Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jinks
Posty: 231
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: jinks » 2013-11-14, 12:15

Witam
Jak sądzicie, czy ocena z egzaminu poprawkowego jest oceną ostateczną?
Wiem, że wiele szkół dopuszcza możliwość odwołania od takiej oceny i przeprowadzenia powtórnego egzaminu poprawkowego z różnych przyczyn.

Jak to jest u Was?
Pisałem w tej sprawie do MEN-u ponieważ chciałem potwierdzenia tego co uważam za słuszne, czyli że jest to ocena ostateczna, ale... z uzyskaniem odpowiedzi jednoznacznej jest jak zwykle problem. Zacytuję je później.
Najpierw ciekaw jestem Waszego zdania.
Temat uważam za ważny z uwagi na choćby elementarne poczucie sprawiedliwości.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4131
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: vuem » 2013-11-14, 14:40

Powinien być. Naruszenie ustalonych procedur może zawsze być powodem wniosku o unieważnienie, natomiast jeśli przeprowadzono egzamin prawidłowo, to jego wynik winien być moim zdaniem ostateczny.

jinks
Posty: 231
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: jinks » 2013-11-14, 20:00

vuem pisze:Powinien być. Naruszenie ustalonych procedur może zawsze być powodem wniosku o unieważnienie, natomiast jeśli przeprowadzono egzamin prawidłowo, to jego wynik winien być moim zdaniem ostateczny.

Podaj podstawę prawną.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4131
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: vuem » 2013-11-14, 20:13

jinks pisze:Podaj podstawę prawną.


Żartujesz? ;)

jinks pisze:Jak sądzicie, czy ocena z egzaminu poprawkowego jest oceną ostateczną?


Zgodnie z pytaniem, napisałem co sądzę, a podstawa prawna ... mało mnie pasjonuje... :wink:

edzia
Posty: 4770
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: edzia » 2013-11-14, 20:15

Uważam, jak vuem. Ocena ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest oceną ostateczną, z wyjątkiem błędów formalnych.

Ciekawa jestem natomiast, czyje elementarne poczucie sprawiedliwości zostaje podczas egzaminu poprawkowego naruszone i w jaki sposób.

jinks pisze:Pisałem w tej sprawie do MEN-u ponieważ chciałem potwierdzenia tego co uważam za słuszne, czyli że jest to ocena ostateczna, ale... z uzyskaniem odpowiedzi jednoznacznej jest jak zwykle problem. Zacytuję je później.
Czekam z niecierpliwością.

Art.3.9.UoSO
Posty: 663
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-11-15, 13:45

Egzamin poprawkowy jest ostateczny - to jest danie szansy na douczenie się i koniec. Chyba, że grasz w grę "Szkoła marzeń" i wiesz, jak obejść algorytm.

jinks
Posty: 231
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: jinks » 2014-01-07, 15:36

Art.3.9.UoSO pisze:Egzamin poprawkowy jest ostateczny - to jest danie szansy na douczenie się i koniec. Chyba, że grasz w grę "Szkoła marzeń" i wiesz, jak obejść algorytm.

Kumpel dostał jednoznaczną odpowiedź z MEN, to fragment:
"Z powyższego wynika, że ocena ta (z egzaminu poprawkowego) jest ostateczna".
Radzę trzymać i powoływać się na dokument w przypadku gdyby któremuś dyrektorowi, lub wizytatorowi z kuratorium przyszedł do głowy pomysł powtórzenia "poprawki".
Pozdrawiam
Załączniki
poprawka.jpg

edzia
Posty: 4770
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: edzia » 2014-01-08, 00:45

jinks pisze:Kumpel dostał jednoznaczną odpowiedź z MEN
Według mnie wcale ta odpowiedź MEN nie jest taka jednoznaczna. Wprawdzie pisze tam, że z powyższego wynika, że ocena ta jest ostateczna, ale...

Nie jestem pewna, czy aby na pewno dobrze zrozumieli problem, pytanie. Ja osobiście nie bardzo rozumiem ów problem, gdyż nie rozumiem, dlaczego ktoś w ogóle kwestionuje ostateczność oceny z egzaminu poprawkowego. Możesz opisać sytuację, która była powodem napisania tego pisma do MEN oraz zadania nam tego pytania na forum? Możesz napisać, jak dokładnie sformułowano pytanie do MEN, na które podajesz tu odpowiedź?

I ponawiam pytanie, czyje elementarne poczucie sprawiedliwości zostaje podczas egzaminu poprawkowego naruszone i w jaki sposób?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4131
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: vuem » 2014-01-09, 14:45

W żaden sposób. Jeśli ktoś przytaknie, to drogą precedensu zakwestionujmy wszystkie procedury ;)

Jest cały rok, by zadbać o "bezpieczną" sytuację", czyli uzyskać wyniki wystarczające do promocji. Jest możliwość poprawy sprawdzianu, jest w końcu egzamin poprawkowy, który jest "sądem ostatecznym". I kropka. Naruszono by poczucie sprawiedliwości, gdyby część uczniów miała po kilkanaście "podejść" i uzyskiwała taką sama ocenę, jak ci, którzy zdobyli sie na wytrwałość i pracę i zaliczyli materiał w terminie.

We wszystkich aspektach życia, gdzie mamy do czynienia z wypełnieniem jakiegoś obowiązku, istnieją procedury, w tym tryb i terminy. Czy to dotyczy podatków, płatności, obowiązków zawodowych.
Kiedy do cholery ci ludzie maja sie tego nauczyć? Na kardynalnych błędach w wieku 40 lat? Gdy głupota prowadzi do błędów i konsekwencji, które dotykaja również ich dzieci, za których oni sami ponoszą odpowiedzialność?

Klosz coraz większy, a naród zamienia się w gromade dup wołowych, które jęczą, bo muszą pracować i płaczą, bo urzędnik nie chce załatwić sprawy, a jest tylko kilka tygodni po ustawowym półrocznym terminie ...

Scyzoryk mi się otwiera ;) Idę stąd.

koma
Posty: 2524
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: koma » 2014-01-09, 18:19

jinks pisze:Jak sądzicie, czy ocena z egzaminu poprawkowego jest oceną ostateczną?
Oczywiście.
jinks pisze:Wiem, że wiele szkół dopuszcza możliwość odwołania od takiej oceny i przeprowadzenia powtórnego egzaminu poprawkowego z róznych przyczyn

Robią to bezprawnie.
jinks pisze:Pisałem w tej sprawie do MEN-u ponieważ chciałem potwierdzenia tego co uważam za słuszne
Po co?
Masz przepisy prawa - rozpoządzenie. Nalezało tylko przeczytać.

jinks
Posty: 231
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: jinks » 2014-01-09, 21:03

koma pisze:
jinks pisze:Jak sądzicie, czy ocena z egzaminu poprawkowego jest oceną ostateczną?
Oczywiście.
jinks pisze:Wiem, że wiele szkół dopuszcza możliwość odwołania od takiej oceny i przeprowadzenia powtórnego egzaminu poprawkowego z róznych przyczyn

Robią to bezprawnie.
jinks pisze:Pisałem w tej sprawie do MEN-u ponieważ chciałem potwierdzenia tego co uważam za słuszne
Po co?
Masz przepisy prawa - rozpoządzenie. Nalezało tylko przeczytać.

Mnie to niepotrzebne, bo ja umiem czytać ze zrozumieniem. Niestety takie problemy mają dyrektorzy naszych szkół. W mojej szkole dyrektor ma śpiewkę typu: "pan sobie to interpretuje tak a ja inaczej i robię co chcę".
W szkole obok dyrektorka przeprowadziła dodatkowy egzamin poprawkowy, bo... w czasie jego trwania w sali oprócz członków komisji przebywało dwóch innych nauczycieli, którzy nie brali udziału w pracach komisji, po prostu tam byli i czekali na swoją kolej.
Wizytatorowi pomysł powtórzenia egzaminu nie przeszkadzał.

Takim dyrektorom jest potrzebny taki papierek. Niestety.
Co do braku jednoznaczności, posiadam jeszcze jedno pismo MEN-u w którym potwierdzają, że nie ma możliwości prawnej aby powtórzyć egzamin poprawkowy. Oczywiście to też ludzie czytający ze zrozumieniem wiedzą, ale te dwa dokumenty powinny wystarczyć dla wizytatora i dyrektorów.

Z resztą: Pogooglujcie trochę a łatwo znajdziecie statuty szkół w których taką możliwość się przewiduje, są wyszczególnione precedury i zasady na jakich taki powtórny egzamin poprawkowy może się odbyć.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: iluka » 2014-01-09, 21:14

jinks pisze:łatwo znajdziecie statuty szkół w których taką możliwość się przewiduje, są wyszczególnione precedury i zasady na jakich taki powtórny egzamin poprawkowy może się odbyć.
Wcale tak łatwo znaleźć takich przykładów nie mogę. Trudno też nie.
Podlinkuj może kilka takich. Chętnie zobaczę.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2524
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: koma » 2014-01-10, 16:02

iluka pisze:
jinks pisze:łatwo znajdziecie statuty szkół w których taką możliwość się przewiduje, są wyszczególnione precedury i zasady na jakich taki powtórny egzamin poprawkowy może się odbyć.
Wcale tak łatwo znaleźć takich przykładów nie mogę. Trudno też nie.
Podlinkuj może kilka takich. Chętnie zobaczę.

Ja również.

jinks
Posty: 231
Rejestracja: 2010-06-26, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: jinks » 2014-01-10, 20:00

koma pisze:
iluka pisze:
jinks pisze:łatwo znajdziecie statuty szkół w których taką możliwość się przewiduje, są wyszczególnione precedury i zasady na jakich taki powtórny egzamin poprawkowy może się odbyć.
Wcale tak łatwo znaleźć takich przykładów nie mogę. Trudno też nie.
Podlinkuj może kilka takich. Chętnie zobaczę.

Ja również.

http://www.gim2rawa.pl/index.php?option ... &Itemid=48

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 9372,d.Yms

koma
Posty: 2524
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ocena z egzaminu poprawkowego ostateczna? Stanowisko MEN

Postautor: koma » 2014-01-10, 20:33

W przypadku Rawy ja tu widzę poplątanie z pomieszaniem.
Egzamin poprawkowy ma prawo zdawać uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną na koniec roku. A nawet dwie ndst.
Teraz rada pedagogiczna nie musi wyrażać zgody!!


Wróć do „Prawo oświatowe”