszą znamiona mobbingu i nie są do końca legalne.Myślę że to wdzięczny temat dla Sądu Pracy.Z praktyki wiem że dyrektorzy po sądach nie bardzo lubią chodzić, a jeszcze jak wchodzi sprawa o mobbing to pachnie to im małym skandalem w srodowisku.
Jeśli prawnik uzna że masz szanse ma wygraną to najpierw pogadaj z dyrekcją ,przedstaw swoje argumenty, pokaż ze jestes zdecydowana na walkę a jak dalej bedzie ci robiła problemy to ..rozpętaj piekło!! W końcu co masz do stracenia???
W Sądach Pracy nauczyciele często wygrywają, a jak się jeszcze ma za sobą dobrego prawnika związkowca to szanse są naprawde duże.

bimber69
Posty: 15
Rejestracja: 2010-05-17, 21:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: bimber69 » 2012-05-06, 13:15

Typowa socjotechnika dyrektorów i dyrektorek szkół mająca ułatwić im zwolnienia i trzymanie całego szkolnego towarzystwa za twarz:

1.Opowiadanie na wszystkich Radach Pedagogicznych jak jest ciężko z godzinami...wiadomo, mało dzieci, finanse itd(wiadomo trzeba sobie przygotować grunt do zwolnień zawsze można potem przypomnieć że ostrzegałem, mówiłem że będzie ciężko itp farmazony)
2.Wytworzenie atmosfery permanentnego strachu i niepewności co do przyszłego zatrudnienia.Rozpowiadanie że być może OP będzie chciał zamknąć szkołę ze względu na oszczędności itp.Skąd my to znamy ??Prawda??
3.Umiejętne skłócanie nauczycieli ze sobą w imię zasady..Dziel i rządź.
4.Moralny szantaż wobec podwładnych np." Jak pani dam te godziny, których się pani tak domaga to przecież będę musiał odebrać część etatu pani koleżance"
5.Stworzenie wrażenia że nic się nie da zrobić,że przecież nikt dodatkowych godzin nie stworzyć, że trzeba się pogodzić z redukcją etatów itd
Mógłbym tak jeszcze wiele punktów wypisywać ale pewnie znacie je ze swojej szkolnej codzienności.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-07, 18:28

Basso profondo pisze:Nie ufam serwisowi Oświata i Prawo. Dlatego zajrzałem do komentarza Pilicha (wyd. z 2008 r.). Faktycznie w tezie 8 do art. 41 ustawy o systemie oświaty pisze on:
"Opiniowanie organizacji pracy" oznacza przede wszystkim prawo do opiniowania i zgłaszania uwag do projektu arkusza organizacji pracy szkoły, o którym mowa w art. 31 pkt 6a[...]

Do tej pory uważałem inaczej, ale wobec autorytetu Pilicha chętnie zmieniam zdanie.


autorytet M. Pilicha jest niezaprzeczalny lecz w tej tezie nie wyjaśnia on co oznacza zgłoszenie uwag i opiniowanie arkusza (nie ma zresztą w prawie pojęcia projektu arkusza). Tym bardziej, że to co winno być w arkuszu określa rozporządzenie o statutach, które zawiera zapis "W arkuszu organizacji ....... zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący gimnazjum.". Nie ma tu zatem mowy o opiniowaniu godzin przydzielonym poszczególnym nauczycielom ale o ogólnej ilości godzin np w podziale na przedmioty.

i tak na chłopski rozum.. dlaczego pani X ma opiniować, przydzielenie iluś tam godzin pani Y, tym bardziej, że obie uczą tego samego przedmiotu a godzin jest tylko dla jednej osoby? To kompetencja dyrektora, który jest kierownikiem zakładu pracy i ma prawo zarządzać nim jak che byle zgodnie z prawem a jesli je łamie od tego są sądy pracy, które z reguły bronią pracowników, tym bardziej jeśli dyrektor jest na bakier z prawem albo popełni błąd.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-07, 20:22

Basso profondo pisze:
Jethro Tull pisze:w tej tezie nie wyjaśnia on co oznacza zgłoszenie uwag i opiniowanie arkusza
No chyba uchwałę w tej sprawie? Inaczej to można rozumieć?


RP może wypowiadać się tylko przez uchwałę jako organ kolegialny. Ale w tym wypadku może to być np. tak:
liczba pracowników szkoły - 40 w tym nauczycieli 35
liczba stanowisk kierowniczych - 2 (dyrektor, wicedyrektor)
liczba oddziałów – 15 w tym klas pierwszych 5
ogólna liczba godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący – 536 w tym:
j.polski - …
itp.
pedagog - …
bibliotekarz - …


tak wystarczy? Jeśli w takiej formie opinia arkusza to ok. ale chyba nie o to chodziło przedpiścom bo chcą znać ile konkretnie godzin dostanie pani X czy Y

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Zwolnienia i ograniczanie etatów, czyli rzeźnia w szkołach.

Postautor: Jethro Tull » 2012-05-07, 20:29

Basso profondo pisze:No nie żartuj:)
Arkusz zawiera dużo więcej informacji.


podałem co powinien zawierać "W arkuszu organizacji ....... zamieszcza się w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący."
czyli to co wpisałem wyżej.. oczywiście OP może chcieć dużo więcej danych czyli np.
dane płacowe w tym motywacyjny

ale czy te dane są do opiniowania przez RP?


Wróć do „Prawo oświatowe”