Stan nieczynny nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pch1
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-23, 15:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: pch1 » 2012-04-23, 16:09

a w innym zawodzie mogę podjąć pracę?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: krg54 » 2012-04-23, 19:51

malgala pisze:Najpóźniej do połowy okresu wypowiedzenia możesz złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Trochę inaczej to jest. Zgodnie z art.20 ust. 5c KN: "Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny."

pch1
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-23, 15:11
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: pch1 » 2012-04-24, 11:56

Czyli co teraz dokładnie muszę zrobić?
W tym momencie jestem na l4.
Przed tygodniem podpisałem pismo o zmniejszeniu mi etatu na przyszły rok z 18 na 12 godzin ale w między czasie okazało się że najprawdopodobniej będzię to tylko 4 godziny (może jeszcze jakieś godziny na świetlicy).
Mogę przejść w stan nieczynny a w między czasie (jak się uda) podjąć pracę w innym zawodzie??

Proszę o pomoc bo nie wiem co robić

Pozdrawiam

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: krg54 » 2012-04-24, 14:30

Skoro już wyraziłeś zgodę na obniżenie wymiaru etatu, to teraz właściwie jest "musztarda po obiedzie". Chyba, że dogadasz się z dyrektorem, wycofasz zgodę i tym samym będziesz mógł złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Będąc w stanie nieczynnym pozostajesz nadal w stosunku pracy, ale nikt Ci w tym czasie nie zabroni podjąć pracy gdzie indziej.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Afroditte » 2012-04-26, 16:12

A jak ma się ciąża do stanu nieczynnego?

Jeśli złożę podanie o przeniesienie w stan nieczynny a np. w sierpniu się okazałoby że jestem w ciąży to przechodzę w ten stan nieczynny czy nie? Czy umowa zostaje rozwiązana czy nie? A jeśli zostaje przedłużona to do kiedy?
"My wish is world's command"

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: krg54 » 2012-04-27, 00:20

Ogólnie rzecz ujmując, ciąża w stanie nieczynnym niczego nie zmienia i po zakończeniu stanu nieczynnego umowa wygasa ( a nie rozwiązuje się ). Jeżeli nauczycielka w ciążę zajdzie przed rozpoczęciem stanu nieczynnego ( przed 1.09. czyli w okresie wypowiedzenia), to umowa zostanie przedłużona do dnia porodu, a jeśli po rozpoczęciu ( po 1.09. czyli nie w okresie wypowiedzenia, a już trwającego stanu nieczynnego ), to ochrona z art.177 k.p. nie działa i wtedy umowa wygasa wraz z zakończeniem stanu nieczynnego.

Madzia1978
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-27, 09:08
Lokalizacja: Slaskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Madzia1978 » 2012-04-27, 10:46

Jestem nauczycielem dyplomowanym. Dyrektor, po 10 latach mojej dość aktywnej pracy, poinformował mnie, że nie będę miała od września zatrudnienia, niewyczytaniem mojego nazwiska na radzie pedagogicznej przy przedstawianiu arkusza. Nie rozmawiał ze mną wcześniej i nie szukał innego rozwiązania. Powód? Brak klas.
Postanowiłam przejść w stan nieczynny, bo mam szansę, że dostanę choć kilka godzin, a w międzyczasie będę szukać dalej.
Mam parę pytań.
1.Załóżmy, że przyjmuję wypowiedzenie i nie przechdzę w stan nieczynny. Od września nie mam pracy. Jeśli byłabym w ciąży w okresie wypowiedzenia, tj. do końca sierpnia, dyrektor musi mnie przywrócić do pracy na normalny etat? Czytałam, że tak, bo jest ochrona kobiet w ciąży od momentu poczęcia dziecka. Nie wiem, czy dobrze interpretuję przepisy. Jak to się wtedy odbywa? Zwalnia kogoś i daje mi pracę na pełny etat do końca sierpnia 2013r.?
2. Załóżmy, że przyjmuję wypowiedzenie i przechodzę w stan nieczynny. Od września przez 6 miesięcy jestem w stanie nieczynnym. Jeśli poród odbyłby się w tym okresie, otrzymywałabym pełna sumę pieniądze za macierzyński? A jeśli poród byłby po stanie nieczynnym? To wtedy zostaję zupełnie bez pieniędzy za macierzyński?
3. Jestem w stanie nieczynnym(i nie jestem w ciąży :| ) i okazuje się, że dyr. daje mi nadwyżkę godzin-ok. 4-5. W tym czasie zatrudniam się w innej szkole na pół etatu. Jaką umowę przedstawi ten dyrektor? W rodzimej szkole po 6 miesiącach stan nieczynny wygasa i dyr. podpisuje ze mną nową umowę. A co robi dyr. w tej drugiej placówce? Podpisuje nową umowę, czy daje i jedną - od wrzesnia do czerwca-sierpnia.

Byłam u prawnika, ale zrobił wielkie oczy, jakbym chciała ciążą załatwić sobie pracę. Prawda jest taka, że do dłuższego czasu staramy się o dziecka. Są komplikacje, niestety przyjmujemy leki. I muszę założyć , co by było gdyby...Nie jetem w korzystnej sytuacji życiowej i finansowej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Afroditte » 2012-05-13, 17:33

krg54 pisze:Ogólnie rzecz ujmując, ciąża w stanie nieczynnym niczego nie zmienia i po zakończeniu stanu nieczynnego umowa wygasa ( a nie rozwiązuje się ). Jeżeli nauczycielka w ciążę zajdzie przed rozpoczęciem stanu nieczynnego ( przed 1.09. czyli w okresie wypowiedzenia), to umowa zostanie przedłużona do dnia porodu, a jeśli po rozpoczęciu ( po 1.09. czyli nie w okresie wypowiedzenia, a już trwającego stanu nieczynnego ), to ochrona z art.177 k.p. nie działa i wtedy umowa wygasa wraz z zakończeniem stanu nieczynnego.


Zasięgnęłam opinii i to nie do końca jednak jest tak jak piszesz. Powyższe tyczy się sytuacji, gdy nauczyciel ma umowę na czas określony.

W sytuacji gdy umowa jest na czas nieokreślony bądź przez mianowanie, zajście w ciążę przed czy podczas okresu wypowiedzenia skutkuje przedłużeniem umowy do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego (lub po złożeniu stosownego wniosku - urlopu wychowawczego). Ponadto, po powrocie do pracy, pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownika na dotychczasowym stanowisku, nie umniejszając jego pensji - chyba, że byłoby to niemożliwe z innych powodów (np. likwidacja placówki).

Jeśliby fakt ciąży zaistniał podczas trwającego już stanu nieczynnego (czyli zajście w ciążę po 01 września) to jest tak jak piszesz.

Ja natomiast ciekawa jestem sytuacji, gdyby pracownica nie była w ciąży, przyjęła wypowiedzenie, złożyła wniosek o stan nieczynny (na co ma 30 dni od daty wręczenia wypowiedzenia) a następnie okazałoby się, że jest w ciąży - czyli jeszcze nie podczas trwającego stanu nieczynnego. Czy wtedy - skoro wypowiedzenie staje się nieskuteczne - to i wniosek o przeniesienie w stan nieczynny również? Innymi słowy - pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wraca na poprzednie stanowisko, mimo, iż przed zajściem w ciążę złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny (czyli była w okresie wypowiedzenia).
"My wish is world's command"

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Afroditte » 2012-05-13, 17:42

Jeśli byłabym w ciąży w okresie wypowiedzenia, tj. do końca sierpnia, dyrektor musi mnie przywrócić do pracy na normalny etat?


odp: TAK


Załóżmy, że przyjmuję wypowiedzenie i przechodzę w stan nieczynny. Od września przez 6 miesięcy jestem w stanie nieczynnym. Jeśli poród odbyłby się w tym okresie, otrzymywałabym pełna sumę pieniądze za macierzyński? A jeśli poród byłby po stanie nieczynnym? To wtedy zostaję zupełnie bez pieniędzy za macierzyński?


To zależy od momentu zajścia w ciążę - czy doszło do niego przed upływem okresu wypowiedzenia czy już po

Jestem w stanie nieczynnym(i nie jestem w ciąży :| ) i okazuje się, że dyr. daje mi nadwyżkę godzin-ok. 4-5. W tym czasie zatrudniam się w innej szkole na pół etatu. Jaką umowę przedstawi ten dyrektor? W rodzimej szkole po 6 miesiącach stan nieczynny wygasa i dyr. podpisuje ze mną nową umowę. A co robi dyr. w tej drugiej placówce? Podpisuje nową umowę, czy daje i jedną - od wrzesnia do czerwca-sierpnia.


Jaką dostaniesz umowę w drugiej szkole zalezy od podejścia tego dyrektora. Będąc w stanie nieczynnym, żeby nie stracić świadczenia, możesz podjąć pracę w innej placówce tylko na czas trwania stanu nieczynnego w innej. Możliwe jest by dostać umowę do końca trwania stanu nieczynnego a potem drugą do końca roku szkolnego, ale to zależy od dyrektora.
W rodzimej szkole po wygaśnięciu stanu nieczynnego, w opisanym przypadku, dostałabyś umowę na te 4-5 godzin. To dość mało i sądzę że nie kolidowałyby te godziny z połową etatu w nowej szkole. Czyli miałabyś dwie umowy.

Mam nadzieję, że pomogłam.
"My wish is world's command"

kasai
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-15, 18:05
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

prosze o pomoc - stan nieczynny

Postautor: kasai » 2012-05-15, 18:07

Witam. Mam problem.
Moja Pani Dyrektor zaproponowała mi niedawno 12/18 etatu na przyszły rok.
Podczas mojego pobytu na l4 okazało się że sytuacja sie zmieniła.
Otóż teraz propozycja brzmi 4/18 lub 10/18 (to zależy czy utworzy sie klasa sportowa) i uzupełnienie świetlicą.
Czy w tym momencie moge wnosić o przejscie w stan nieczynny??
Czy dyrektorka może mi odmówić mówiąc ze to bedzie grupa świetlicowa o profilu sportowym ( a wszyscy wiedza jak to naprawde wygląda).

prosze o pomoc
z Góry dzięki
Ostatnio zmieniony 2012-05-16, 17:57 przez kasai, łącznie zmieniany 1 raz.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Ignatius » 2012-05-15, 19:13

Napisz dokładnie jaka jest twoja sytuacja, bo podajesz za mało istotnych danych.

kasai
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-15, 18:05
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: kasai » 2012-05-16, 09:07

a co dokładnie miałbym jeszcze napisać??[/list]

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: malgala » 2012-05-16, 13:49

kasai pisze:a co dokładnie miałbym jeszcze napisać??

Ani nie wiesz jaki tytuł nadać wątkowi, ż4eby było wiadomo, o co chodzi, ani co dokładnie napisać.
No to skąd my mamy wiedzieć, co poradzić?
Nie wiemy jaką masz umowę, jaki obecny wymiar zatrudnienia, jaki stopień awansu.
Mogę odpowiedzieć tylko na jedno pytanie
kasai pisze:Czy w tym momencie moge wnosić o przejscie w stan nieczynny??

Nie.

kasai
Posty: 4
Rejestracja: 2012-05-15, 18:05
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: kasai » 2012-05-16, 15:59

Jestem Nauczycielem kontraktowym na pierwszym roku stażu na mianowanego.
Umowa o pracę na czas nieokreślony. Obecnie mam cały etat wychowania fizycznego.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: malgala » 2012-05-16, 17:53

kasai pisze:Moja Pani Dyrektor zaproponowała mi niedawno 12/18 etatu na przyszły rok.
Podczas mojego pobytu na l4 okazało się że sytuacja sie zmieniła.
Otóż teraz propozycja brzmi 4/18 lub 10/18 (to zależy czy utworzy sie klasa sportowa) i uzupełnienie świetlicą.

kasai pisze:Jestem Nauczycielem kontraktowym na pierwszym roku stażu na mianowanego.
Umowa o pracę na czas nieokreślony. Obecnie mam cały etat wychowania fizycznego.

Czyli nie jest to propozycja ograniczenia wymiaru zatrudnienia.
Propozycja dotyczy zmiany wymiaru zatrudnienia, ale nadal cały etat - część z pensum 18 i część z pensum 26.
Jeżeli odmówisz przyjęcia takich warunków, to zwolnienie z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jeżeli będzie to wypowiedzenie na podstawie art 20 ust 1 pkt 2 KN, to po jego otrzymaniu możesz wystąpić z wnioskiem o przeniesienie w stan nieczynny lub udać się do sądu pracy.


Wróć do „Prawo oświatowe”