zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

syllwia17
Posty: 12
Rejestracja: 2013-08-19, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli

Postautor: syllwia17 » 2015-01-18, 12:36

Witam,
Jestem nauczycielem kontraktowym. Właśnie dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak "zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli" tylko nie wiem czy on mi się należy jeżeli:

-po ukończeniu szkoły średniej odbywałam staż w urzędzie skarbowym (w tym czasie nie studiowałam)
- po ukończeniu stażu w skarbówce rozpoczęłam studia pedagogiczne zaoczne i prace na umowę zlecenie.
- na 4 roku studiów zostałam zatrudniona w szkole od września 2012 do stycznia 2013 jako nauczyciel świetlicy
- na piątym roku zostałam zatrudniona w tej samej szkole jako nauczyciel wczesnoszkolny; od września 2013 roku (i rozpoczęłam staż nauczycielski, który zakończył się czerwiec 2014)

Do chwili obecnej pracuje w tej samej szkole na tym samym stanowisku teraz już jako nauczyciel kontraktowy.

Jak myślicie czy mam szansę na otrzymanie zasiłku na zagospodarowanie dla nauczycieli??
Bardzo proszę o pomoc

anka_grt
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-18, 15:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: pomorskie

Re: zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli

Postautor: anka_grt » 2015-02-18, 15:31

Witam,
syllwia17 w Twojej sprawie - Karta Nauczyciela:
Art. 61.  1.  Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.
2.  Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.
3.  Zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłku.

Pytania pojawiają się w trakcie interpretacji "pierwszej pracy zawodowej w życiu"

Sąd Najwyższy w uchwale pisze:
 
„Artykuł 61 ust. 1 Karty Nauczyciela stanowi, że «Nauczyciele, którzy swą pierwszą pracę podejmują w szkole, otrzymują jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie się w wysokości dwumiesięcznego należnego im wynagrodzenia zasadniczego». Z brzmienia przepisu wynika, że zasiłek na zagospodarowanie przysługuje osobie, która podejmuje pracę w charakterze nauczyciela w szkole, dla którego praca w tym charakterze jest pierwszą pracą. Wykładnia językowa omawianego przepisu prowadzi do wniosku, że świadczenie określone jako «zasiłek na zagospodarowanie» przysługuje w przypadku, gdy pierwsze zatrudnienie następuje z równoczesnym spełnieniem ustawowego wymogu co do charakteru (nauczyciel) i miejsca (szkoła) zatrudnienia. Powyższa wykładnia art. 61 ust. 1 Karty Nauczyciela prowadzi do wniosku, że prawo podmiotowe do zasiłku na zagospodarowanie istnieje także wtedy, gdy podjęcie pierwszej pracy w szkole w charakterze nauczyciela poprzedzone było zatrudnieniem w innym zakładzie pracy lub nawet pracą w szkole, ale w innym charakterze”.

A więc, moim zdaniem, należy Ci się. Daj znać czy przyznali, jestem w podobnej sytuacji.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli

Postautor: linczerka » 2015-02-19, 09:33

anka_grt pisze:Sąd Najwyższy w uchwale pisze:

A możesz podać źródło (jaka to uchwała)?
Znajoma się tym interesuje, ma podobne problemy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Prawo oświatowe”