umowa o pracę - dziewiąta!

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

yteczka
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-23, 14:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: yteczka » 2013-09-03, 17:47

Mam pytanie odnośnie umowy o pracę. Jestem nauczycielem, dzisiaj dostałam dziewiątą umowę na czas określony, zaczyna mnie to denerwować. Rok temu zrobiłam "mianowanego". Myślałam, że umowę dostanę na podstawie mianowania, a tu nic! Czy dyrektor działa zgodnie z prawem? Czy może mi te umowy dawać w nieskończoność? Jest taki zapis w KN, że jak dyrektor nie jest pewien, czy zapewni nauczycielowi pracę, to może mu dawać umowę na czas określony. Myślałam, że to dotyczy tylko kontraktowych. Może ktoś z was się orientuje? Zawsze byłam zatrudniona na cały etat, nigdy nie byłam na zastępstwie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: edzia » 2013-09-03, 18:16

Ależ my wszyscy się orientujemy, że twój dyrektor nie działa zgodnie z prawem. I założę się, że on sam też się świetnie w tym orientuje, ale udaje, że nie wie. Gdy zabraknie godzin, to przecież lepiej będzie zwolnić (nie przedłużyć umowy) ciebie, niż stałego pracownika. Przecież to proste.

Pan dyrektor musi takie umowy zawierać, bo taką prowadzi własną i wójtowską politykę kadrową.

Gdybyś się jednak choć raz pisemnie upomniała o dostosowanie umowy do obowiązujących przepisów prawnych, nie miałby już wyjścia i nie mógłby dłużej rżnąć głupa. Musiałby ci dać umowę na czas nieokreślony, a teraz, gdy już masz mianowanego - umowę przez mianowanie.

Jest jeszcze inna możliwość - siedzieć cicho. Bo dopóki z każdym kolejnym rokiem szk. masz godziny, to po co ci tak naprawdę umowa na czas nieokreślony? Jeśli więc do niczego nie jest ci taka potrzebna (typu kredyt bankowy itp.), to się nie upominaj. Zaś gdy któregoś roku okaże się, że na następny rok szk. dyrektor nie planuje przedłużyć ci umowy, wówczas - koniecznie po okresie wypowiedzeń - wyciągniesz asa z rękawa w postaci pisma z prośbą o dostosowanie umowy do obowiązujących przepisów.

Kontraktowy29
Posty: 21
Rejestracja: 2013-09-02, 16:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: Kontraktowy29 » 2013-09-03, 20:48

Ja powiem tyle jestem w podobnej sytuacji i wniosłem pozew do sądu o ustalenie stosunku pracy.

MichaelBelf
Posty: 15
Rejestracja: 2013-09-03, 22:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: MichaelBelf » 2013-09-04, 00:10

Ja miałem podobną sytuację. Uciekaj do prawnika i walcz o swoje.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: Afroditte » 2013-09-04, 19:32

Było na forum setki razy... Wystarczyłoby poszukać a nie zakładać kolejny wątek o tym samym.
"My wish is world's command"

ajmul
Posty: 7
Rejestracja: 2013-09-17, 13:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: ajmul » 2013-09-17, 14:11

Witam.
Jeśli nie złożyłam podania o dostosowanie umowy do obowiązujących przepisów prawa, i umowa "wygasła" 31 sierpnia, to co mogę zrobić, np. domagać się ewentualnej odprawy?

Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: edzia » 2013-09-17, 19:49

ajmul pisze:Jeśli nie złożyłam podania o dostosowanie umowy do obowiązujących przepisów prawa, i umowa "wygasła" 31 sierpnia, to co mogę zrobić, np. domagać się ewentualnej odprawy?
Nie zaszkodzi spróbować powalczyć o odprawę oraz o odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, ale uważam, że masz marne szanse. Zapytaj jeszcze jakiegoś prawnika.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: Afroditte » 2013-09-17, 20:20

ajmul pisze:Witam.
Jeśli nie złożyłam podania o dostosowanie umowy do obowiązujących przepisów prawa, i umowa "wygasła" 31 sierpnia, to co mogę zrobić, np. domagać się ewentualnej odprawy?

Pozdrawiam


Możesz złożyć pozew do sądu o przywrócenie do pracy.
"My wish is world's command"

yteczka
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-23, 14:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: yteczka » 2013-09-18, 17:56

Po co mi umowa na stałe? Chociażby po to, aby się co roku nie denerwować. Nie należy mi się również urlop dla podratowania zdrowia, macierzyński jest krótszy, gdy dziecko urodzi się w miesiącach przed wakacjami (urlop nie przedłuża się o czas wakacji), itd.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: Afroditte » 2013-09-18, 19:20

yteczka pisze:Po co mi umowa na stałe? Chociażby po to, aby się co roku nie denerwować.


Oj, jesteś w błędzie.

yteczka pisze:macierzyński jest krótszy, gdy dziecko urodzi się w miesiącach przed wakacjami (urlop nie przedłuża się o czas wakacji), itd


Oj, znów jesteś w błędzie.
"My wish is world's command"

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: Yoka » 2013-09-18, 20:50

ale jak urlop macierzyński nie przedłuża się na wakacje? Nie rozumiem. Żeby kontynuować macierzyński nie trzeba mieć umowy. Wychowawczy urlop to problem, o aby go wziąć, trzeba mieć umowę o pracę w tym okresie.

dim2dm
Posty: 41
Rejestracja: 2010-07-07, 19:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: dim2dm » 2013-09-22, 16:27

Ja w tym roku podpisałem już szóstą umowę, tym razem na stałe. Mój dyrektor miał spotkanie w gminie, podczas którego ktoś z prawników wyjaśniał dyrektorom, że nawet nauczyciele "w drugim miejscu pracy" powinni mieć trzecią umowę na stałe.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: malgala » 2013-09-22, 16:36

dim2dm pisze:ktoś z prawników wyjaśniał dyrektorom, że nawet nauczyciele "w drugim miejscu pracy" powinni mieć trzecią umowę na stałe.

Nawet pierwszą, jeżeli dotyczy to już kontraktowych i nie jest umową na zastępstwo.
Ci prawnicy jednak KN nie znają.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: iluka » 2013-09-22, 17:11

malgala pisze:Ci prawnicy jednak KN nie znają.
Ciężko o prawnika z prawa pracy z dobrą znajomością prawa oświatowego, oj ciężko...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: umowa o pracę - dziewiąta!

Postautor: Afroditte » 2013-09-22, 22:52

dim2dm pisze: ktoś z prawników wyjaśniał dyrektorom, że nawet nauczyciele "w drugim miejscu pracy" powinni mieć trzecią umowę na stałe.


Hehe :mrgreen:

malgala pisze:Nawet pierwszą, jeżeli dotyczy to już kontraktowych i nie jest umową na zastępstwo.


Dokładnie. Tym bardziej trochę śmieszy mnie fakt, że dyrektorom trzeba było to "wyjaśniać" a to jakiś ewenement przecież nie jest (nie tylko w oświacie).
"My wish is world's command"


Wróć do „Prawo oświatowe”