Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mirek4815
Posty: 2
Rejestracja: 2015-04-16, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: mirek4815 » 2015-04-16, 17:13

Witam. Jestem młodym nauczycielem i mam do osób obeznanych w temacie pewne pytanie. A mianowicie:
Dyrekcja wyznazyła mnie jako opiekuna do wyjazdu z uczniem na konkurs do miasta oddalonego o 300km.
Tego dnia moje zajęcia w szkole zostały odowłane. Łącznie czas jaki spędziłem w podróży i na konkursie to 21 godzin. Część trasy musiałem pokonać własnym samochodem. Za poniesione koszty przejazdu wypłacono mi delegację oraz pełną stawkę diety.
Czy za te 21 godzin należy mi się jakieś wynagrodzenie?

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: Kamila86 » 2015-04-17, 14:20

A czy płacą ci za to, że siedzisz w domu przygotowując się do lekcji, za czas przeznaczony na przygotowanie np akademii i inne rzeczy?
Zapomnij.

mirek4815
Posty: 2
Rejestracja: 2015-04-16, 16:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: mirek4815 » 2015-04-17, 19:04

W takim wypadku to wszystko jest chore! 21 godzin życia zmarnowane! Nigdy więcej nie zgodzę się na jakiekolwiek wyjazdy, niech zapomną. W każdej innej pracy za taki oddegowany wyjazd miałbym zapłacone za każdą godzinę, a tutaj?! Nie ma co się dziwić, że ci starsi nauczyciele nie kwapią się do wyjazdów na takie konkursy.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: linczerka » 2015-04-17, 19:40

Wszystko robimy najczęściej w ramach gumowych 40 godzin
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: vuem » 2015-04-18, 09:29

mirek4815 pisze:W takim wypadku to wszystko jest chore! 21 godzin życia zmarnowane! Nigdy więcej nie zgodzę się na jakiekolwiek wyjazdy, niech zapomną. W każdej innej pracy za taki oddegowany wyjazd miałbym zapłacone za każdą godzinę, a tutaj?! Nie ma co się dziwić, że ci starsi nauczyciele nie kwapią się do wyjazdów na takie konkursy.


Chore? Zmarnowane 21 godzin życia? Zamień pracę na rentę.

W wielu zawodach "sztywne godziny urzędowania" są uzupełnione szkoleniem, treningiem, wykonywaniem dodatkowych obowiązków, w których przypadku czas poświęcony nie jest opłacany wg stawki nadgodzin.
Nieprawdą jest, że w każdej innej pracy każda godzina spędzona w delegacji jest opłacana w ten sposób, a system diet i zwrotu kosztów podróży jest domeną szkół.
Jeśli starsi nauczyciele nie kwapią się wyjeżdżać, to z innych zapewne powodów, np. lenistwo, obowiązki rodzinne lub przekonania do "fali" - ja się już wyjeździłem, to teraz ty jedź.
Nie są w tej kwestii gorsi od młodych, którzy nie kwapią się wyjeżdżać, bo "nie płacą", bo "to nie mój obowiązek", czy "i tak za mało zarabiam".
Mimo wszystko nie widzę jakoś reguły, żeby ktoś ze starszych nauczycieli "wciskał" swoich "konkursowiczów" innemu nauczycielowi, bo "mnie się nie chce jechać".
Przygotowuję kogoś do konkursu, to jadę i tyle. Twoim wynagrodzeniem jest satysfakcja z laureata, dodatek motywacyjny, nagroda. Jeśli tego ie ma, to chora jest ta konkretna szkołą, a nie cały system.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: Ignatius » 2015-04-18, 17:01

Miałem coś wczoraj napisać, ale dziś widzę, że vuem ujął w ostatnim zdaniu swojej wypowiedzi sedno sprawy.
Rypałem 2 godziny/tydzień kółka chemicznego prawie od 20 lat, czyli nawet jak nie trzeba było tego ewidencjonować prowadząc durnowatą biurokrację.
A wyjazd na konkurs/olimpiadę to było i jest wydarzenie - dla ucznia/ rodzica/ nauczyciela/ szkoły , a także okazja spotkania z innymi nauczycielami (najczęściej z tymi samymi co roku :) ).

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: Basiek70 » 2015-04-19, 12:09

Brawo vuem.
Ostatni akapit to sedno sprawy.
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: Burakowa » 2015-05-22, 08:39

Nie chcę zaczynać nowego wątku, wiec zapytam tu, bo temat pokrewny.
Jak to w końcu jest z tymi weekendowymi wyjazdami. Czy nauczyciel ma prawo odmówić udziału w konkursie (przygotowaniach dzieci do konkursu), który odbywać się ma w weekend? Nie chcę już jeździć na żadne "weekendowe konkursy" (satysfakcji z wykonywanej pracy od dawna nie odczuwa, ani nikt nie podziękuje, dzieci i ich rodzice uważają, że im się to jak psu kość ode mnie należy i tylko stawiają wymagania, dyrekcja nigdy za dodatkową działalność- a tę prowadziłam swego czasu bardzo bogatą i miałam wiele sukcesów- ani nie nagradzała, ani nie motywowała, ani nie dawała dodatku motywacyjnego, ani publicznie nawet nie pochwaliła. Możecie obrzucić mnie kamieniami, ale nie mam już ochoty dalej się poświęcać dla szkoły i dzieci. Dzieje się to kosztem moich dzieci, mojej rodziny i cały czas dokładam do tego interesu. Nie stać mnie na to).

Gdyby ktoś wskazał jeszcze podstawę prawną, byłabym wdzięczna.

I tak przy okazji: czy dyrektor ma mi prawo nakazać uczestnictwo w szkoleniu, które również odbywa się w weekend?

Z góry dziękuję i pozdrawiam- Burakowa

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: koma » 2015-05-28, 21:45

Za pracę w dzień wolny od pracy (sobota i niedziela) nauczycielowi należy się zapłata jak za godziny ponadwymiarowe lub inny dzień wolny od pracy w tygodniu, w którym pracował w czasie weekendu. (Kodeks Pracy)

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: sharkinator » 2015-05-28, 22:58

U nas jest wycieczka 7 dniowa (czyli sobota i niedziela także). Nie ma na tyle odważnych, żeby pójść do dyrekcji upomnieć się o swoje.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: koma » 2015-05-30, 15:11

sharkinator pisze:U nas jest wycieczka 7 dniowa (czyli sobota i niedziela także). Nie ma na tyle odważnych, żeby pójść do dyrekcji upomnieć się o swoje.


Niestety...Nauczyciele nie potrafią walczyć o postępowanie z nimi zgodnie z prawem.
Tylko narzekają solidarnie...

"Chodzenie do dyrekcji" to niemądra droga - kto się podłoży??
Ale napisanie oficjalnego pisma i złożenie w sekretariacie z kopią jest dobrym pomyslem.
Najlepiej, aby podpisali wszyscy zainteresowani.

Niepłacenie za pracę jest największym przestępstwem pracodawcy.
Wystarczy zgłosić to do PIPu.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: linczerka » 2015-05-30, 15:58

Za pracę w niedzielę mamy dzień wolny.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: koma » 2015-05-30, 16:51

a w sobotę?

wiem, wiem, powinni - ale jak jest u was?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: linczerka » 2015-05-30, 17:06

Najczęściej płatne.
Wszelkie wycieczki powyżej 8 godzin płatne.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wynagrodzenie za wyjazd z uczniem na konkurs

Postautor: Kamila86 » 2015-05-31, 21:10

Mnie za wieczorne pilnowanie uczniów na dyskotece też nikt nie zapłacił. 3-4 dyskoteki w roku po 3-4 godziny.


Wróć do „Prawo oświatowe”