zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-01, 20:06

dzień dobry
mamy maj czyli chyba czarny miesiąc dla nauczycieli.....jestem nauczycielem dyplomowanym z 18 letnim stażem pracy w tym 15-letnim w obecnej szkole. kilka tygodni temu zostałam wezwana przez dyrektora i usłyszałam, że co prawda jeszcze od września mam pełny etat ale powinnam rozejrzeć się za inną pracą bo od przyszłego roku nie ma dla mnie godzin. mam studnia pełne magisterskie z przedmiotu X i podyplomowe z przedmiotu Y. w umowie o pracę jaką podpisałam 15 lat temu jest zapis, że zostałam zatrudniona jako nauczyciel Y. umowa była na rok i po tym okresie została aneksowana niestety zabrakło zapisu, że jestem też nauczycielem X. Obecnie jestem zatrudniona na podstawie mianowania. W między czasie robiłam kolejne stopnie awansu oczywiście jako dwu przedmiotowec. z obydwu tych przedmiotów mam egzaminatora maturalnego. od 5 lat sprawdzam z X matury. tylko przez pierwsze dwa lata pracy miałam etat z samego przedmiotu Y. potem zawsze jakieś godziny z X miałam.
Dyrektor jako argument podał, że po reformie i w związku niżem godzin z Y nie będzie a mnie na przedmiot X nie przeniesie bo ma nauczycieli tego przedmiotu (z krótszym stażem jedna 10 druga 9 lat). a ja zostałam zatrudniona jako nauczyciel Y i szans w sądzie nie mam żadnych. proszę o pomoc. czy rzeczywiście mój dyrektor ma rację?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-01, 20:19

Do sądu zawsze warto iść w takiej sytuacji - po utracie pracy nie masz już nic do stracenia!
blondynka1 pisze:ma nauczycieli tego przedmiotu (z krótszym stażem jedna 10 druga 9 lat).
Jaki rodzaj umowy oni mają?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-01, 21:53

obie są na podstawie mianowania ale były zatrudniane jaki nauczyciele przedmiotu X

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: Basiek70 » 2014-05-01, 23:04

Jeśli wszyscy macie umowę na podstawie mianowania, a godzin dla wszystkich nie ma, to dyrektor musi dokonać wyboru, kogo zwolnić
niekoniecznie kierując się długością czasu pracy w tej szkole
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-02, 08:06

Basiu ale musi kierować się chyba jakimiś kryteriami a u nas tych kryteriów niestety nie ma tzn są ale dla każdego inne.... ja mam nie tylko najdłuższy staż w tej szkole tylko generalnie najdłuższy

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-02, 08:58

Sytuacja więc jest taka, że 3 nauczycieli ma kwalifikacje do przedmiotu X i wszystkie zatrudnione przez mianowanie.
Kryteria do zwolnienia w różnych szkołach mogą być nieco inne.
Dyrektor nie ma obowiązku ich przedstawiać nauczycielom, lecz jedynie w sądzie pracy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-02, 14:40

czyli zostało mi jedno sąd pracy. w sumie nie mam nic do stracenia

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: fragola » 2014-05-02, 14:55

Coś mi się nie chce wierzyć, że chodzi o zwolnienie, pewnie raczej o zniżkę godzin. Inna sprawa, że uprawnienia można mieć, ale marne wyniki. Oprócz stażu, stopnia awansu to również się teraz liczy. Może po prostu dyrektor nie docenia Twojej pracy.

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-02, 15:01

fragola zostałam zaproszona na rozmowę której sens był taki na ten rok są dla mnie godziny ale na kolejny nie i najlepiej jak rozejrzałabym się za czymś innym.... oczywiście brane są pod uwagę pewne względy ale raczej to są względy towarzysko polityczne....

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: fragola » 2014-05-02, 19:21

Nawet biorąc pod uwagę kryteria towarzysko-polityczne trudno jest zwolnić nauczyciela z tak długim stażem, jeśli są godziny z przedmiotu, z którego ma uprawnienia do nauczania. W kolejnym roku będziesz mieć 18, a w następnym 0 ?? Na razie nie masz się o co procesować, ale sytuacja dziwna.

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-02, 19:53

w tym roku mam etat łączony z przedmiotów Xi Y. w przyszłym będzie o 4 klasy mniej (niż demograficzny) czyli godzin zdecydowanie mniej... już w zeszłym roku dostałam ograniczenie etatu ale że nabór był większy niż przewidywany dostałam godziny..jestem osobą mało asertywną. były juz sytuacje w przeszłości mocno pachnące mobbingiem kiedy to podkuliłam ogon i nie walczyłam o siebie.. chyba panuje przekonanie, że i tym razem postąpię podobnie myślę, że ta rozmowa sprzed kilku dni miała na celu wysondowanie mojej reakcji i przestraszenie mnie trochę.... w przyszłym roku godzin z Y będzie mniej niż pół etatu stąd jej zdaniem podstawa do zwolnienia, padła sugestia żebym zrobiła studia podyplomowe ale bez gwarancji zatrudnienia i było stwierdzenie między wierszami, że ze mną przynajmniej nie będzie sprawy w sądzie.....

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: fragola » 2014-05-02, 20:30

Wygląda to nieciekawie. Takie sugerowanie kosztownych studiów podyplomowych, kiedy już masz uprawnienia do X i Y jest nie w porządku. Dziwne jest to, że uczysz X i są osoby z o wiele krótszym stażem i one będą uczyć X i zostaną. Na pewno w kolejnym roku kwestia pod sąd pracy, ale teraz sama musisz przemyśleć czy nie mają na Ciebie "haka".

blondynka1
Posty: 12
Rejestracja: 2014-05-01, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: blondynka1 » 2014-05-02, 20:41

haka na razie na mnie nie mają ale wiem, że muszę bardzo się pilnować... ale i tak wiadomo, że jak się chce psa uderzyć kij zawsze się znajdzie....mam spory dorobek.... generalnie bardzo mnie boli, że jestem tak traktowana kocham to co robię. oddałam tej szkole całą siebie- jakkolwiek dziwnie to brzmi...., pamiętam telefony o 8 rano w niedziele, że jestem potrzebna w pracy nigdy nie odmówiłam- fakt - kto inny był wtedy dyrektorem ale dla mnie to było i jest bez znaczenia... , a teraz po tylu lat dostałam kopniaka...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: edzia » 2014-05-04, 07:18

Moim zdaniem to, że masz w umowie zapisane zatrudnienie jako nauczyciel tylko przedmiotu Y, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Masz kwalifikacje do przedmiotów Y oraz X, i to nieważne czy studia magisterskie czy podyplomówkę, więc jesteś w tej szkole po prostu nauczycielem X i Y. Na twoją bardzo dużą korzyść działa dłuższy ogólny czas pracy w tej szkole (bo o ile dobrze zrozumiałam, to jako nauczyciel X zaczęłaś pracować jeszcze zanim zatrudniono kolejnych nauczycieli, obecnie twoich konkurentów?).

I nie może być tak, że dyrektor na twoją prośbę nie przedstawi ci kryteriów zwalniania nauczycieli w tej szkole, nie może być tak, że przedstawi je dopiero w sądzie. A w przypadku równych innych kryteriów u obu nauczycieli, staż pracy jest bardzo ważny i działa na korzyść nauczyciela z dłuższym stażem.

blondynka1 pisze:po reformie i w związku niżem godzin z Y nie będzie a mnie na przedmiot X nie przeniesie bo ma nauczycieli tego przedmiotu (z krótszym stażem jedna 10 druga 9 lat). a ja zostałam zatrudniona jako nauczyciel Y i szans w sądzie nie mam żadnych. proszę o pomoc. czy rzeczywiście mój dyrektor ma rację?

Oczywiście nie ma racji.

blondynka1 pisze:musi kierować się chyba jakimiś kryteriami a u nas tych kryteriów niestety nie ma tzn są ale dla każdego inne...

Co to znaczy, że dla każdego inne? Nie może tak być!

blondynka1 pisze:jestem osobą mało asertywną. były juz sytuacje w przeszłości mocno pachnące mobbingiem kiedy to podkuliłam ogon i nie walczyłam o siebie.. chyba panuje przekonanie, że i tym razem postąpię podobnie myślę, że ta rozmowa sprzed kilku dni miała na celu wysondowanie mojej reakcji i przestraszenie mnie trochę....
Oczywiście, że tak! Dyrektor bada twoją reakcję, bo według wszystkich dyrektorów najlepszym (nieoficjalnym oczywiście) nauczycielem do zwalniania jest właśnie nauczyciel pokorny! Nie bądź więc pokorna, przejdź się do kilku dobrych prawników oświatowych, by się upewnić w swoich racjach, poczytaj różne fora internetowe, poszukaj różnych interpretacji nt. zwalniania nauczycieli, by nabrać pewności siebie. Staraj się przy każdej takiej sytuacji robić awanturę. ;)

Poproś też o kryteria zwalniania nauczycieli, mają być pisemne, i sobie wtedy ocenisz, czy są sensowne i czy według nich rzeczywiście jesteś pierwsza do zwolnienia.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zwolnienie nauczyciela dyplomowanego

Postautor: edzia » 2014-05-04, 07:34

Aha, tę awanturę to rób jednak dyrektorowi przy (prawie) każdej okazji dotyczącej zwalniania cię z pracy, a nie prawnikom, którzy ci będą doradzać. ;)


Wróć do „Prawo oświatowe”