Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-03, 08:23

krg54 pisze:W art.23 ust.3 KN dokonano jedynie uściślenia terminu rozwiązania umowy o pracę, ale nie zmieniono wymogu 3-miesiecznego wypowiedzenia!

A ja właśnie tego wymogu nie mogę znaleźć w KN w osobnym paragrafie / ust. lub artykule, stąd moje wątpliwości.

pozdrawiam!

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-03, 10:49

Art. 27 ust. 1 : „Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.”
To jest artykuł, który nakłada na Ciebie obowiązek 3-miesięcznego wypowiedzenia!
Ponieważ nie pracujesz w szkole, więc warunek rozwiązania umowy o pracę z końcem roku szkolnego całkowicie odpada. Wynika to z art. 27 ust. 3, gdzie ustawodawca zapisał, iż: „Do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony stosuje się również przepisy art.23 ust. 1 pkt 3, 5 i 6, ust. 2 pkt 3, 5 i 6 oraz ust. 3-5.” Ten właśnie podkreślony art.23 ust.3 mówi, że: „Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego (…) nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych”, a Ty właśnie w takiej placówce jesteś zatrudniona.

Tak sobie myślę, że chyba niezbyt dokładnie czytałaś wskazane przeze mnie przepisy KN, bo w przeciwnym razie nie napisałabyś, że nie znalazłaś osobnego przepisu nakładającego na Ciebie obowiązek 3-miesięcznego wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Wiem, że przepisy zawarte w KN nie zawsze są łatwe do interpretacji, ale niestety trzeba pokusić się o ich „rozgryzienie”, przynajmniej w takim zakresie, który umożliwia nam, pracownikom, „normalne” funkcjonowanie. Mam tu na myśli choćby nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy oraz zasady awansu zawodowego. Skoro rozpoczęłaś staż na n-la mianowanego, to musisz tak, czy owak niektóre akty prawne poznać szerzej i lepiej, bo taki jest wymóg, którego spełnienie niewątpliwie sprawdzi awansowa komisja egzaminacyjna.

Życzę powodzenia i pozdrawiam cieplutko(?) :D

MarlenaKotowska
Posty: 7
Rejestracja: 2013-10-01, 18:16
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: MarlenaKotowska » 2013-10-03, 11:23

Wszystkie paragrafy z KN, które podałaś, czytałam bardzo uważnie. I nie tylko ja, próbuję to jednoznacznie wyjaśnić już kilka dni. A widzisz po odpowiedziach m.in. na forum, oraz informacji jakie mam od swojej P. Dyrektor, że ta sprawa nie jest prosta dla wielu osób.

No cóż, teraz już wiem jak jest wg przepisów prawa. Dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: krg54 » 2013-10-03, 16:00

Zawsze się cieszę, gdy mogę komuś pomóc, przekazać swoją wiedzę i podzielić się doświadczeniem, bo - jak widać - jest ono bardzo ważne.
Jeszcze raz pozdrawiam! :study: :faja:

Pracownik22
Posty: 10
Rejestracja: 2020-12-17, 09:01
Kto: student
Przedmiot: Biologia, Informatyka, Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypowiedzenie umowy o pracę przez nauczyciela

Postautor: Pracownik22 » 2021-01-08, 12:32

Dzień dobry,
Czy pracując jako nauczyciel okres wypowiedzenia o pracę jest taki sam jak w przypadku innych zawodów? W tym artykule https://cvwork.pl/wypowiedzenie-umowy-o-prace/ pisze, że pracując powyżej 3 lat, muszę złożyć wypowiedzenie i okres będzie 3 miesiące. Czy na pewno w przypadku nauczycieli tak jest?


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron