Umowa o pracę na zastępstwo....

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

abilidian
Posty: 123
Rejestracja: 2010-01-19, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: abilidian » 2012-11-13, 22:45

Witam, teraz będę podpisywał z rzędu trzecią umowę na zastępstwo - dziwnie w sumie wyszło, bo najpierw byłem za jedną koleżankę (na zastępstwo), później drugą również za następną koleżankę, a teraz podpisuję trzecią umowę od początku września. Koleżanka mi mówi i z tego co kiedyś wspomniała dyrekcja, będę ją miał do końca czerwca (z możliwością wypowiedzenia 3-dniowego).
Rozumiem, że dyrekcja chce zaoszczędzić państwowe pieniądze (żeby nie zapłacić mi za wakacje), ale czy jest to zgodne z prawem, skoro zastępuję osobę, która przyjdzie np. dopiero w październiku czy wrześniu? Mi sama nazwa mówi, że kogoś zastępuję - to jestem za kogoś np. podczas rad itp.
Jak to wygląda w praktyce?
A drugie pytanie: jak to wygląda z wypłatą urlopu, jeżeli będę pracował do końca czerwca? Za ile mniej więcej dni należy mi się urlop? Czy w ogóle należy?

Awatar użytkownika
creative
Posty: 51
Rejestracja: 2012-11-13, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: creative » 2012-11-13, 23:16

U mnie w szkole również dziewczyna pracowała na zastępstwo przez trzy lata pod rząd. Nie otrzymywała wynagrodzenia za okres wakacyjny - umowa trwała od września do czerwca. Z tego co wiem, gdy pracuje się na zastępstwo to zawsze tak jest.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: krg54 » 2012-11-14, 09:11

Umowa na zastępstwo jest swego rodzaju umową na czas określony, którą zawiera się np. z n-lem w ściśle określonym celu - zastąpienia nieobecnego n-la w czasie trwania zajęć dydaktycznych. Nie może byś zawarta umowa na okres wakacji, gdyż wtedy n-l nie wykonuje obowiązków zawodowych. Skoro zostałeś zatrudniony od września, to wraz z zakończeniem umowy o pracę na zastępstwo otrzymasz ekwiwalent za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy, który sobie wypracujesz w ciągu 10 m-cy zajęć dydaktycznych. Zgodnie z art.66 ust.2 KN: „W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (…) – nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni (…)" Ponieważ w czasie ferii zimowych wykorzystasz w naturze 2 tygodnie urlopu wypoczynkowego, więc wypłacą Ci ekwiwalent za niewykorzystane 6 tygodni.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: tecumseh » 2012-11-14, 12:57

Krg 54, nie masz racji.

Mam umowę na zastępstwo do 31 sierpnia 2013.
Rok temu w innej szkole miałem do 30 czerwca.
Nie jest więc to jednoznaczne i mogą być różne sytuacje.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: krg54 » 2012-11-14, 16:18

tecumseh pisze:Krg 54, nie masz racji. (...)
Nie jest więc to jednoznaczne i mogą być różne sytuacje.


Skoro sam napisałeś, że nie jest to jednoznaczne, to dlaczego autorytatywnie stwierdzasz, iż nie mam racji. Mam ją przynajmniej w 50% ! :wink:

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: tecumseh » 2012-11-14, 17:04

ale w tym fragmencie to ty jesteś autorytatywny:

"Nie może byś zawarta umowa na okres wakacji, gdyż wtedy n-l nie wykonuje obowiązków zawodowych."

Bo wg mnie może umowa na czas zastępstwa obejmować czas wakacji.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Umowa o pracę na zastępstwo....

Postautor: Basiek70 » 2012-11-14, 19:03

ja miałam umowę na zastępstwo do 31 sierpnia - miałam ją za nauczycielkę, która była na urlopie zdrowotnym do 31 sierpnia
koleżanka miała umowę do 29 czerwca - za nauczycielkę, która do tego dnia miała urlop wychowawczy
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."


Wróć do „Prawo oświatowe”