Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

carina22
Posty: 14
Rejestracja: 2012-08-22, 12:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: carina22 » 2013-12-06, 16:30

Dzwoniłam dzisiaj do Wydziału Edukacji. Świetlica w szkole musi być czynna tak jak w kazdy inny dzień. Nauczyciele mają wolne w wakacje i ferie zimowe. W pozostałe dni pracują. Jeśli jakiś dyrektor zarządza, że jest wolne to może mieć problemy, jesli któremuś z rodziców to się nie spodoba:(.

koma
Posty: 2510
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: koma » 2013-12-06, 16:51

carina22 pisze:W pozostałe dni pracują.

Mogłaś jeszcze zapytać, co mają robić w pustej szkole. :lol:

Jakie są u Was godziny pracy świetlicy?

minowa
Posty: 30
Rejestracja: 2013-12-05, 16:46
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: minowa » 2013-12-06, 17:07

carina22 pisze:Ale Organizacja roku szkolnego mówi, że są to dni wolne od zajęć edukacyjnych. Czy jest gdzieś powiedziane, ze są to dni wolne dla nauczycieli?

Iluka, masz jakieś potwierdzenie na to, że gmina nie może kazać nauczycielom przychodzić do szkoły?

A czy jest powiedziane, że są to dni wolne tylko dla uczniów ?

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: Peonia » 2013-12-06, 17:29

Rozporządzenie MEN i S z dnia 18 kwietnia 2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego ( Dz. U. z 2002 r. , Nr 46, poz.432,Dz.U.z 2010r.,Nr 186,poz.1245) Przerwy świąteczne w szkołach , o których mowa w § 3 ust.1 pkt 1 i pkt 3 rozp. ( zimowa przerwa świąteczna, wiosenna przerwa świąteczna ) są dniami wolnymi od zajęć dla uczniów, ale nie są dniami nieświadczenia pracy przez nauczyciela.

koma
Posty: 2510
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: koma » 2013-12-06, 17:47

ale nie są dniami nieświadczenia pracy przez nauczyciela.

Co wcale nie znaczy, że nauczyciel powinien przez ten czas siedzieć w szkole.
Jego czas pracy to "przy tablicy" i na inne sprawy, które z reguły wykonuje w domu.
Wszystko zalezy od tego, jak to zinterpretuje dyrekcja.
Nie ma prawa!! zatrudniać do innych prac, których nauczyciel nie ma w swoich obowiązkach.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: Peonia » 2013-12-06, 17:54

Oczywiście.

U mnie są wyznaczone dyżury. Każdy nauczyciel deklarował się na jeden taki dzień w roku. Powstała we wrześniu tabela dni opieki nad uczniami. Wzięto pod uwagę ferie świąteczne, 14 października, dni wolne w długie weekendy itp. Rodzice będą w najbliższych dniach określać na piśmie swoje zapotrzebowanie. Jeśli pojawią się dzieci potrzebujące opieki, to świetlica będzie działać. Jeśli nie, to szkołę zamykamy. W zeszłym roku nie było chętnych. :D

koma
Posty: 2510
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: koma » 2013-12-06, 18:02

U mnie jest podobnie, jak u Peonii.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3020
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: iluka » 2013-12-06, 18:25

carina22 pisze:Dzwoniłam dzisiaj do Wydziału Edukacji. Świetlica w szkole musi być czynna tak jak w kazdy inny dzień.
Jakąś PP wydział podał?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

carina22
Posty: 14
Rejestracja: 2012-08-22, 12:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: carina22 » 2013-12-06, 20:12

PP prawną Pani mi podała, ale przyznam, ze dzwoniłam idąc do pracy więc nie mialam jak zapisac i nie zakodowałam jakoś sobie.
Pani podała mi, ze świetlica ma być czynna tak jak zwykle, czyli u nas 6-18. Dyrektorka wyznaczyła 4-godzinne dyzury. Na chwilę obecną wyznaczonych jest na ten okres swiąteczny 25 nauczycieli! Zapisy uczniow trwaja, ale juz kilkoro jest zadeklarowanych codziennie od 8 do 17!, łącznie z wigilią i Sylwestrem!
Świetlica może być zamknięta jesli nie ma deklaracji ze strony rodziców. U nas niestety są:(.

Każdy nauczyciel pracujący w szkole ma uprawnienia do pracy na świetlicy, więc dyrekcja może mu to zlecić.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3020
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: iluka » 2013-12-06, 20:39

carina22 pisze:Pani podała mi, ze świetlica ma być czynna tak jak zwykle, czyli u nas 6-18.
We wszystkich szkołach są świetlice?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: dora8201 » 2013-12-07, 09:14

jak tak czytam to chyba jednak się cieszę, że my jesteśmy placówką nieferyjną - choć zawsze wydawało mi się, że nauczyciele szkolni mają lepiej - wychodzi na to że jednak w tym roku niekoniecznie bo my zamykamy poradnie o 13 w wigilie i sylwestra. Między świętami normalnie otwarta - choć i tak nikt nie przychodzi :P

a zaciekawia mnie w tym temacie jedna sprawa - w zeszłym roku np część pracujących rodziców z moich gmin walczyła o możliwość otwarcia świetlicy na ferie, przerwę międzyświąteczną itd - to słyszeli od gmin, że absolutnie nie bo dla garstki dzieci nie opłaca się ogrzewać całej szkoły, określone były minimalne wielkości grup (na tyle duże, że nigdy nie udało ich się zebrać) i wielki problem był a w tym roku widzę, że znów problem tylko w całkiem inną stronę... niestety tak to jest jak samorząd uważa, że może rządzić i dzielić i ma dyrektora na łańcuszku.... :roll:

minowa
Posty: 30
Rejestracja: 2013-12-05, 16:46
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: minowa » 2013-12-07, 11:12

Peonia pisze:Rozporządzenie MEN i S z dnia 18 kwietnia 2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego ( Dz. U. z 2002 r. , Nr 46, poz.432,Dz.U.z 2010r.,Nr 186,poz.1245) Przerwy świąteczne w szkołach , o których mowa w § 3 ust.1 pkt 1 i pkt 3 rozp. ( zimowa przerwa świąteczna, wiosenna przerwa świąteczna ) są dniami wolnymi od zajęć dla uczniów, ale nie są dniami nieświadczenia pracy przez nauczyciela.

Ferie to nie jest to samo, co przerwa świąteczna. To, że nauczyciel ma urlop w ferie nie oznacza, że musi być w szkole w czasie przerwy świątecznej. Nie ma wtedy urlopu,ale jest nadinterpretacją, że musi swiadczyc pracę na terenie szkoły.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: fragola » 2013-12-07, 12:08

minowa pisze:
Peonia pisze:Rozporządzenie MEN i S z dnia 18 kwietnia 2002r. w sprawie organizacji roku szkolnego ( Dz. U. z 2002 r. , Nr 46, poz.432,Dz.U.z 2010r.,Nr 186,poz.1245) Przerwy świąteczne w szkołach , o których mowa w § 3 ust.1 pkt 1 i pkt 3 rozp. ( zimowa przerwa świąteczna, wiosenna przerwa świąteczna ) są dniami wolnymi od zajęć dla uczniów, ale nie są dniami nieświadczenia pracy przez nauczyciela.

Ferie to nie jest to samo, co przerwa świąteczna. To, że nauczyciel ma urlop w ferie nie oznacza, że musi być w szkole w czasie przerwy świątecznej. Nie ma wtedy urlopu,ale jest nadinterpretacją, że musi swiadczyc pracę na terenie szkoły.


Wszystko zmierza do tego, żeby nauczyciel był w szkole 40 godzin nie mając często warunków do pracy "poza tablicowej". To jest absurd jeden z licznych polskiej szkoły. Mam sporo okienek, nie mam kantorka, gabinetu i niestety jako, że pokój nauczycielski jest mały, nie obowiązuje w nim cisza, 5 godzin okienkowych to tylko siedzenie nad kawką i niestety potem praca w domu. Akurat przyjście do szkoły między świętami a Nowym Rokiem wcale nie przeszkadzałoby mi. Byłyby wolne sale, zrobiłabym w miejscu pracy masę rzeczy, które robię w domu. Ja w ogóle każdego dnia chciałabym pracować w miejscu pracy 8 godzin i nic nie przynosić do domu. Większość polskich szkół nie ma do tego warunków.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3020
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: iluka » 2013-12-07, 12:22

Większość polskich szkół nie ma do tego warunków.
Znakomita większość :cry:
A w ilu szkołach są świetlice?... :oops:

Ale podziwiam gminy, które znajdują środki na ogrzewanie budynku w czasie, którym by tego nie musieli robić. :mrgreen:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: Przerwa swiąteczna - w dni powszednie w szkole czy nie ?

Postautor: fragola » 2013-12-07, 13:09

iluka pisze:
Większość polskich szkół nie ma do tego warunków.
Znakomita większość :cry:
A w ilu szkołach są świetlice?... :oops:

Ale podziwiam gminy, które znajdują środki na ogrzewanie budynku w czasie, którym by tego nie musieli robić. :mrgreen:


Logika u nas nie działa. Raczej zawiść urzędników, oni widzą tylko te d..o godziny w szkole, bo sami tak pracują. U nas zlecenie pracy wymagającej dobrego komputera i oprogramowania jest normą. Oczywiście komputer i oprogramowanie z własnych pieniędzy, a nie służbowe. Normą jest też zlecanie w piątek prac na poniedziałek czyli praca w weekend na swoim sprzęcie. Nigdy taka społeczna praca w szkole nie irytowała mnie jeśli dotyczyła faktycznej, sensownej pracy z uczniem.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron