Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: smv » 2014-10-13, 09:19

Witam, moze ktos mi cos podpowie co zrobic bo juz nie mam sił i jestem bezsilna chyba.
6 sieprnia zdałam egzamin nauczyciela miaowanego, moja umowa o prace to umowa na czas nieokreslony. Obecnie przebywam od 11 września na L4 z racji ciąży i problemów z nią. Spełniam wszystkie warunki na zmianę umowy o pracę na umowę na podstawie o mianowanie. A moje szefostwo nie wie co robic (mineło juz poltora miesiaca od 1 wrzesnia) i nie wie czy moze mi dać te umowę czy nie..co robić? Mam zagrozić Sądem pracy czy jak?

Sytuacja była dośc skomplikowana ponieważ w maju otrzymałam wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę (z pełnego etatu dostałam połowę) na dzien 1 wrzesnia, ale na wakacjach okazało się ze jestem w ciąży i przywrócono mi warunki z przed wypowiedzenia, czyli jestem na pełnym etacie, a moja dyrekcja nie wie ( jest teraz nowa) co zrobić. Rzekomo kontaktuje się z prawnikami ale trwa to już miesiąc a ja dalej nie wiem na czym stoję. Moze ktos wie co powinnam zrobic?

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: Afroditte » 2014-10-14, 20:23

Sytuacja z wypowiedzeniem tu nie ma znaczenia. Jesteś pełnoprawnym pracownikiem i w opisywanym przypadku powinnaś mieć przekształconą umowę na mianowanie.

Złożyłabym pismo z prośbą o dostosowanie umowy o pracę do przepisów prawnych (dodać, że zdałaś egzamin tego i tego dnia i że spełniasz wszystkie warunki a mimo to do dziś nie otrzymałaś zmiany warunków umowy).
"My wish is world's command"

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: Peonia » 2014-10-15, 09:29

Mianowanie nauczyciela nie następuje automatycznie w związku z osiągnięciem tego stopnia awansu zawodowego. Jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy, to powinien zostać zatrudniony w oparciu o umowę o pracę – także wtedy, kiedy posiada stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego.

Zaistnienie w szkole warunków do zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy pozwala na ubieganie się o przekształcenie umowy o pracę w akt mianowania. Wówczas obowiązkiem dyrektora szkoły jest ustalenie czy nauczyciel spełnia warunki do zatrudnienia na podstawie mianowania, które zostały określone w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela. Dopiero po zakończeniu procedury, dokonuje się przekształcenie umowy i zmienia warunki zatrudnienia nauczyciela.

U ciebie było ograniczenie etatu, czyli praktycznie nie było dla ciebie pracy. Dyrektor dał ci pełny etat tylko ze względu na ciążę i teraz duma co zrobić, bo jak wrócisz po urodzeniu dziecka to pewnie nadal pracy dla ciebie nie będzie w pełnym etacie. I tu pewnie jest "pies pogrzebany".

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: iluka » 2014-10-15, 16:40

Peonia pisze: I tu pewnie jest "pies pogrzebany".
Też tak sądzę.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: Afroditte » 2014-10-20, 21:45

Peonia pisze: Dyrektor dał ci pełny etat tylko ze względu na ciążę i teraz duma co zrobić, bo jak wrócisz po urodzeniu dziecka to pewnie nadal pracy dla ciebie nie będzie w pełnym etacie. I tu pewnie jest "pies pogrzebany".


Ochrona stosunku pracy ze względu na macierzyństwo jest najsilniejszą ochroną przewidzianą w kodeksie pracy. To, że dyrektor "duma" nie ma znaczenia. Dziewczyna powinna mieć pełny etat teraz, gdy jest w ciąży i potem, gdy wróci z urlopów przysługujących matce, co jest przesłanką do zatrudnienia na podstawie mianowania. Inne postępowanie dyrektora będzie niezgodne z prawem. smv jest bowiem pełnoprawnym pracownikiem.
"My wish is world's command"

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: smv » 2014-11-24, 11:26

witajcie to znowu ja....
chce zapytac o pewną jeszcze sprawę. Obecnie mam 9 godzin jezyka angielskiego i 13 godzin swietlicowych (nie mam kwalifikacji z pedagogiki opiekunczo-wcyhowawczej) i na tej swietlicy pracuje juz 2 rok...i teraz moja dyr. twierdzi ze nie moze mi dac tej umowy na podstawie mianowania tylko dlatego ze nie mam kwalifikacji do pracy w swietlicy (ale na czas ciazy i macierzynskiego mogę byc tam zatrudniona na pelny etat).
Przede mną jeszcze 1,5 roku siedzenia w domu. Przeciez dyrkecja moglaby tak podzialac zebym miala pelny etat angielskiego a innego nauczyciela skierowac na stanowisko w swietlicy, czyz nie tak?
powiedzcie mi czy dyrekcja ma racje czy to sie nadaje do sądu bo załamki dostanę. Na obecnym porozumieniu stron mam napisane ze do 31.08.2015 mam swietlice ale o tym okresie przeciez mozna mi dac ten cholerny angielski a innego jezykowca dac do siwetlicy, tylko po to by tą umowę mi przeksztalcic.
bede wdzieczna za informacje..

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: malgala » 2014-11-24, 16:15

smv, Kwalifikacje do pracy w świetlicy masz.
Ma je obecnie każdy nauczyciel zatrudniony w danym typie szkoły. Nie są do tego potrzebne odrębne kwalifikacje.

smv
Posty: 143
Rejestracja: 2007-09-17, 18:53

Re: Umowa na podstawie mianowania- co zrobic?

Postautor: smv » 2014-11-25, 09:18

bylam w inspekcji pracy i tam powiedzieli mi zeby napisac pismo do dyrekcji, ale ze mianowanie bedzie mi sie nalezalo dopiero jka wroce do pracy czynnie bo jestem teraz na L4.
Cos tu dla mnie niejasne. Warunki spelniam od poczatku tylko dyrekcja nie potrafi tego rozgryzc a na L4 jestem dopiero od 11.09 wiec z dniem 01.09.2014 poiwnnam miec juz umowę na podstawie mianowania, czyz nie?
masakra;/


Wróć do „Prawo oświatowe”