dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-13, 21:32

Proszę o pomoc, ponieważ nie znalazłam nigdzie dokładnej odpowiedzi na mój problem.

Jako wychowawca dostaję dodatek funkcyjny. Obecnie "kończę" drugą klasę SP ale w najbliższym czasie przechodzę na urlop macierzyński. Księgowa chce wyłączyć dodatek za wychowawstwo z obliczenia podstawy zasiłku macierzyńskiego, powołując się na to, że od września nie będę już wychowawcą. Jednak w przepisach szkoły nie jest nigdzie określone, że dodatek ten jest przyznany na określony czas. Nie jest też napisane, co się dzieje, gdy nauczyciel przestaje pełnić funkcje wychowawcy z powody np. choroby. Gdybym dalej pracowała, to bym nadal otrzymywała ten dodatek pełniąc funkcje wychowawcy. Dodam, że w zakresie wynagradzania szkoła nie podlega KN. Czy księgowa ma racje?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: iluka » 2013-06-13, 21:52

Dodatek za wychowawstwo otrzymuje faktycznie je sprawujący. W mojej szkole zawsze tak jest. Oczekująca na rozwiązanie w końcu czerwca kol. a przebywająca na l4 nie otrzymuje go tylko inna , która w maju przejęła jej funkcje. Jakie to ma umocowanie prawne, nie wiem.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-13, 22:03

Dziękuję za odpowiedź. U mnie też tak jest, bo tak się przyjęło, jednak nie jest to nigdzie napisane. Kodeks Pracy mówi, że do podstawy zasiłku wlicza się wszystkie dodatki wypłacane przez ostatnie 12 miesięcy, jeśli nie były to dodatki terminowe (co w mojej szkole nie jest określone). Koleżanka z innej szkoły przez całe zwolnienie ciążowe i macierzyński dostawała wszystkie dodatki (motywacyjny, stażowy i funkcyjny). To pokazuje, że nie wszystkie szkoły postępują w ten sam sposób.
Czy ktoś potrafi zinterpretować moją sytuację w oparciu o prawo?

zkt
Posty: 50
Rejestracja: 2012-03-13, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: zkt » 2013-06-14, 08:39

Mi płaciły 100% z ostatnich 12 miesięcy, czyli w tym był dodatek za wychowawstwo (a też akurat kończyłam klasę), motywacyjny. W KP jest podane, jak piszesz, jest średnia z ostatnich 12 miesięcy. Nie wlicza się nagroda dyrektora, jubileuszowa.

Tu cytat ze strony ZUS:
"Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne." Czyli, moim zdaniem, wszystko co dostałaś włącznie z dodatkami.


A tu link http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-15, 12:05

Ja też to tak rozumiem, ale cytując księgową powiedziała tak: "ale od września nie będzie pani wychowawcą i wtedy podstawa będzie jeszcze raz przeliczona". Uznaje ona to za terminowość przyznanego mi dodatku, czyli wychodzi na to, że od września nie miałam być wychowawcą. Czy ktoś jeszcze był w takiej sytuacji? Jak to zostało rozwiązane?

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-06-15, 13:44

barbarakowalska pisze:wychodzi na to, że od września nie miałam być wychowawcą
Wychwawstwo dożywotnio chciałaś mieć? To jest zadanie, a nie uposażenie.

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-15, 15:08

Zostałam zatrudniona na 3 lata na stanowisko wychowawcy w edukacji wczesnoszkolnej.
Nie wiem co byłoby za rok, ale jeszcze przez jeden miałam wychowawcą być.

Awatar użytkownika
wulina
Posty: 119
Rejestracja: 2008-12-10, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: wulina » 2013-06-17, 09:25

Będąc na urlopie macierzyńskim nie otrzymywałam dodatku za wychowawstwo. "Mój" dodatek dostała koleżanka, która przejęła po mnie wychowawstwo. Nie znam podstawy prawnej, ale u nas w szkole taj jest to praktykowane.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-06-17, 17:42

wulina pisze:Nie znam podstawy prawnej
Art. 30, pkt 2) KN

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: edzia » 2013-06-17, 20:53

Dodatek za wychowawstwo to dodatek funkcyjny i zazwyczaj (decyduje o tym OP) należny jest jedynie w okresie rzeczywistego pełnienia funkcji. W niektórych samorządach nie wypłacają tego dodatku np. przy dwutygodniowej nieobecności nauczyciela.

Faktem jest, że w okresie urlopu macierzyńskiego, czy dłuższego zwolnienia lekarskiego, dyrektor przekazuje pełnienie funkcji wychowawcy klasy nauczycielowi zastępującemu i to on otrzymuje dodatek za wychowawstwo zamiast nauczyciela nieobecnego.

Jednak nauczyciel nieobecny otrzymuje w takiej sytuacji zasiłek chorobowy lub macierzyński, w którego podstawę wliczony powinien być ów dodatek za wychowawstwo (z ostatnich 12 m-cy).

Czyli tak naprawdę dodatek ten nie przepada, dostaje się go bowiem w postaci zasiłku.

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-18, 08:34

Dziękuję za odpowiedzi. Rozumiem, że moje funkcje i obowiązki przejmie ktoś inny, ale sytuacja wygląda tak, że podstawa zasiłku ma być wyliczona w ten sposób, jakbym przez ostatnie 12 miesięcy dodatku nie dostawała. Zgodnie z zapisami prawa zasiłek macierzyński ma odzwierciedlać sytuację "jakby człowiek nadal pracował". Idąc dalej tym rozumowaniem moja sytuacja od września to byłby brak wychowawstwa. Jeśli z wyliczania podstawy zasiłku wyklucza się dodatki to tylko takie, które już wcześniej były przyznane do określonego terminu. Takiego zapisu w mojej szkole nie ma. Działanie księgowej (moim zdaniem) byłoby zrozumiałe wtedy, gdyby w dokumentach pojawił się zapis "dodatek jest wypłacany do momentu odejścia przez pracownicę na urlop macierzyński".

Żebym została dobrze zrozumiana. Nie chodzi mi o to, żebym dostawała w okresie urlopu dodatek tylko, żeby dodatek który dostawałam przez ostatni rok był uwzględniony w wyliczeniu podstawy zasiłku.

Nie jestem znawcą prawa dlatego szukam odpowiedzi. Może ktoś pomoże zrozumieć mi tą sytuację :)

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: marta_83 » 2013-06-18, 18:11

Ja byłam w podobnej sytuacji o której zresztą pisałam. W trakcie urlopu macierzyńskiego został mi "wyjęty" z pensji dodatek motywacyjny, co skutkowało tym, że mój zasiłek macierzyński został na nowo naliczony i w rezultacie dostałam 530zł mniej. Wszystko oczywiście zgodnie z prawem, więc z tą średnią z ostatnich 12 miesięcy to nie do końca tak jest.

barbarakowalska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-06-13, 21:01
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: barbarakowalska » 2013-06-18, 18:14

Ale na jakiej podstawie został wyjęty? Czy miałaś w umowie o prace napisane, że dodatek ten przysługuje ci do konkretnego terminu? Jeśli nie to, moim zdaniem, został niesłusznie "wyjęty" :) Tak jak jest to w planie u mnie.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: iluka » 2013-06-18, 18:57

barbarakowalska pisze:dodatek ten przysługuje ci do konkretnego terminu?
Konkretnie zawsze jest na czas faktycznie/fizycznie pełnionej funkcji, logika to podpowiada. Nie mogą równocześnie dwóm osobom za to samo płacić :(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

marta_83
Posty: 20
Rejestracja: 2010-02-11, 11:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek za wychowawstwo na macierzyńskim

Postautor: marta_83 » 2013-06-18, 21:27

Z tego co wiem zarówno dodatek motywacyjny jak i za wychowawstwo są przydzielane na pewien okres.


Wróć do „Prawo oświatowe”