Powrót po macierzyńskim do pracy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aro207
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-12, 09:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: podkarpackie

Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: aro207 » 2012-06-12, 09:29

Witam. Moja żona jest nauczycielką fizyki i obecnie ma wrócić do pracy z macierzyńskiego we wrześniu 2012r. Przed macierzyńskim miała cały etat (18 godzin) i z tego co wiem musi wrócić też na pełny, ale pytanie brzmi jaki długi jest okres ochronny dla niej, bo wiem, że jest mało godzin dla niej i dyrektor będzie szukał haka (przepisu) żeby jej zmniejszyć etat. Podejrzewam, że szuka coś żeby je nie od razu zmniejszyć (bo nie może), ale np. po 3 miesiącach, czy np. w drugim półroczu. Przy czym nie chodzi mu o zwolnienie jej tylko zmniejszenie godzin np. z 18 na 12.
Może tak zrobić?
Poprawiłam błędy.
Ostatnio zmieniony 2012-06-13, 13:56 przez aro207, łącznie zmieniany 2 razy.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: krg54 » 2012-06-13, 00:41

Kolego! MACIERZYŃSKI! Taki błąd ortograficzny okropnie razi!

aro207
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-12, 09:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: aro207 » 2012-06-13, 08:51

krg54 pisze:Kolego! MACIERZYŃSKI! Taki błąd ortograficzny okropnie razi!

Ups., ale gafa. No cóż piątki z polskiego nie miałem :mrgreen:
No ale zna ktoś może odpowiedź na moje pytanie :?:

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: Ignatius » 2012-06-13, 15:40

Po pierwsze trzeba poczytać trochę przepisy prawa oświatowego, a po drugie martwić się tym mniej więcej za 11 miesięcy, w maju 2013. W przyszłym roku żona pracuje normalnie 18/18.

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: zkt » 2012-07-22, 23:41

W KN jest paragraf(nie pamietam nr), który mówi o tym, że nauczycielowi nie można wypowiedzić umowy w ciągu roku, działa dopiero od września następnego roku szkolnego, czyli jak pisze Ignatius martwić sie będzie w maju 2013. Okresu ochronnego nie ma po macierzyńskim. Natomiast jeśli w tym roku szkolnym nie będzie pełnego etatu, to dyr ma problem musi płacić etat (bo na takich warunkach była zatrudniona, rozumiem, przed). Ja mam podobną sytuację.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Powrót do pracy po macierzyńskim-warunki

Postautor: chiczi » 2013-02-09, 14:45

Witajcie :)
Oj, dłuuugo nie było mnie na forum :). Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany w moim życiu się do tej nieobecności przyczyniły ;).
Obecnie jestem w 36tc i czekamy na dzidziusia, ale jak to zawsze jest jakieś alee ;).
Chodzi o moje prawa po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Doszły mnie pewne słychy z pracy i proszę Was o poradę.
Jestem nauczycielem kontraktowym, w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego. Umowa na czas nieokreślony, pełny etat, nauczyciel języka polskiego.
Dyrekcja po moim powrocie chce mnie przyjąć tylko na pół etatu i to na stanowisku nauczyciela bibliotekarza (mam uprawnienia), bo wróciła do pracy polonistka z urlopu zdrowotnego i nie ma godzin- słowa dyrekcji.
Moje pytania:
-staż odbywam jako polonista czy mogę w trakcie stażu zmienić stanowisko na bibliotekarza i kontynuować staż???
-czy dyrektor może mi obniżyć po macierzyńskim wymiar godzin z pełnego etatu (a właściwie to przed L4, które mam od października 2012 r miałam 27 godzin) do pół etatu i to na innym stanowisku?
Chciałabym wiedzieć jak stanowią przepisy, żeby dobrze przygotować się do rozmowy z szefem pewno w niedalekiej przyszłości.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje!

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: Ignatius » 2013-02-10, 17:52

czy dyrektor może mi obniżyć po macierzyńskim wymiar godzin z pełnego etatu

Sprawa jest banalnie prosta. Dyrektor może to zrobić tylko za twoją zgodą!
Jeśli podpiszesz w maju zgodę, dostaniesz od września mniejszy wymiar, jeśli się nie zgodzisz pracujesz dalej w wymiarze 18/18.
Moje dziecko urodziło się wczoraj rano i policzyłem, że urlop macierzyński i uzupełniający mojej żony, będzie trwał do końca maja. Stąd wniosek, że w twoim przypadku skończy się on również dopiero w czerwcu/lipcu, więc po okresie wypowiedzeń.

staż odbywam jako polonista czy mogę w trakcie stażu zmienić stanowisko na bibliotekarza i kontynuować staż???

Możesz, ale zdajesz sobie sprawę, że wymiar pracy bibliotekarza jest inny niż nauczyciela?

Chciałabym wiedzieć jak stanowią przepisy, żeby dobrze przygotować się do rozmowy z szefem pewno w niedalekiej przyszłości. Będę wdzięczna za wszelkie informacje!

Porozmawiać koniecznie trzeba, dając do zrozumienia, że znasz się swoje prawa (nauczyciela będącego w ciąży/na urlopie macierzyńskim obowiązuje szczególna ochrona).

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: linczerka » 2013-02-10, 18:45

Ignatius pisze:Moje dziecko urodziło się wczoraj rano

Gratulacje!!
Ignatius pisze:wymiar pracy bibliotekarza jest inny niż nauczyciela

Też radzę rozmowę.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: haLayla » 2013-02-10, 23:25

Gratuluję Ignatius! :D
<3

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: chiczi » 2013-02-11, 13:09

Ignatius, gratuluję :)

No tak, rozmowa...a jeżeli się nie zgodzę, to jaką mam pewność, że będę miała ten etat? Co jeżeli zamiast etatu otrzymam wypowiedzenie? Bo nie ma dla mnie godzin i tyle?

Szczególna ochrona- brzmi cudnie, ale jakie są na to przepisy, zapisy? Bo na "słowo" to kiepski argument...

Zdaję sobie sprawę z faktu, iż wymiar godzin nauczyciela bibliotekarza jest inny niż polonisty,

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: iluka » 2013-02-11, 15:01

Szczególna ochrona pracownika w ciąży to brak wypowiedzenia do momentu rozwiązania.
Wracająca po zdrowotnym polonistka jak najbardziej ma prawo wrócić na swoje godziny. A jaki ona ma stopień awansu i rodzaj umowy?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: chiczi » 2013-02-11, 15:09

Wracająca polonistka jest nauczycielem dyplomowanym, umowa na czas nieokreślony.
No właśnie- ochrona do momentu rozwiązania, a po powrocie z macierzyńskiego mogę zostać zwolniona i tyle...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: iluka » 2013-02-11, 15:26

Na kiedy masz termin porodu?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: Ignatius » 2013-02-11, 16:41

Dyrekcja po moim powrocie chce mnie przyjąć tylko na pół etatu i to na stanowisku nauczyciela bibliotekarza (mam uprawnienia), bo wróciła do pracy polonistka z urlopu zdrowotnego i nie ma godzin- słowa dyrekcji.

Jeśli pani dyplomowana wróciła (lub dopiero wraca), a ty jesteś przed urodzeniem dziecka i przed tobą urlop macierzyński (trwający obecnie 24tyg), to na 100% masz etat 18/18 od września 2013.

A odpowiadając na wcześniejsze pytanie na co się powołać w rozmowie z dyrektorem:

Szczególna ochrona- brzmi cudnie, ale jakie są na to przepisy, zapisy? Bo na "słowo" to kiepski argument...


Pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy ani rozwiązać z Tobą umowy w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 par. 1 kp), ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego.

Wyjątkiem są przypadki:
- upadłość lub likwidacja zakładu pracy,
- rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z Twojej winy
(art. 52 kp) – warunkiem jest uzyskanie zgody organizacji związkowej.

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Powrót po macierzyńskim do pracy

Postautor: chiczi » 2013-02-12, 09:10

Jeśli pani dyplomowana wróciła (lub dopiero wraca), a ty jesteś przed urodzeniem dziecka i przed tobą urlop macierzyński (trwający obecnie 24tyg), to na 100% masz etat 18/18 od września 2013.

Ignatius, podaj mi podstawę prawną :) .


Pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy ani rozwiązać z Tobą umowy w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 par. 1 kp), ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego.


No właśnie w okresie urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu? Szef nie zamierza mi wręczać umowy zmieniającej warunki pracy w czasie urlopu.


Iluka termin najbardziej prawdopodobny to koniec lutego :)


Wróć do „Prawo oświatowe”