Zwolnienia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Zwolnienia

Postautor: b.hunter » 2013-03-14, 21:01

Proszę o radę.

W szkole pracuje 3 nauczycieli tego samego przedmiotu- wszyscy zartrudnieni przez mianowanie. W następnym roku szkolnym nie wystarczy godzin na 3 pełne etaty: dyrektor proponuje każdemu z nich ograniczyć zatrudnienie na podstawie art. 22 ust. 2. KN.
Czy w przypadku gdy żaden z trójki nauczycieli nie zgodzi się na ograniczenie, to dyrektor, zgodnie z art. 20., musi rozwiązać umowy (lub przenieść w stan nieczynny) z każdym z nich?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zwolnienia

Postautor: Yoka » 2013-03-14, 21:17

przenieść nie może, to nauczyciel występuje z takim wnioskiem. A dać wypowiedzenie może każdemu z nich. Któregoś sobie wybierze....

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zwolnienia

Postautor: Ignatius » 2013-03-14, 21:39

Nie ma tu sytuacji, że dla trzech osób brakuje możliwości zatrudnienia na cały etat.

Dyrektor powinien zaproponować ograniczenie tylko jednemu nauczycielowi. Dwóch nauczycieli powinien dalej zatrudnić w pełnym wymiarze. Wynika to wprost z treści art 22 ust 2 KN (o ile są zatrudnieni na podstawie mianowania))

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienia

Postautor: b.hunter » 2013-03-15, 08:22

Ignatius pisze:Dyrektor powinien zaproponować ograniczenie tylko jednemu nauczycielowi. Dwóch nauczycieli powinien dalej zatrudnić w pełnym wymiarze. Wynika to wprost z treści art 22 ust 2 KN


No właśnie też tak o tym myślę, niemniej jednak taka jest propozycja dyrektora. Czy naruszy on zapisy art. 22 ust. 2 KN?
Czy można ten przepis zastosować jakby "całościowo" do 3 nauczycieli? Moim zdaniem nie, gdyż z przepisu jasno wynika, że "..., nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć..." Czyli wyraźnie jest napisane, że chodzi o jedną osobę.
Dobrze myślę? Jeśli tak to co nauczyciele mają zrobić?

Ignatius pisze:o ile są zatrudnieni na podstawie mianowania


Tak, są.

noreknos
Posty: 42
Rejestracja: 2013-03-05, 14:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zwolnienia

Postautor: noreknos » 2013-03-15, 11:27

U nas jest podobna sytuacja- brakuje godzin dla 2 nauczycieli uczących tego samego przedmiotu, zatrudnionych na podstawie mianowania - jeden jest dyplomowany ale nie ma egzaminatora, drugi jest mianowany i ma egzaminatora? Którego z nich dyrektor powinien zwolnić? Czy może powinien dać im po równo zmniejszając etat (oczywiście pod warunkiem że n-le się na to zgodzą). Czy są jakieś przepisy, które to regulują?

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienia

Postautor: b.hunter » 2013-03-15, 13:10

noreknos pisze:jeden jest dyplomowany ale nie ma egzaminatora, drugi jest mianowany i ma egzaminatora? Którego z nich dyrektor powinien zwolnić?


Są jeszcze inne kryteria, które dyrektor powinien wziąć pod uwagę- kwalifikacje, staż pracy, opinie uczniów/rodziców o nauczycielu, oceny pracy, sytuacja materialna, ew. uprawnienia emerytalne itp.

noreknos pisze:Czy może powinien dać im po równo zmniejszając etat (oczywiście pod warunkiem że n-le się na to zgodzą).


Też mnie to nurtuje :wink:

noreknos pisze:Czy są jakieś przepisy, które to regulują?


Niby art. 22 ust. 2 KN.

noreknos
Posty: 42
Rejestracja: 2013-03-05, 14:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: Zwolnienia

Postautor: noreknos » 2013-03-17, 10:46

Zatem dyrektor może sobie wybrać n-la, który jemu bardziej pasuje? Czy jednak powinien zwolnić mianowanego, bo ma mniejszy staż pracy?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zwolnienia

Postautor: Yoka » 2013-03-17, 17:37

może sobie wybrać tego, który najmniej mu pasuje z jakichś względów, np. tych podanych powyżej - opinie rodziców, uczniów, osiągnięcia, wyniki pracy, etc.

anka3110
Posty: 15
Rejestracja: 2012-09-17, 16:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Zwolnienia

Postautor: anka3110 » 2013-04-06, 21:40

Witam.Mam podobne pytanie. U nas dyrektor planuje ograniczenie etatów dla wszystkich 5 ekonomistów (2 z 5 nas ma już ograniczony etat). Nie chce nikogo zwolnic. 2 lub 3 z nas jest zatrudnionych przez mianowanie. Kryteria są opracowane, ale nie chce zwolnic nikogo, tylko ograniczyc wszystkim etat. Czy jest na to podstawa prawna, że może ograniczyc pozostałym. Jestem n-lem dyplomowanym, posiadam uprawnienia do nauczania przedmiotów ekonomicznych i ogólnokształcącego. Jestem czynnym egzaminatorem z przedmiotu zawodowego i ogólnokształcącego ( 1 nauczyciel z nas 5 ma egzaminatora ale nie jeździ sprawzac).Jak rozmawiac z dyrektorem, na co się powołac w nieuniknionej rozmowie o ograniczenie etatu. Może ktoś się wypowie, przepraszam za literówki z c. Dodam, że teraz mam tylko etat ( dorabiam etat w szkole zaocznej w naszej szkole), udało mi się w tym roku szkolnym, ale wiem, że czeka mnie rozmowa

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Zwolnienia

Postautor: Ignatius » 2013-04-06, 21:53

Widzę, że lawina powoli rusza, niestety.

Skoro moje wcześniejsze posty i cytowanie KN nie przekonuje nikogo, podam prosty przykład.
Pracuje was 5 osób, skoro jesteście dyplomowani/mianowani itd, zakładam że pracujecie ponad 10 lat.
Na dzień dzisiejszy wszyscy się zgadzacie na ograniczenie, ale nagle coś się zmienia i każde z was odmawia dyrektorowi i lecicie z pracy z art. 20!
Dyrektor wypłaca każdemu nauczycielowi odprawę, w sumie, lekko licząc 5x6x4000=120000zł.
Organ prowadzący kasuje dyrektora za niegospodarność...
Można by tak gdybać, ale po co?
Lepiej się poduczyć z przepisów prawa oświatowego, czytając to forum oraz oskko.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zwolnienia

Postautor: Yoka » 2013-04-07, 10:18

a ja myślę, że w tej sytuacji, gdyby wszyscy się nie zgodzili, dyrekcja wybrałaby sobie osobe do zwolenienia a resztę zostawiła na pełnych etatach. I wszystko byłoby zgodne z prawem.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zwolnienia

Postautor: b.hunter » 2013-04-07, 12:46

a ja myślę, że w tej sytuacji, gdyby wszyscy się nie zgodzili, dyrekcja wybrałaby sobie osobe do zwolenienia a resztę zostawiła na pełnych etatach. I wszystko byłoby zgodne z prawem.


Ja uważam, że chyba nie masz racji gdyż w art. 22 wyraźnie jest napisane, że "W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20."
Nie ma żadnej furtki: nie zgadza się, czyli z "automatu" stosuje się przepisy art. 20: wypowiedzenie/stan nieczynny.
Gdyby ustawodawca zamiast określenia "stosuje się" użył "można zastosować" wtedy, moim zdaniem, byłaby taka furtka.

Dodatkowo, nauczyciel otrzymując pismo z propozycją ograniczenia etatu musi zostać pouczony o konsekwencjach niewyrażenia zgody- a te są jednoznaczne. Więc w przypadku gdy żaden nauczyciel nie zgadza się na ograniczenie i dyrektor wypowiada umowę tylko jednemu to co w przypadku pism, które otrzymali pozostali dwaj nauczyciele? Dyrektor żartował na temat konsekwencji?

Tak o tym myślę.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zwolnienia

Postautor: Yoka » 2013-04-15, 11:56

czyli bardzo prosto, najpierw zawoła tych, którym w razie czego gotów jest wręczyć wypowiedzienie, jak się nie zgodzą na ograniczenie.


Wróć do „Prawo oświatowe”