wynagrodzenie a udział w komisji nadzorującej egzamin

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Michal_K
Posty: 1
Rejestracja: 2014-05-22, 21:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Informatyka, Technika
Lokalizacja: opolskie

wynagrodzenie a udział w komisji nadzorującej egzamin

Postautor: Michal_K » 2014-05-22, 21:30

Witam
Mam trochę nietypowy problem i nadzieję że pomożecie mi go rozwiązać:)
Pracuję w szkole podstawowej, na czas egzaminów gimnazjalnych zostałem oddelegowany do pobliskiego gimnazjum jako członek zespołu nadzorującego egzamin. Część egzaminu przypadła na godziny wolne od moich zajęć dydaktycznych w macierzystej szkole (wg. planu zajęcia zaczynam o 10, natomiast na egzamin musiałem stawić się dwie godziny wcześniej).
Wystąpiłem do dyrektora o zapłatę wynagrodzenia, w odpowiedzi dyrektor zacytował mi fragment KN:
2b. W ramach:
1) zajęć, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego;
2) innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio: sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej, egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej.

Pogrubienie jak w oryginale.
Uważam że egzamin gimnazjalny nie należy do zadań statutowych szkoły podstawowej, więc uczestniczenie w zespole nadzorującym nie jest moim obowiązkiem. Ponadto w zapisie widnieje:
2) innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, o których mowa w ust. 2 pkt 2, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio: ...

Czyli wg. mojej interpretacji - obowiązek dla nauczyciela szkoły podstawowej - sprawdzian po klasie szóstej, dla n-la gimnazjum - egzamin gimnazjalny, itp.
Czy moja interpretacja jest prawidłowa? Czy może to dyrektor ma rację zmuszając mnie do pracy poza moimi obowiązkowymi godzinami?

anja_3_4
Posty: 15
Rejestracja: 2012-09-06, 09:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: wynagrodzenie a udział w komisji nadzorującej egzamin

Postautor: anja_3_4 » 2014-05-23, 16:19

Od dyrektora zawsze usłyszysz, że nauczyciel pracuje 40 godzin i właśnie w ramach tychże dosałes takie polecenie służbowe.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: wynagrodzenie a udział w komisji nadzorującej egzamin

Postautor: fragola » 2014-05-25, 13:34

Pracuję w szkole średniej, ale część nauczycieli jest oddelegowywana na egzamin gimnazjalny w zespole szkół, z którym "mamy wymianę"(np. na ustne egzaminy maturalne). Napisałeś, że tego dnia zajęcia miałeś o 10, po nadzorowaniu egzaminu wróciłeś na zajęcia? No i warto pamiętać jednak o 40 godzinnym tygodniu pracy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: wynagrodzenie a udział w komisji nadzorującej egzamin

Postautor: vuem » 2014-05-27, 06:32

anja_3_4 pisze:Od dyrektora zawsze usłyszysz, że nauczyciel pracuje 40 godzin i właśnie w ramach tychże dosałes takie polecenie służbowe.


No ale co w tym dziwnego lub niewłaściwego?

Michal_K pisze:Czy moja interpretacja jest prawidłowa? Czy może to dyrektor ma rację zmuszając mnie do pracy poza moimi obowiązkowymi godzinami?


Moim zdaniem nie ma powodu, by tak rozumieć ten zapis. Rzeczą zupełnie naturalną jest, że nauczyciele mogą zasiadać w komisjach nadzorujących egzaminy "nietypowe" dla swych szkół macierzystych. Wynika to z konieczności udziału nauczyciela "z zewnątrz".

Poza tym mamy 40-godzinny tydzień pracy, jak wspomina Fragola, więc możesz w ramach tego czasu zasiadać w komisjach.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron