Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: Ignatius » 2013-04-04, 15:16

Starą umowę mam podpisaną na czas nieokreślony, a nie na podstawie mianowania. Dlatego napisałem do dyrektora pismo o zatrudnienie mnie na podstawie mianowania.
W jakim terminie dyrektor musi mi odpowiedzieć? I czy odpowiedź musi być pisemna? Jakie przepisy to regulują.


Dostałeś pismo od dyrektora? Odpowiedział odmownie?

Bardzo proszę o pomoc. Mój dyrektor poradził się swojego prawnika, a ten stwierdził, że dyrektor nie może zatrudnić mnie na podstawie mianowania i co teraz? sąd pracy?


Tak, sąd pracy.
Pozew pisze się bardzo łatwo. Poczytaj tylko przepisy i sam go napiszesz.[/hide]

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: iluka » 2013-04-04, 20:36

noreknos pisze:ten stwierdził, że dyrektor nie może zatrudnić mnie na podstawie mianowania
Z jakiej to przyczyny?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

noreknos
Posty: 42
Rejestracja: 2013-03-05, 14:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: noreknos » 2013-04-05, 12:22

Na razie jest to odpowiedź ustna wicedyrektora. Przekazał mi to co powiedział prawnik.
A ten stwierdził, że można mnie zatrudnić na podstawie mianowania, zawierając nową umowę, ale wcześniej musiałoby nastąpić wypowiedzenie warunków pracy i płacy.
To jest konieczne? umowa nie może być przekształcona automatycznie?

I drugie pytanie - pismo do dyrektora z prośbą o zatrudnienie mnie na podstawie mianowania napisałem w marcu. Kiedy wobec tego dyrektor może mnie zatrudnić na podstawie mianowania, od nowego roku szkolnego czy teraz? jak długo dyrektor może zwlekać z decyzją?

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: Ignatius » 2013-04-05, 12:39

Nie co dyskutować.
Poczytaj sam i pokaż dyrektorowi (niech się skonsultuje z prawnikiem) te wątki na forum, np.:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=5 ... pst=4#pst4
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=5 ... pst=2#pst2

noreknos
Posty: 42
Rejestracja: 2013-03-05, 14:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: noreknos » 2013-05-16, 20:52

Po licznych rozmowach okazało się ze dyrektor może mnie zatrudnić na podstawie mianowania. Dyrektor stwierdził, że musi zawrzeć ze mną nową umowę, ale wcześniej musiałoby nastąpić wypowiedzenie warunków pracy i płacy.
To jest konieczne? umowa nie może być przekształcona automatycznie?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: malgala » 2013-05-16, 20:59

To jest konieczne? umowa nie może być przekształcona automatycznie?

A czytałeś podane wyżej linki?
Dyrektor powinien wręczyć akt mianowania i po sprawie.
Nie ma mowy o żadnym rozwiązywaniu dotychczasowej umowy.

noreknos
Posty: 42
Rejestracja: 2013-03-05, 14:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: noreknos » 2013-05-16, 21:12

Akt mianowania już mam z innej szkoły. Chodzi o to że będąc nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania zmieniłem szkołę. Podpisałem nową umowę i tam znalazł się zapis, że jestem zatrudniony na czas nieokreślony nie było zapisu, że na podstawie mianowania (moja wina nie zwróciłem na to uwagi). W styczniu tego roku nasza szkoła połaczyła się z inną i nowy dyrektor dał mi do podpisania nową umowę gdzie pojawił się zapis ze jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Stwierdziłem, że powiniemem mieć umowę na podstawie mianowania. Długo rozmawialismy i teraz on stwierdził ze zatrudni mnie na podstawie mianowania ale wczesniej musi dać mi wypowiedzenie. Kompletnie tego nie rozumiem. Uważam, ze od razu powinien podpisać ze mną umowę na podstawie mianowania, czy mam rację?

jinks
Posty: 226
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: jinks » 2013-05-17, 08:29

Czytaj wyraźnie:
Art. 10 KN
...
5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

Jeżeli dyrektor zatrudnił Cię na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony to zrobił źle i tyle.
Żadne wypowiedzenie warunków pracy moim zdaniem, żadna nowa umowa. Ma Ci wręczyć akt mianowania.
Generalnie faktyczny stan prawny jest taki, że jesteś zatrudniony na podstawie mianowania. Może to potwierdzić sąd w razie potrzeby.
Wyślij mu ten cytowany tekst i tyle.
Jak nie podziała to zadzwoń do PIP niech mu wytłumaczą.
Twój dyrektor jest tak samo "uświadomiony" i "merytorycznie przygotowany" do sprawowania swojej funkcji jak mój :(

MichaelBelf
Posty: 15
Rejestracja: 2013-09-03, 22:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zatrudnienie na podstawie mianowania - zła umowa o pracę

Postautor: MichaelBelf » 2013-10-14, 20:07

Powiem tak. Prawnik mógł doradzić dyrektorowi, żeby rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli dyrektor wypowie umowę nauczycielowi, a on się zgodzi, to może być za późno na działanie.
Pytanie: Na ile w takiej sytuacji zaufa się swojemu dyrektorowi oraz jaką ma się pewność, że nauczyciel zostanie zatrudniony na podstawie mianowania? Tu trzeba samemu sobie odpowiedzieć. Umowa została w rażący sposób zawarta przez dyrektora gdyż narusza przepisy KN. Pomysł prawnika dyrektora jest idealny żeby pozbyć się nauczyciela, który jest świadomy przepisów prawa. Więc należy liczyć się z tym, że jak podpiszemy wypowiedzenie, to można stracić pracę. Jeśli dyrektor zmusi do podpisywania dokumentów z datą wsteczną, to grozi mu odpowiedzialność karna za poświadczenie nieprawdy.


Wróć do „Prawo oświatowe”