Stan nieczynny nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Tańcząca z wilkami
Posty: 6
Rejestracja: 2013-02-05, 19:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Tańcząca z wilkami » 2013-02-13, 23:37

Witam
Jaka jest odpowiedzialność dyr szkoły jeżeli z powodu reorganizacji placówki tj. obniżenia poziomu organizacyjnego szkoły wręczył wypowiedzenie wpisując jako podst. prawną całkowitą likwidację szkoły (sąd pracy nie uznał likwidacji) oraz ustnie odmówił prawa do przejścia w stan nieczynny i jednocześnie odmówił dokonania wpisu tej informacji na wypowiedzeniu.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: tecumseh » 2013-02-15, 20:30

Abilidianie,

pani dyrektor coś ci ściemnia dziwnie, właśnie spojrzałem na dwie swoje umowy na czas określony, obie od 1 września (pracę 3 września rozpoczął kazdy przecież, bo wtedy się rok szkolny zaczął).
Obawiam się, że poza 13-tką możesz mieć problem ze stażem, jeśli go robisz.

Iluko, nieprawda, nauczycielom (acz proporcjonalnie) przysługuje 13-tka za 4 miesiące roku (od 1 września) a nawet za 3 miesiące (w NKJO dostawałem, bo tam rok od 1 października się rozpoczyna).

A w ogóle to czekam niecierpliwie na swoje 2 trzynastki choć niskie będą:) i dopiero w marcu...

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Rysiu » 2013-02-18, 19:40

iluka pisze:13 przysługuje Ci ze szkoły, w której w dany roku kalendarzowym przepracowałaś min. 6 miesięcy.


Nieprawda. Ja po przepracowaniu 4 miesięcy dostałem pierwszą trzynastkę (fakt, że symboliczną, ale jednak).

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: iluka » 2013-03-03, 01:22

Prośbe o przeniesienie w stan nieczynny składałaś oczywiście pisemnie przez dziennik podawczy?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

leeloo83
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-08, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: leeloo83 » 2013-03-08, 14:34

Witam, jestem nauczycielem kontraktowym (SP, kl. 4-6). Od września publiczna szkoła, w której pracuję ulegnie częściowej likwidacji (klas 4-6, a 1-3 zostają jako filia innej publicznej szkoły). Prawdopodobnie dostanę wypowiedzenie - czy jeżeli złożę wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, będę mogła podjąć od września pracę w innej szkole, którą prowadzi stowarzyszenie TYLKO na okres pół roku?? Czy po zakończeniu stanu nieczynnego będę mogła kontynuować tam pracę?

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Ignatius » 2013-03-08, 15:37

leeloo83 pisze:Witam, jestem nauczycielem kontraktowym (SP, kl. 4-6). Od września publiczna szkoła, w której pracuję ulegnie częściowej likwidacji (klas 4-6, a 1-3 zostają jako filia innej publicznej szkoły). Prawdopodobnie dostanę wypowiedzenie - czy jeżeli złożę wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, będę mogła podjąć od września pracę w innej szkole, którą prowadzi stowarzyszenie TYLKO na okres pół roku?? Czy po zakończeniu stanu nieczynnego będę mogła kontynuować tam pracę?

W stanie nieczynnym możesz podjąć dowolną pracę w tym samej szkole, bądź innej.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: malgala » 2013-03-08, 17:00

leeloo83 pisze:Czy po zakończeniu stanu nieczynnego będę mogła kontynuować tam pracę?

Tak, o ile dostaniesz nową umowę, bo ta będzie tylko do końca stanu nieczynnego.

leeloo83
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-08, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: leeloo83 » 2013-03-08, 17:03

A czy dyrektor ma obowiązek przeniesienia mnie w stan nieczynny, czy może odmówić (i w jakim przypadku)?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Yoka » 2013-03-08, 17:37

Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych.

leeloo83
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-08, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: leeloo83 » 2013-03-08, 18:53

Dziękuję bardzo :) To zadam jeszcze jedno pytanie, na które nie uzyskałam odpowiedzi w innym miejscu.

'Jestem nauczycielem kontraktowym, zatrudnionym na czas nieokreślony w publicznej szkole podstawowej, która od roku szkolnego 20013/2014 ulegnie częściowej likwidacji (likwidacja oddziałów 4-6, klasy 1-3 będą działały w postaci filii innej szkoły). Uczę historii, ale posiadam również uprawnienia do nauczania j. angielskiego, takie same jak zatrudniony obecnie w szkole anglista. Anglista ten ma umowę do końca sierpnia.

Moje pytanie: czy któreś z nas ma 'pierwszeństwo' w otrzymaniu godzin w kl. 1-3 od nowego roku szkolnego, czy według prawa ja powinienem je dostać ze względu na rodzaj umowy,a może on, ze względu na to, że obecnie uczy? Czy ani jedno ani drugie nie ma żadnego znaczenia i po prostu mogą go zatrudnić, a mi wręczyć odprawę?'

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Ignatius » 2013-03-08, 19:04

Ty masz pierwszeństwo zatrudnienia przed drugim nauczycielem.
Ale zawsze są jakieś: ale...
Np. dlaczego ten drugi ma umowę na czas określony? Jest stażystą?

leeloo83
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-08, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: leeloo83 » 2013-03-08, 19:11

Nie, też kontraktowym. Ma teraz kolejną umowę na rok, teraz dopiero miał dostać na czas nieokreślony.

leeloo83
Posty: 12
Rejestracja: 2013-03-08, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: leeloo83 » 2013-03-08, 19:16

On ma jedynie dłuższy o trzy lata staż w nauczania języka w tej szkole.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Ignatius » 2013-03-08, 19:23

To jakim cudem ma umowę na czas określony?

ps. Edzia wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie pytania w innym wątku.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Yoka » 2013-03-08, 20:20

ale macie dokładnie te same uprawnienia do nauczania języka angielskiego? Bo Twoje uprawnienia do nauczania historii przy kl. 1-3 w ogóle w niczym Ci nie pomagają.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron