Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-01, 18:19

Dzień dobry,
jestem nauczycielem kontraktowym w przedszkolu publicznym zatrudnionym na kartę nauczyciela na umowę o pracę na czas nieokreślony.
W tym roku rozpoczęłam staż na nauczyciela mianowanego. Z powodu sytuacji życiowej chciałabym rozwiązać umowę - złożyć wypowiedzenie.
Wg Art.27 $1 Karty Nauczyciela: "Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem."
Tylko nie wiem, czy dotyczy on tylko dyrektora, czy również nauczyciela, a w moim przypadku może mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy:

a) 2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
b) 1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
c) 3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat


W mojej umowie o pracę nie ma żadnego dodatkowego zapisu o sposobie wypowiedzenie/rozwiązania umowy.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. Na różnych forach w internecie są różne/sprzeczne informacje.

Marlena Kotowska

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-02, 12:20

Przepisy w zakresie rozwiązania stosunku pracy nauczyciela, nawiązanego na podstawie mianowania, zawarte są przede wszystkim w art. 23 KN. Na mocy art.27 ust3. KN dotyczą one również n-li zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Generalna zasada jest taka, że wypowiedzenie następuje z 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli jest to n-l szkoły, to wypowiedzenie musi być złożone do końca maja danego roku, bo rok szk. kończy się 31 sierpnia i w tym też dniu następuje rozwiązanie stosunku pracy lub umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku n-li zatrudnionych w placówkach nieferyjnych, a do takich zaliczamy przedszkole, zasada rozwiązania stosunku pracy wraz z końcem roku szk. nie obowiązuje (art.23 ust. 3 KN). Możesz więc złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie w każdym czasie. Możesz również rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony na mocy porozumienia stron ( art. 23 ust. 4 pkt 1 KN) i wówczas żadne wypowiedzenie Cię nie obowiązuje, ale na takie rozwiązanie musi wyrazić zgodę dyrektor placówki.

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-02, 14:04

Witam,
jestem nauczycielem kontraktowym, a nie mianowanym. A Art.23 dotyczy właśnie nauczycieli mianowanych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: iluka » 2013-10-02, 15:49

W trakcie roku szkolnego tylko za porozumieniem stron.
Z końcem roku szkolnego - wypowiedzenie do końca maja.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-02, 16:07

Witam ponownie, właśnie dlatego zdecydowałam się na forum - są 2 różne interpretacje/odpowiedzi.

Moja P. Dyrektor twierdzi, że w ciągu roku na podstawie kodeksu pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia - w moim przypadku 1 miesiąc bo pracuję tam 2 rok.

Abstrahuję od porozumienia stron - bo ono zawsze jest możliwe, jeśli strony się zgadzają.
@iluka napisałaś, że w ciągu roku nie ma innej możliwości - piszesz to z doświadczenia/wiedzy ?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-02, 16:16

MarlenaKotowska pisze:Witam,
jestem nauczycielem kontraktowym, a nie mianowanym. A Art.23 dotyczy właśnie nauczycieli mianowanych.


Przecież napisałam Ci wyraźnie, że ten art. dotyczy również nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony ( art.27 ust.3 KN) :roll: !!! Przecież Ty jesteś tak właśnie zatrudniona, więc nie rozumiem, czego tu można nie rozumieć! :roll: Przeczytaj moją poprzednią odpowiedź jeszcze raz i zobacz przepisy, na które się powołuję!

"iluka" Twoja odpowiedź nie dotyczy "MarlenyKotowskiej"

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-02, 16:23

Marleno!

Jak może dyrektorka twierdzić, że obowiązuje Cię 1 m-c wypowiedzenia? Przecież Ty nie jesteś zatrudniona na podstawie kodeksu pracy, tylko na podstawie Karty Nauczyciela. Tak napisałaś w pierwszym poście. To w końcu się zdecyduj i podaj prawdziwe informacje, bo w przeciwnym razie będziemy pisać o dwóch różnych metodach postępowania, wzajemnie się wykluczających.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: iluka » 2013-10-02, 17:13

Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
MarlenaKotowska pisze:Tylko nie wiem, czy dotyczy on tylko dyrektora, czy również nauczyciela,
Również nauczyciela, dlatego w ciągu roku tylko za porozumieniem stron.
krg54 pisze:"iluka" Twoja odpowiedź nie dotyczy "MarlenyKotowskiej"
Dlaczego?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-02, 18:05

Dlatego, że jest ona zatrudniona w placówce nieferyjnej, bo taką placówką jest przedszkole. Ci nauczyciele , jeśli są zatrudnieni na podstawie KN mogą rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony w każdym czasie, a nie tylko z końcem roku szkolnego tak, jak n-le zatrudnieni w placówkach feryjnych, czyli w szkole. Mówi o tym art.23 ust.3 KN.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: iluka » 2013-10-02, 19:22

Sorki, gdzieś mi to nieferyjne przeszło peryferyjnie:)
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-02, 21:35

Dzięki dziewczyny za dyskusję. Chciałabym to podsumować i ustalić fakty :)

* jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony
* przedszkole to faktycznie placówka nieferyjna
* jestem zatrudniona na podstawie Karty Nauczyciela, wszystkie pozostałe rzeczy, które nie są regulowane przez KN, określone są w Kodeksie Pracy

To jakie jest ostatecznie Wasze zdanie?
A jeśli jest to 3-miesięczny okres wypowiedzenia,dowolnie w ciągu roku (ze względu na placówkę nieferyjną), to z czego wynika okres 3-miesięczny?

pozdrawiam!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: edzia » 2013-10-02, 21:54

Ale tu nie ma miejsca na różne interpretacje. Jest klarowny zapis:
Art. 23.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego w przypadku określonym w ust. 2 pkt 1 nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych.
Zatem jak pisała krg54 w #2.

Czyli wypowiedzenie według kodeksu pracy.

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-02, 23:07

I tu dochodzimy do sedna, według kodeksu pracy, obowiązuje mnie 1-miesięczny okres wypowiedzenia - ponieważ pracuję w tej placówce 2 rok, a nie jak pisała wcześniej krg54 3-miesięczny. W więc moja P. Dyrektor miała rację ? krg54 - > co Ty na to?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-03, 01:47

edziu! A cóżeś Ty znowu wymyśliła? Jaki kodeks pracy? Skoro zatrudniona na podstawie Karty Nauczyciela, to i rozwiązanie umowy następuje na podstawie Karty Nauczyciela!

Marleno!
Jeszcze raz wszystko definitywnie podsumowuję:

Umowę o pracę na czas nieokreślony nauczyciel przedszkola może rozwiązać w każdym czasie na swój wniosek, ale w takim przypadku i tak obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. W art.23 ust.3 KN dokonano jedynie uściślenia terminu rozwiązania umowy o pracę, ale nie zmieniono wymogu 3-miesiecznego wypowiedzenia!
Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości lub Twoja dyrektorka znowu wymyśli rozwiązania kodeksowe, to po prostu zasięgnij porady prawnika z zakresu prawa oświatowego. Zobaczysz, że poradzi Ci tak, jak ja to przedstawiłam.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-03, 01:54

Uzupełniając:

3-miesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje zarówno nauczycieli placówek feryjnych, jak i nauczycieli placówek nieferyjnych.


Wróć do „Prawo oświatowe”