Stan nieczynny nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: stan nieczynny

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-25, 20:19

kontraktowy też może ale jeśli był zatrudniony w pełnym wymiarze

Foxer
Posty: 29
Rejestracja: 2007-05-23, 21:17

STAN NIECZYNNY.

Postautor: Foxer » 2008-07-03, 20:42

Pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe:

Czy nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na pełny etat, któremu wręczono 3 miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 31.08.2008 r. na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela przysługuje prawo złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny?

Czy prawo to przysługuje wyłącznie nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania?

Odpowiedź:

W świetle art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) wypowiedzenie złożone nauczycielowi z powodu częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć staje się bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Przepis art. 20 ust. 5c ustawy, na podstawie którego nauczyciel może skorzystać z możliwości przeniesienia w stan nieczynny, nie zawiera warunku zatrudnienia na podstawie mianowania; zatem dotyczy także nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Czy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny może podjąć pracę w innej szkole?

Pozdrawiam i dziękuję za odp.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: STAN NIECZYNNY.

Postautor: Jethro Tull » 2008-07-04, 20:23

Foxer pisze:Czy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny może podjąć pracę w innej szkole?
Pozdrawiam i dziękuję za odp.

może
art. 20 ust 8 KN
W wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole lub zapewnienia opieki w placówce opiekuńczo-wychowawczej nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Z tytułu wykonywania pracy nauczycielowi przysługuje odpowiednie do wymiaru zajęć wynagrodzenie, niezależnie od pobieranego wynagrodzenia z tytułu pozostawania w stanie nieczynnym.

aleksan
Posty: 4
Rejestracja: 2008-08-02, 19:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

stan nieczynny a zwolnienie lekarskie

Postautor: aleksan » 2009-10-15, 13:17

Witam
Jestem nauczycielem kontraktowym i mam umowę na czs nieokreślony.Z dniem 1.09 zostałam przeniesiona w stan nieczynny (do końca lutego).Kilka dni temu dowiedziałam się,że jestem w ciąży i w związku z tym mam kilka pytań:
1.Czy będąc w stanie nieczynnym mogę iść na zwolnienie lekarskie (zagrożona ciąża) i czy w związku z tym okres stanu nieczynnego zostanie przedłużony o okres pobytu na l4?
2.Czy po porodzie będę miała urlop macierzyński?
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ ciężko znaleźć jakieś informacje dotyczące tej sytuacji.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)

aleksan
Posty: 4
Rejestracja: 2008-08-02, 19:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: aleksan » 2009-10-20, 19:53

Czy naprawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc???

carnaowca
Posty: 2
Rejestracja: 2010-07-27, 20:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Stan nieczynny - czy można zmienić wlasną decyzje

Postautor: carnaowca » 2010-07-27, 20:40

Witam, jestem nauczycielem mianowanym. W zeszłym roku zgodziłam się na zmniejszenie ilości godzin, w tym roku miałam do wyboru odprawę bądź przejście w stan nieczynny. Wybrałam stan nieczynny. Ostatnio Pani dyr poinformowała mnie, iż mogę dostać pełen etat w świetlicy ... z jednej strony fajnie bo jest praca z drugiej mam na oku w innej szkole prace w moich fachu, teraz pojawił się problem...
Gdy odmowie przyjęcia godzin w świetlicy przepadnie mi wynagrodzenie w ramach stanu nieczynnego i rozumiem ze rozwiąże się na dobre stosunek pracy z "moja" szkoła???
czy dyr może zaproponować mi pól etatu bądź kilka godzin ???? czy proponując nauczycielowi przebywającemu w stanie nieczynnym musi--- być to cały etat??????
I czy jest opcja cofnięcia stanu nieczynnego a wybór odprawy???
Bo mam wrażenie że ze stanem nieczynnym jest więcej komplikacji. Proszę o poradę i pomoc ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: edzia » 2010-07-27, 23:26

carnaowca pisze:Gdy odmowie przyjęcia godzin w świetlicy przepadnie mi wynagrodzenie w ramach stanu nieczynnego i rozumiem ze rozwiąże się na dobre stosunek pracy z "moja" szkoła???
Tak.
Art. 20. 7. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy.

carnaowca pisze:czy proponując nauczycielowi przebywającemu w stanie nieczynnym musi--- być to cały etat?
W świetle powyższego przepisu - nie.

carnaowca pisze:I czy jest opcja cofnięcia stanu nieczynnego a wybór odprawy???
Chyba tylko na zasadzie dogadania się z dyrektorem, bowiem:
5c. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.

carnaowca
Posty: 2
Rejestracja: 2010-07-27, 20:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: carnaowca » 2010-07-28, 09:53

Dziękuje bardzo za odpowiedz, mam jeszcze trzy drobne pytanka ;)

Według.
Art. 20. 7. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji.

Czyli dyrekcja musi zaproponować mi pełen etat???

Gdybym zgodziła się na przyjecie kilku godzin w świetlicy czy wtedy jest modyfikowana poprzednia umowa i cofnięte tym samym zostaje wymówienie czy jest podpisywana nowa umowa??

W przypadku modyfikacji poprzedniej która była na czas nieokreślony i na moja prośbę przyjecie tylko kilku godzin czy wtedy gdy za rok znów będzie brak godzin ( a jest to bardzo prawdopodobne) to wtedy tez będę miała do wyboru jako nauczyciel mianowany stan nieczynny bądź odprawę czy przepadnie to z racji tego ze nie wzięłam pełnego etatu??

Przepraszam za kłopot ale jest to dla mnie zawiłe i nie ukrywam ze nie chciałabym by przepadła mi odprawa. dziękuje za pomoc ;);) i pozdrawiam serdecznie

beakor
Posty: 12
Rejestracja: 2008-10-02, 15:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

umowa na zastępstwo w czasie stanu nieczynnego

Postautor: beakor » 2010-08-13, 21:46

Od września 2010 przechodzę w stan nieczynny, w związku z likwidacją szkoły. Do tej pory byłam zatrudniona na podstawie mianowania, czyli na czas nieokreślony. Z tego, co wiem organ prowadzący planuje zatrudnienie mnie NA ZASTĘPSTWO w innej szkole. Oznacza to umowę na czas określony i utratę wszelkich uprawnień w przyszłym roku. Czyli zostanę na przysłowiowym lodzie. Czy muszę zgodzić się na taką umowę, czy organ prowadzący powinien zapewnić mi umowę na czas nieokreślony? Czy mogę odrzucić propozycję bez utraty prawa do wynagrodzenia???

nitka07
Posty: 10
Rejestracja: 2010-04-14, 11:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony stan nieczynny

Postautor: nitka07 » 2011-08-18, 23:48

Witam serdecznie. Jestem nauczycielem kontraktowym, byłam zatrudniona na czas nieokreślony, ale po powrocie z macierzyńskiego okazało się, że nie ma dla mnie godzin i dostałam 3-miesięczne wypowiedzenie. Teraz znalazłam w internecie informacje o możliwości przeniesienia w stan nieczynny, jednak zdaję sobie sprawę, że mnie to już nie dotyczy, gdyż wypowiedzenie było mi dane w maju a wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni. Jednak przeczytałam gdzieś też, że to dyrektor powinien mnie poinformować o takiej możliwości wręczając mi wypowiedzenie. U nas akurat był to nowy dyrektor (niecały rok na stanowisku), nie wspomniał o żadnym stanie nieczynnym. Czy mam jakiekolwiek szanse , żeby teraz złożyć taki wniosek? Czy zależy to w jakikolwiek sposób od dyrektora? Czy w ogóle nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Yoka » 2011-08-19, 11:38

może każdy n-l złożyć ten wniosek ale w ciągu 30 dni od daty otrzymania wypowiedzenia, teraz nic już nie zdziałasz

nitka07
Posty: 10
Rejestracja: 2010-04-14, 11:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: nitka07 » 2011-08-22, 11:05

Dzięki, niestety mało to pocieszające....
pozdrawiam

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Yoka » 2011-08-22, 12:28

mów do mnie jeszcze, sama dostałam swego czasu wypowiedzienie i też nic mi dyr nie mówiła o stanie nieczynnym, sama zbadałam sprawę i dałam sobie spokój, dokończenie stażu było dla mne ważniejsze i nie chciałam sobie robić przerw w zatrudnieniu, więc znalazłam nową szkołę

nitka07
Posty: 10
Rejestracja: 2010-04-14, 11:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: nitka07 » 2011-08-22, 21:39

Dziś się dowiedziałam, że dostanę w tej szkole zastępstwo za ciężarną koleżankę, to jeszcze mam zatrudnienie przez 10 miesięcy, a potem może się gdzieś znajdzie coś innego... :)

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Stan nieczynny nauczyciela

Postautor: Yoka » 2011-08-23, 09:21

ale czy to znaczy, że cofnięto wypowiedzenie? Czy dostaniesz nową umowę na zastępstwo?

A w tej sytuacji jak ta koleżanka i tak nie będzie pracowała skoro ciąża, a potem może od razu i tak do pracy nie wróci, nie ma godzin dla Ciebie właśnie prze fak,tże ona nie będzie racować i bez wypowiedzenia byś pracowała dalej i tak? Bo o co chodzi? O to, żeby potem nie musieć zwolnić tej ciężarnej jak zechce wrócić, a ją woli dyrekcja bardziej od Ciebie?


Wróć do „Prawo oświatowe”