zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-04, 11:25

Witam,
mam kłopot i proszę o Waszą pomoc.
Jestem nauczycielem dyplomowanym z 13 letnim stażem pracy w ZS (szkoła podstawowa i gimnazjum). Mam dyplom mgr. filologii niemieckiej. Do tej pory uczyłam języka niemieckiego, z powodu zmniejszonej liczby godzin języka niemieckiego w bieżącym roku szkolnym (2013/2014) uzupełniam etat na świetlicy. W styczniu 2014 przedłożyłam dyrekcji szkoły zdobyte kwalifikacje na nauczania języka angielskiego w klasach I-III szkoły podstawowej (certyfikat FCE + świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego). Szkoła zwróciłam mi część poniesionych kosztów edukacji + pełen zwrot za delegacje.
Niestety z kwietniowego arkusza organizacyjnego szkoły wynika, że dyrekcja przewiduje dla mnie zmniejszenie pensum do 16/18 (9 godzin dydaktycznych niemieckiego+ 10 godzin świetlicy). W klasach I-III przewidziane jest 16 godzin angielskiego. Nie zostałam uwzględniona w nich uwzględniona.
W kwietniowym arkuszu organizacyjnym szkoły godziny angielskiego przewidziane są następująco:
-nauczyciel dyplomowany z 25 letnim stażem 2 h ponadwymiarowe,
- nauczyciel mianowany z 7 letnim stażem 2 h ponadwymiarowe,
- 2 nauczycieli stażystów z umową kończącą się 31. sierpnia 2014 każdy po 18 h. (pełen etat).
Uważam że w takim układzie mam prawo nie zgodzić się na zmniejszony wymiar godzin, bo nie zachodzi de facto sytuacja ujęta w art. 20 KN, ale obawiam się również konsekwencji takiej decyzji. Bardzo proszę o opinie. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-04, 11:48

Nie orientuję się w 1-3 angielskiego są 2h tygodniowo?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-04, 11:52

Tak po 2 na klasę, mój syn jest pierwszoklasistą - ma 2 ang w tygodniu.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-04, 11:59

barbaramaria pisze:Uważam że w takim układzie mam prawo nie zgodzić się na zmniejszony wymiar godzin, bo nie zachodzi de facto sytuacja ujęta w art. 20 KN,
Nie zachodzi. Spokojnie nie tylko 2 brakujące Ci do etatu, ale nawet 4h można tamtym nauczycielom zdjąć.
barbaramaria pisze:2 nauczycieli stażystów z umową kończącą się 31. sierpnia 2014 każdy po 18 h. (pełen etat).
Czyli w arkuszu powinny być uwzględnione dwa wakaty na r.2014/15.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-04, 12:26

Dziękuję.
Jeszcze jedno mnie dręczy, w ubiegłym roku podpisałam zgodę na zmianę pensum (podobnie jak większość rady pedagogicznej), nie miałam dodatkowych kwalifikacji a co z tym związane, nie miałam też możliwości nie wyrażenia zgody na obniżenie - godzin nie było i koniec. Sytuacja rozwiązała się wówczas później korzystnie dla wszystkich zatrudnionych - 2 osoby zdecydowały się odejść na emeryturę, zwolniły się godziny między innymi na świetlicy i wszyscy pracownicy pracowali w pełnym wymiarze godzin. Czy podpisanie zgody w ubiegłym roku nie rzutuje na moją obecną sytuację?

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-04, 12:30

I jeszcze jedno, czy jeśli nie wyrażę zgody na zmniejszenie pensum, będzie obligować to dyrekcję do wręczenia mi wypowiedzenia, czy będą jeszcze mieli możliwość manewru, żeby uniknąć Sadu Pracy?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: iluka » 2014-05-04, 12:37

Przepraszam, niezupełnie rozumiem. jestem tylko nayczycielem, nie dyrektorem czy prawnikiem.
barbaramaria pisze:Do tej pory uczyłam języka niemieckiego, z powodu zmniejszonej liczby godzin języka niemieckiego w bieżącym roku szkolnym (2013/2014) uzupełniam etat na świetlicy.
Czyli był to tzw. etat łączony.
barbaramaria pisze: podpisałam zgodę na zmianę pensum (podobnie jak większość rady pedagogicznej),
barbaramaria pisze:wszyscy pracownicy pracowali w pełnym wymiarze godzin.
Czyli Ty też.
barbaramaria pisze:Czy podpisanie zgody w ubiegłym roku nie rzutuje na moją obecną sytuację?
Nie. Umowę miałas pewnie aneksowana we wrześniu...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-04, 12:53

Tak, chyba tak to się nazywa etat łączony 9 h dydaktycznych+ 13 świetlicy = 22/22 pełen etat w roku szkolnym 2013/14. Zgodę na zmianę podpisywałam w maju 2013. Szczerze mówiąc nie pamiętam żadnych dokumentów do podpisu we wrześniu, mój błąd - nie prowadziłam swojej domowej dokumentacji.
W ogóle ta sprawa spadła na mnie jak grom z jasnego nieba, cała majówka zleciała mi na studiowaniu przepisów prawnych i podobnych spraw w necie :-(

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: linczerka » 2014-05-04, 13:09

barbaramaria pisze:obawiam się również konsekwencji takiej decyzji

Ja też.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: koma » 2014-05-04, 14:57

Uważam, że nie ma podstaw do wręczenia Ci propozycji zatrudnienia w niepełnym, gdyż są godziny, które dyrektor daje jako ponadwymiarowe komuś innemu.
Po drugie - zgodę na zatrudnienie w niepełnym wyraża się na dany rok szkolny.

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-04, 20:46

Dziękuję bardzo. Nie bardzo wiem, czy ja już teraz powinnam jakieś kroki przedsięwziąć, czy poczekać na majowy arkusz organizacyjny i ewentualny krok dyrektora? Do tej pory:
-zgłosiłam zapytanie na forum RP dlaczego nie zostałam uwzględniona w godzinach ang. Nie otrzymałam na to pytanie odpowiedzi, dyrektor zaczął kluczyć, mówiąc, że obecnie czeka na rozwój wypadków, że się jeszcze zobaczy itd.
- po RP odbyłam rozmowę z dyrekcją, w której wyraziłam sprzeciw wobec zmniejszenia mi pensum i wstępnie określiłam, że nie wyrażę zgody na zmniejszenie etatu przy takim układzie arkusza organizacyjnego.
Co teraz? Czekać? Działać już jakoś?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: koma » 2014-05-04, 22:52

Myślę, że dyrektor po prostu nie zna przepisów, pozwalających mu ograniczyć wymiar.
Weź Kartę Nauczyciela, idź do dyrektora i pokaż mu odpowiednie artykuły:

Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być - za zgodą nauczyciela - stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.
W twojej szkole te możliwości są - możesz dostać te godziny, które chce dać innemu nauczycielowi jako ponadwymiarowe, chociaż Ty masz do nich uprawnienia.

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-14, 11:25

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. Koma do dyrektora nie pójdę, już wcześniej rozmawialiśmy, jest w zasadzie bez argumentów ale okopał się na pozycjach i teraz będzie ich bronił:-( Większość jego wypowiedzi jest bardzo niejasna, nadawałaby się na polityka - dużo ładnych słów z których niewiele wynika.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: koma » 2014-05-14, 21:06

barbaramaria pisze:do dyrektora nie pójdę

No to o co nas prosiłaś??
Nie pójdziesz - Twoja sprawa...Tylko nie narzekaj, że daje Ci ograniczenie.
barbaramaria pisze:jest w zasadzie bez argumentów
I Tobie to nie przeszkadza??
barbaramaria pisze:okopał się na pozycjach i teraz będzie ich bronił:
Czyli??

W sądzie wygrywasz!
Z Karty wynika, że dyrektor nie może ograniczyć zatrudnienia, jeżeli ma godziny. Czy to takie trudne do zrozumienia??

barbaramaria
Posty: 13
Rejestracja: 2014-05-04, 11:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zmniejszenie pensum nauczyciela dyplomowanego

Postautor: barbaramaria » 2014-05-15, 09:35

Nie pojde do dyrektora, zeby probowac go przekonac do moich racji, bo nie widze w tym sensu. Poprosilam o pomoc na forum, poniewaz chcialam zeby ktos obiektywnie pomogl mi ocenic sytuacje i kolejnosc tego co powinnam zrobic.
Decyzje o tym ze nie wyraze zgody na zmniejszenie pensum podjelam juz jakis czas temu, wniosek o uznanie ewentualnego wypowiedzenia za bezzsadne juz tez po czesci gotowy.
To ze mam mozliwosc wygrac w sądzie nie jest trudne do zrozumienia, jednak odrobine inaczej patrzy sie na sprawe przez emocje a troche inaczej wyglada to z boku.
Niemniej jednak dziekuje.


Wróć do „Prawo oświatowe”