Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: edzia » 2013-03-07, 16:24

Yoka pisze:w tym przypadku kończy się wychowawczy w środku r.szk. i wracasz, nic się nie skraca i nic się nie wydłuża.
Ale to jest sprzeczne z powołanym przepisem przecież.

Yoka pisze:U mnie w szkole bywały takie przypadki.
Możliwe. Jednak to nie jest argument.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: Yoka » 2013-03-07, 20:52

ale zauważ, że w KN nie ma mowy, co w przypadku, gdy urlop wych. kończy się w środku r.szk. z powodu właśnie ukończenia przez dziecko 4 roku zycia. No i jeśli nie ma zapisów na dany temat w KN, obowiązują przepisy prawne obowiązujące, w tym przypadku te, które zacytowałam kilka postów powyżej.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: edzia » 2013-03-07, 21:25

Yoka pisze:ale zauważ, że w KN nie ma mowy, co w przypadku, gdy urlop wych. kończy się w środku r.szk. z powodu właśnie ukończenia przez dziecko 4 roku zycia.
Tak po prawdzie to urlop wychowawczy (w maksymalnym wymiarze) zawsze kończy się w trakcie roku szk. No, poza jednym na 365 przypadku, kiedy kończy się dokładnie 31 sierpnia. :)

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: Yoka » 2013-03-07, 22:50

edzia, dajmy spokój, bo autor wątku się nie odzywa, a my debatujemy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: edzia » 2013-03-08, 18:43

Nie ma sprawy.

sebastian 1981
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-26, 23:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: sebastian 1981 » 2014-05-26, 23:15

Witam serdecznie. Od 2007 roku jestem zatrudniony na czas określony w niepełnym wymiarze godzin w pewnej wiejskiej szkole (Szkoła Podstawowa - 9h). Jestem nauczycielem dyplomowanym od przeszło 4 lat. W szkole, w której uczę jestem jedynym nauczycielem wf (szkoła liczy ok 60 osób i nie jest przeznaczona do likwidacji - nigdy nie będzie pełnego etatu klasy IV - VI). Obecnie staram się o kredyt na budowę domu i potrzebuję umowę na czas nieokreślony. Dyrektor nie chce mi jej dać (po mimo obietnic słownych) i co roku podkłada umowę jedynie na rok argumentując, " że jestem już zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin w innej szkole a tutaj jedynie sobie dorabiam na 1/2 etatu".
Czy dyrektor postępuje zgodnie z literą prawa?
Czy należy mi się umowa na czas nieokreślony? To już moja 7 umowa.
Muszę to wiedzieć za nim rozpocznę "bitwę o swoje". Nie chcę wyjść na osobę mało kompetentną i nigdy nie zaczynam sporu bez sprawdzenia czy mam rację. Bardzo proszę o kontakt, odpowiedz, konsultację. Co mam robić. Zaznaczam, że mieszkam w tej samej miejscowości i po mimo 1/2 etatu jestem bardzo zaangażowany w życie społeczne naszej wsi. Wielokrotnie nagrodzony przez w/w Dyrektora, Burmistrza gminy.
Proszę o pomoc w/w sprawie.

smpauletta
Posty: 1
Rejestracja: 2010-06-17, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: smpauletta » 2014-05-29, 23:48

Mam spokrewniony problem.
Jestem nauczycielem mianowanym z 20 letnim stażem pracy katechetycznej.
Od września mam podjąć pracę w szkole podstawowej na 12/18 etatu.
Tyle jest wolnych godzin po odliczeniu 2 etatów innych katechetów.
Pani Dyrektor powiedziała, że zatrudni mnie na czas określony.
Czy to jest zgodne z prawem?

olgaj
Posty: 1
Rejestracja: 2014-07-11, 09:33
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: olgaj » 2014-08-18, 10:41

Miałam tak samo. Szukałam jakiś wiążących opinii, bo do tej pory przedłużanie umowy na kolejny rok mi nie przeszkadzało. Ale w kontekście kredytów jest to kwestia kluczowa. Na moje wątpliwości odpowiedziano mi na jednym z portali, że "Umowę na czas określony można zawrzeć tylko w sytuacji zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Należy pamiętać, iż potrzeba wynikająca z organizacji nauczania musi zostać dokładnie określona w umowie o pracę. O ile zawarcie jednej umowy na podstawie art. 10 ust. 7 może być zasadne, trudno uznać, iż przez okres 5 lat Pani zatrudnienie wynikało z organizacji zatrudnienia". Doradzono mi też, albo zwrócenie się do dyrektora z prośbą o zawarcie umowy na podstawie art. 10 ust. 6 lub do sądu pracy z wnioskiem o ustalenie formy zatrudnienia (szczegóły tutaj: http://www.iwspo.pl/porady-prawne/sprawy-kadrowe/306). Ale chyba skończy się na sądzie, bo "próśb" do dyrektora mam już chyba dosyć.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: malgala » 2014-08-18, 11:41

olgaj pisze:Ale chyba skończy się na sądzie, bo "próśb" do dyrektora mam już chyba dosyć.

A prosiłaś ustnie, czy pisemnie?
Napisz stosowne pismo i oczekuj na odpowiedź.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: iluka » 2014-08-18, 12:06

olgaj pisze:szczegóły tutaj: http://www.iwspo.pl/porad...y-kadrowe/306)
Otwiera mi się czysta biała karta:(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: malgala » 2014-08-18, 12:30

niepotrzebny był na końcu )

Teraz się otwiera :D

AgnesG
Posty: 20
Rejestracja: 2014-06-11, 18:28
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: AgnesG » 2014-08-24, 23:13

Karta Nauczyciela przewiduje następujące możliwości zatrudnienia nauczyciela:
1. Nauczyciela stażystę zatrudnia się na czas określony.
2. Nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na czas nieokreślony w pełnym wymiarze.
3. W przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego zatrudnionego w pełnym wymiarze, stosunek pracy przekształca się w mianowanie.
4. Nauczyciela mianowanego i dyplomowanego prowadzących zajęcia w niepełnym wymiarze zatrudnia się na czas nieokreślony.
5. Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość zatrudnienia każdego nauczyciela na czas określony w przypadku zastępstwa za nieobecnego nauczyciela lub zaistnienia zmian organizacyjnych.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: Yoka » 2014-08-25, 22:23

szkoda że to tylko teoria....

AgnesG
Posty: 20
Rejestracja: 2014-06-11, 18:28
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: AgnesG » 2014-08-26, 00:28

P.S. Wariant zatrudnienia na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, dotyczy również nauczycieli kontraktowych.

zara35
Posty: 8
Rejestracja: 2013-10-28, 15:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: zara35 » 2014-08-26, 08:44

Witam.
Czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi na pytanie.. Czy dyrektor może zatrudnić emeryta jeżeli w szkole jest czterech nauczycieli uczących tego samego przedmiotu, którzy mają na rok szkolny 2014/15 ograniczony wymiar godzin na 15/18?
Krótko opiszę sytuację w jakiej znalazłam się ja i moje cztery koleżanki ze szkoły, w której pracujemy. W naszej szkole znika odział. Jest pięciu nauczycieli uczących tego samego przedmiotu, a na rok szkolny 2014/15 tylko trzy odziały. W związku z tym dyrektor ograniczyła nam etaty na 15/18. Jedna z koleżanek nabyła już prawa emerytalne i zgodziła się odejść na emeryturę byśmy my mogły pracować i mieć więcej godzin ona wiekszą odprawę bo w minionym roku pracowałyśmy na 17/18. Obawiamy się jednak, że dyrektor szkoły utrzyma nasze ograniczone etaty i
zatrudni na kilka godzin tę koleżankę już emerytkę. Czy może tak zrobić?


Wróć do „Prawo oświatowe”