zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: 45minut-wiola » 2014-05-23, 19:14

Taka sytuacja:

Jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym na podstawie mianowania. Uczę języka angielskiego. W szkole są planowane 32 godziny tego przedmiotu na następny rok szkolny.

Dostałam ograniczenie wymiaru zatrudnienia do 16/18 na następny rok szkolny.- reszta godzin zostaje dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas określony do końca sierpnia.

Ograniczenie oficjalnie na piśmie następuje z powodu zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole ( art 20 pkt 2 KN -2) częściowa likwidacja
szkoły albo zmiany organizacyjne powodującezmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć )
Nieoficjalnie - powodem są trudności z ułożeniem tygodniowego rozkładu zajęć ( podziały grupowe klas)

Wg mnie trudności z ułożeniem tyg. rozkładu zajęć nie maja tu znaczenia. W szkole są godziny i są mozliwości do zatrudnienia mnie w pełnym wymiarze ... Co z tym zrobić?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-23, 19:26

45minut-wiola pisze:zatrudnionym na podstawie mianowania.
przez mianowanie
45minut-wiola pisze:Co z tym zrobić?
Bardzo trudno zadecydować. Odmowa równoznaczna z wypowiedzeniem. Zapytałaś dyr. czemu ogranicza Tobie a nie kontraktowemu?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: 45minut-wiola » 2014-05-23, 19:58

iluka - na podstawie mianowania - spójrz do KN. To po pierwsze. Po drugie nie czepiaj się słówek, tylko udziel kompetentnej odpowiedzi jeśli taką znasz.
Po trzecie pisałam co jest problemem- trudności z ułożeniem planu lekcji dla uczniów w przypadku gdybym miała np obie grupy z danej klasy, a oficjalnie podany art KN. Moim zdaniem to niezgodne z prawem - patrz do mojego poprzedniego posta.

Czekam na kompetentne odpowiedzi - please!

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-23, 20:35

Z treści wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2006 r. (sygn. akt III PK 57/06) wynika natomiast, że niewyrażenie przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania zgody na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela nie może stanowić wyłącznego kryterium doboru go do zwolnienia na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. Przyjęcie, iż niewyrażenie przez nauczyciela zgody na ograniczenie zatrudnienia stanowi wystarczającą podstawę do wytypowania go do zwolnienia, spowodowałoby, że prawidłowość doboru i zastosowane kryteria typowania nauczycieli do zwolnienia wymykałyby się całkowicie spod kontroli, co przeczyłoby istocie regulacji zawartej w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.

Kiedy podstawa do zwolnienia
Analiza art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wskazuje na konieczność zaistnienia dwóch przesłanek do jego zastosowania:
muszą mieć miejsce zmiany dotyczące pracy szkoły (likwidacja całkowita lub częściowa, zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów, zmiany planu nauczania),
zmiany muszą uniemożliwiać dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Obie przesłanki muszą być spełnione łącznie. Druga przesłanka nie zachodzi wówczas, gdy na miejsce nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny (lub z którym rozwiązano stosunek pracy) zatrudnia się inną osobę (wyrok SN z 4 grudnia 1998 r., sygn. akt I PKN 482/98).

Jest artykułów i wyroków SN dużo więcej, wszystkie przemawiają na rzecz nauczycieli przez mianowanie.
No chyba, że są jakieś inne przesłanki typu kwalifikacje, staż pracy, zła sytuacja materialna tego drugiego nauczyciela czy jego wybitne osiągnięcia, lub też twoje długotrwałe zwolnienia dezorganizujące pracę szkoły.

Każda sytuacja jest indywidualna, ale jak czujesz, że masz argumenty spróbuj powalczyć o swoje. Powodzenia.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: sharkinator » 2014-05-23, 20:51

45minut-wiola pisze:W szkole są planowane 32 godziny tego przedmiotu na następny rok szkolny.

45minut-wiola pisze:Dostałam ograniczenie wymiaru zatrudnienia do 16/18 na następny rok szkolny.- reszta godzin zostaje dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas określony do końca sierpnia.


iluka pisze:Zapytałaś dyr. czemu ogranicza Tobie a nie kontraktowemu?


W tej sytuacji kontraktowy też będzie miał 16/18, więc dyrektor pewnie chciał obniżyć wymiar obu nauczycielom jednakowo.

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-23, 21:05

Generalnie chodzi o to, że dyrektor proponując Ci zmniejszony wymiar godzin musi się liczyć z Twoją odmową, co za tym następuje z ewentualnym wypowiedzeniem umowy, i ze skierowaniem wniosku do sądu przez Ciebie. W Sądzie natomiast masz podstawy żeby wygrać i myślę, że dyrekcja również sobie z tego faktu zdaje lub zda sprawę.
Napisałam o "ewentualnym wypowiedzeniu" ponieważ odmowa nauczyciela na zmniejszenie wymiaru etatu stanowi podstawę do rozwiązania z nim stosunku pracy, co nie oznacza jednak, że dyrektor przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie nie może jeszcze raz przeanalizować zaistniałej sytuacji i argumentów nauczyciela, oraz o ile to jest na tym etapie planowania jeszcze możliwe -dokonać korekty arkuszu organizacyjnego.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-23, 21:20

wiolka, przepraszam - wpadłam z upału nietomna...

Dyr. powinna dać oczywiście jednemu nauczycielowi etat a drugiemu ograniczenie.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: 45minut-wiola » 2014-05-23, 22:10

Dzięki za wypowiedzi.

Ogólnie to chodzi mi o to, czy obniżenie mi godzin podczas gdy ogólnie jest ich 32 jest zgodne z prawem ( w domyśle jest ten plan lekcji dla dzieci , z którym będą trudności) i czy to podchodzi pod zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów?

Innych powodów ze strony dyrekcji nie widzę ( w sensie moich niedociągnięć, zwolnień, nieporadnosci itp :) )

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-23, 22:32

Wszystkie klasy są dzielone na grupy?
Nie ma możliwości, żeby plan ułożyć (bez szkody dla dzieci) w taki sposób, żebyś Ty miała 18 a kontraktowy 14?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-23, 23:39

[quote="45minut-wiola"]trudności z ułożeniem planu lekcji dla uczniów w przypadku gdybym miała np obie grupy z danej klasy, [/quote Wystarczy angielski dzielić z WF lub inf, gdy ten sam nauczyciel ma obie grupy angielskiego w tej samej klasie.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: 45minut-wiola » 2014-05-24, 10:56

iluka pisze:
45minut-wiola pisze:trudności z ułożeniem planu lekcji dla uczniów w przypadku gdybym miała np obie grupy z danej klasy, [/quote Wystarczy angielski dzielić z WF lub inf, gdy ten sam nauczyciel ma obie grupy angielskiego w tej samej klasie.


Niestety nie da rady bo wf jest dzielony chłopcy/ dziewczynki lub międzyoddziałowo - chłopcy/dziewczynki i prowadzony równolegle w klasach przez dwóch nauczycieli, inf jest tylko jedna w tygodniu lub w ogóle... bo są przeciez 2 godziny w ramówce, a ang jest dzielony wg poziomów zaawansowania a nie płci - więc tez odpada.

Słuchajcie - to nieważne - mi chodzi tylko o to czy trudności z ułożeniem planu podchodzą pod zmiany organizacyjne związanie ze zmniejszeniem liczby oddziałów... ( bo godzin 18 dla mnie w szkole fizycznie jest)

Chyba jednak czeka mnie prawnik oświatowy... :) Dzięki w kazdym bądź razie...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-24, 12:16

45minut-wiola pisze:inf jest tylko jedna w tygodniu lub w ogóle... bo są przeciez 2 godziny w ramówce,

Czegoś nie rozumiem. W nowej ramówce na cykl w sp 4-6 3 godz., w gim 2.
Angielskiego w gim. 8h, a podst. 9. Tak?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

45minut-wiola
Posty: 99
Rejestracja: 2007-11-07, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: 45minut-wiola » 2014-05-24, 19:33

iluka pisze:
45minut-wiola pisze:inf jest tylko jedna w tygodniu lub w ogóle... bo są przeciez 2 godziny w ramówce,

Czegoś nie rozumiem. W nowej ramówce na cykl w sp 4-6 3 godz., w gim 2.
Angielskiego w gim. 8h, a podst. 9. Tak?


w gim 2 godz. inf i 9 godz ang ( i to też zależy jak dyr podzieli jezyki) ale to off topic


Wróć do „Prawo oświatowe”