Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

korser
Posty: 2
Rejestracja: 2012-11-21, 14:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: korser » 2012-11-21, 15:43

Witam wszystkich serdecznie,

Jestem nauczycielem kontraktowym. Od 1 września 2010 roku jestem zatrudniona w Zespole Szkół. Do maja 2012 roku świadczyłam pracę na podstawie dwóch umów: na czas nieokreślony na 3/4 etatu (w szkole podstawowej) oraz na umowie na czas określony na 1/4 etatu (w gimnazjum)-umowa do dnia 31.08.2012 r. W maju 2012 r. podpisałam aneks do umowy, który z dniem 1 września 2012 roku miał rozszerzyć wymiar czasu pracy w szkole podstawowej do pełnego etatu. Umowa z gimnazjum, jak się domyślam po prostu uległaby rozwiązaniu z dniem 31.08.2012 r. (nie byłaby przedłużona). Jednak w czerwcu 2012 r. w związku z problemami z ciążą poszłam na zwolnienie lekarskie na którym jestem do dziś. Ponieważ staram się o kredyt hipoteczny kadry wystawiły mi zaświadczenie o zatrudnieniu z którego wynika, że:
-jestem zatrudniona na pełen etat w szkole podstawowej, tylko że wynagrodzenie jest nadal takie jak za 3/4 etatu,
-umowa z gimnazjum została przedłużona do dnia porodu i z jej tytułu pobieram zasiłek chorobowy.
W związku z tym mam pytanie. Czy takie potraktowanie sprawy przez kadry jest prawidłowe? Czy po porodzie umowa na czas określony ulegnie rozwiązaniu, a umowa na czas nieokreślony obejmie pełny wymiar czasu pracy? Czy w takim razie na zaświadczeniu o zatrudnieniu jest błąd, polegający na wskazaniu, że już w chwili obecnej pracuje na pełen etat w szkole podstawowej? Z zaświadczeń wynika, jakobym była obecnie zatrudniona na pełen etap w szkole podstawowej i na część etatu w gimnazjum, czyli ponad 1 etat, co jest nie możliwe. Czy może jestem zatrudniona na pełen etat w szkole podstawowej, ale nie jest wykazane całe wynagrodzenie z tego tytułu, bo część pobieram nadal z gimnazjum jako zasiłek chorobowy? Dodam, że dostaje obecnie wynagrodzenie jak za 1 pełny etat. Proszę o pomoc w tej sprawie, kogoś kto jest biegły w tej materii.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: iluka » 2012-11-21, 19:44

Postaram się później to skonsultować z prawnikiem, ale na pierwszy rzut oka dosyć to skomplikowane. Nie rozumiem, czemu masz dwie umowy , skoro jesteś zatrudniona w Zespole Szkół?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

korser
Posty: 2
Rejestracja: 2012-11-21, 14:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: korser » 2012-11-21, 19:50

Mam dwie umowy bo gimnazjum dopiero w tym roku zostało włączone do Zespołu.Wiem ze to skomplikowane, sama sie juz pogubilam:-)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: iluka » 2012-11-21, 19:59

korser pisze:-jestem zatrudniona na pełen etat w szkole podstawowej, tylko że wynagrodzenie jest nadal takie jak za 3/4 etatu,
Czyli podpisałaś ograniczenie etatu na r. szk. 2012/13?
korser pisze:W maju 2012 r. podpisałam aneks do umowy, który z dniem 1 września 2012 roku miał rozszerzyć wymiar czasu pracy w szkole podstawowej do pełnego etatu.
Nie rozumiem , jak?
korser pisze:pobieram nadal z gimnazjum jako zasiłek chorobowy?
A w ciąży to jest 100 procent. Jak wyglądają Twoje druki RMua? Są oczywiście dwa?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

jendrek12
Posty: 7
Rejestracja: 2009-06-30, 21:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: jendrek12 » 2013-01-04, 13:39

Witam
Jestem nauczycielem dyplomowanym 20 letnim stażem . Do czerwca minionego roku byłem w-ce dyrektorem szkoły . W czerwcu w uwagi na problemy zdrowotne złożyłem podanie o zmianę moich obowiązków - zrzekając się funkcji w-ce dyrektora. Nadmienię tu, że miałem umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin . Dyrektor w odpowiedzi na mój wniosek zmienił mi umowę oraz zakres obowiązków pozostawiając mi nie pełne ½ etatu historii .
Obecnie obawiam się , że nie posiadam żadnej ochrony jako nauczyciel dyplomowany i w przyszłym planie organizacyjnym mogę zostać równie dobrze pominięty . Czy mogę być tak zwolniony .

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: iluka » 2013-01-04, 14:33

jendrek12 pisze:zmienił mi umowę
Jak ona brzmi?
jendrek12 pisze:zakres obowiązków
????
jendrek12 pisze:pozostawiając mi nie pełne ½ etatu historii .
???
jendrek12 pisze:Czy mogę być tak zwolniony .
JAK?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: Ignatius » 2013-01-07, 19:36

jendrek12 pisze:Witam
Jestem nauczycielem dyplomowanym 20 letnim stażem . Do czerwca minionego roku byłem w-ce dyrektorem szkoły . W czerwcu w uwagi na problemy zdrowotne złożyłem podanie o zmianę moich obowiązków - zrzekając się funkcji w-ce dyrektora. Nadmienię tu, że miałem umowę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Dyrektor w odpowiedzi na mój wniosek zmienił mi umowę oraz zakres obowiązków pozostawiając mi nie pełne ½ etatu historii.


Coś tu nie gra. Jeśli dyrektor w czerwcu, po zatwierdzeniu arkusza dał ci tylko pół etatu to jest to zrozumiałe (bo po prostu nie miał więcej godzin).
Ale masz chyba płacone jak za cały etat???
Jeśli nic nie podpisałeś w czerwcu, to powinieneś mieć wypłatę za 18/18 etetu (a nie >9/18)

jendrek12 pisze:Obecnie obawiam się , że nie posiadam żadnej ochrony jako nauczyciel dyplomowany i w przyszłym planie organizacyjnym mogę zostać równie dobrze pominięty . Czy mogę być tak zwolniony.


To naturalna kolej rzeczy, że w maju 2013 możesz (jak każdy inny nauczyciel) dostać wypowiedzenie.

anetka81
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-23, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: anetka81 » 2013-01-25, 14:40

Witam
W mojej szkole (liceum ogólnokształcące) uczy geografii nauczycielka, która zdobyła licencjat z matematyki wraz z uprawnieniami nauczycielskimi do podstawówki i gimnazjum, a następnie nie robiła magisterki z matematyki, tylko ukończyła 2-letnie studia magisterskie zaoczne z geografii (nie nadające kwalifikacji nauczycielskich). Czy jest zgodne z prawem zatrudnienie takiej osoby na stanowisku nauczyciela geografii w szkole średniej?

anetka81
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-23, 17:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: anetka81 » 2013-01-25, 14:42

Witam
W mojej szkole (liceum ogólnokształcące) uczy geografii nauczycielka, która zdobyła licencjat z matematyki wraz z uprawnieniami nauczycielskimi do podstawówki i gimnazjum, a następnie nie robiła magisterki z matematyki, tylko ukończyła 2-letnie studia magisterskie zaoczne z geografii (nie nadające kwalifikacji nauczycielskich). Czy jest zgodne z prawem zatrudnienie takiej osoby na stanowisku nauczyciela geografii w szkole średniej?
anetka

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: iluka » 2013-01-25, 15:02

anetka81 pisze:Czy jest zgodne z prawem zatrudnienie takiej osoby na stanowisku nauczyciela geografii w szkole średniej?
Może ma zgodę KO?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
creative
Posty: 51
Rejestracja: 2012-11-13, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: creative » 2013-01-30, 02:47

anetka81, ta pani ma wykształcenie magisterskie, ma również uprawnienia pedagogiczne, dlaczego Twoim zdaniem nie mogłaby uczyć w szkole średniej? To że część studiów była w jednym kierunku, a reszta w drugim nie dyskwalifikuje jej.

anetka81 pisze:wraz z uprawnieniami nauczycielskimi do podstawówki i gimnazjum


A to "uprawnienia nauczycielskie" są podzielone na podstawówkę / gimnazjum oraz szkoły średnie? Pierwsze słyszę. Dziwne rzeczy. Wg mnie mylisz pojęcia. Ta pani nie zdobyła jak to nazywasz "uprawnień nauczycielskich" tylko na podstawówkę i gimnazjum, lecz po prostu nie mogła uczyć w szkole średniej zanim nie zdobyła tytułu mgr. W momencie jak go uzyskała, mając już wcześniejsze przygotowanie pedagogiczne uzyskała możliwość nauczania w każdym typie szkół w jakim jej się żywnie podoba. Może nawet wykładać na uczelni.

ulawik
Posty: 3
Rejestracja: 2013-02-08, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: ulawik » 2013-02-08, 16:21

Witam
Mam pytanie:
Jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w gimnazjum na umowę na czas nieokreślony jako nauczyciel j. angielskiego w pełnym wymiarze godzin. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, ale kończy mi się on 8 marca.
1. Czy muszę do mojej dyrekcji pisać pismo, że wyrażam chęć powrotu w pełnym wymiarze godzin na swoje stanowisko po zakończeniu urlopu, tj. od 9marca?

2. Kontaktowałam się telefonicznie z moim dyrektorem i powiedział mi, że jeśli chcę wrócić na cały etat to może mi dać pół etatu na stanowisku nauczyciela j. angielskiego, a pół etatu na stanowisku nauczyciela świetlicy by dopełnić mojego całego etatu, gdyż nie chce zabierać godzin pani, która jest za mnie na zastępstwie jako anglista - a ma ona chyba półtora etatu jako anglista. Z tym, że nie wiem, czy pani ta jest na umowie o zastępstwo, czy też może ma umowę na czas nieokreślony. Czy dyrektor może tak postąpić? Przecież ja w umowie mam, że jestem zatrudniona jako anglista, a nie jako nauczyciel świetlicy, w pełnym wymiarze godzin. Jak to wygląda?

3. Czy będąc nauczycielem kontraktowym na umowie na czas nieokreślony od 2005 roku mogę zostać zwolniona przez dyrektora za 3 miesięcznym wypowiedzeniem, z zakończeniem roku szkolnego, tj. do 31 sierpnia?

Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: edzia » 2013-02-13, 16:23

ulawik pisze:Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, ale kończy mi się on 8 marca.
1. Czy muszę do mojej dyrekcji pisać pismo, że wyrażam chęć powrotu w pełnym wymiarze godzin na swoje stanowisko po zakończeniu urlopu, tj. od 9marca?
Przede wszystkim urlop wychowawczy nauczyciela powinien się kończyć z dniem 31 sierpnia, ewentualnie z końcem zajęć w danym roku szk., jeśliby temu nauczycielowi przysługiwał urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy (ale w wyjątkowych tylko przypadkach przysługuje).

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: Yoka » 2013-02-13, 16:37

[quote="ulawik"]Witam
Mam pytanie:

1. masz chyba na myśli urlop macierzyński? Nic nie musisz pisać.

2. Jak się zgodzisz na taką zamianę to przepdalo, nie dostaniesz potem tych godzin. Ty jesteś na prawach i wracasz, a tamta pani to problem dyrektora nie Twój.

3. tak. Czemu nie? Nie będzie godzin, to dostaniesz wypowiedzenie i już.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pytanie do specjalistów prawa oświatowego i pracy

Postautor: Yoka » 2013-02-13, 16:37

[quote="ulawik"]Witam
Mam pytanie:

1. masz chyba na myśli urlop macierzyński? Nic nie musisz pisać.

2. Jak się zgodzisz na taką zamianę to przepdalo, nie dostaniesz potem tych godzin. Ty jesteś na prawach i wracasz, a tamta pani to problem dyrektora nie Twój.

3. tak. Czemu nie? Nie będzie godzin, to dostaniesz wypowiedzenie i już.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron