fundusz socjalny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: fundusz socjalny

Postautor: Marzena82 » 2007-12-19, 18:12

Hej whiteeye:) Owszem, "pod gruszą" przed wakacjami dostajemy,ale w okresie świąt Bożego Narodzenie oprócz bonów żadnych więcej pieniędzy nie otrzymujemy.
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

nitka
Posty: 9
Rejestracja: 2007-11-22, 20:32

Re: fundusz socjalny

Postautor: nitka » 2007-12-19, 18:29

My dostajemy z funduszu socjalego albo bony, albo pieniądze. W tym roku było 300 zł na rękę + 150 zł na każde dziecko, ale podkreślam z socjalnego, a nie z gminy :)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2007-12-19, 20:22

najprościej to zerknąć do regulaminu ZFŚS i wiele się wyjaśni.. Jeśli nie ubiegałaś się o świadczenie socjalne i kasy już nie ma to nic nie wskórasz bo fundusz nie jest roszczeniowy ale zawsze warto zapytać czy faktycznie kasy juz nie ma.. moze warto zapytać związki zawodowe bo one kontrolują wydatki w funduszu

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: fundusz socjalny

Postautor: fruzia » 2007-12-19, 22:29

U nas jest zero na dziecko - nawet paczek świątecznych nie ma. Dyr twierdzi, że to nie zgodne z prawem dawac pieniądze czy paczki dla dzieci bo pieniądze z socjalnego należą się nauczycielom, a nie ich rodzinom. To po pierwsze - po drugie, że niesprawiedliwe by to było w stosunku to bezdzietnych czy mającyh dorosłe dzieci nauczycieli. Dla mnie to poprostu żenada...

kucji
Posty: 7
Rejestracja: 2007-11-13, 13:26
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: kucji » 2008-01-04, 19:44

u nas na swieta placa z funduszu socjalnego lub jak ktos woli to bon zywnosciowy(mieso )
kermit

MójDzieńŚwira
Posty: 24
Rejestracja: 2007-12-11, 17:37

Re: fundusz socjalny

Postautor: MójDzieńŚwira » 2008-01-07, 09:25

Wiem, że to już trochę przebrzmiały temat, bo święta daleko za nami, ale mam jedno nurtujące mnie pytanie, mianowicie:
czy dyrektor szkoły może nałożyć na członków komisji socjalnej rozpatrującej wnioski o świadczenie socjalne sankcję tajemnicy służbowej? Wszak nie jest to posiedzenie rady pedagogicznej.
Zastanawia mnie też fakt dotyczący rozpatrywania wniosków bez obowiązującego w szkole regulaminu ZFŚS (nie został dotychczas opracowany!) oraz czy istnieje jakiś przepis (obligujący wszystkie szkoły a nie tylko widzi mi się dyrektora) określający maksymalny dochód netto po uzyskaniu którego nauczyciel nie może korzystać ze świadczeń socjalnych?
Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Monika Kawka
Posty: 33
Rejestracja: 2008-01-06, 14:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

dofinansowanie do wycieczek

Postautor: Monika Kawka » 2008-01-07, 19:11

Dyrektor naszej szkoly ma zamiar zorganizowac wycieczkę do Wiednia. Niepokojącym pozostaje fakt, ze dofinansowanie do tej wycieczki zostalo zróznicowane w zależności od dochodu przypadającego na członka rodziny. Czyli aby takowe dofinansowaniew uzyskać należy przedstawic dochody nie tylko swoje ale i męza. Moze ktoś potrafi powiedziec mi czy jest to zgodne z prawem, w koncu to moje socjalne a nie mojego męża. CZy takie zachowanie dyrektora jest dopuszczalne. Muszę dodac ze ta sama sytuacja ma miejsce co roku przed świetami kiedy to kazdy musi spowiadać sie ze swoich dochodów aby dostać "upragnionego bona".

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: dofinansowanie do wycieczek

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-07, 21:41

to jest jak najbardziej zgodne z prawem bo przyznawanie usług i swiadczeń z socjalnego jest uzależnione od sytuacji życiowej rodzinnej i materialnej uprawnionego
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-07, 21:51

MójDzieńŚwira pisze:
czy dyrektor szkoły może nałożyć na członków komisji socjalnej rozpatrującej wnioski o świadczenie socjalne sankcję tajemnicy służbowej?

jak najbardziej może i powinien bo komisja ma dostęp do danych osobowych jak równiez do danych finansowych pracowników (dochody, kto ile dostał, itp). W sumie to nie wiem po co ta komisja no ale skoro jest...

MójDzieńŚwira pisze: Zastanawia mnie też fakt dotyczący rozpatrywania wniosków bez obowiązującego w szkole regulaminu ZFŚS (nie został dotychczas opracowany!) oraz czy istnieje jakiś przepis (obligujący wszystkie szkoły a nie tylko widzi mi się dyrektora) określający maksymalny dochód netto po uzyskaniu którego nauczyciel nie może korzystać ze świadczeń socjalnych?

tu wystarczą zapisy ustawy o ZFŚS
Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa, z zastrzeżeniem ust. 2a, pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Art. 12a. 1. Kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w imieniu pracodawcy, za wykonywanie przepisów ustawy, nie wykonuje przepisów ustawy albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy, podlega karze grzywny.


nie ma ustalanego odgórnie wynagrodzenia od kiedy nie przysługuje.. to winno byc ujęte w regulaminie

Monika Kawka
Posty: 33
Rejestracja: 2008-01-06, 14:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: Monika Kawka » 2008-01-08, 17:09

dzieki za szybką odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy męzowie i żony pracowników tez mają prawo korzystać z ulgi dotyczącej wycieczki. Czyż nie powinno być tak, że wpłacają oni 100% kwotę?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-08, 21:41

meżowie i zony 100% tak jest u mnie

kasiaj
Posty: 1
Rejestracja: 2008-03-12, 21:28

Re: fundusz socjalny

Postautor: kasiaj » 2008-03-12, 21:42

Mam pytanie. Od początku mojej pracy nigdy nie korzystałam z takich świadczeń ZFŚS jak pracownicze wycieczki / jeszcze parę osób również/ a powody ogólnie są różne. Czy nie należy mi się jakaś inna forma świadczeń, bo przecież chyba mam prawo korzystać z tego funduszu?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2008-03-12, 22:25

kasiaj pisze:Mam pytanie. Od początku mojej pracy nigdy nie korzystałam z takich świadczeń ZFŚS jak pracownicze wycieczki / jeszcze parę osób również/ a powody ogólnie są różne. Czy nie należy mi się jakaś inna forma świadczeń, bo przecież chyba mam prawo korzystać z tego funduszu?

prawo do korzystania owszem masz... a że nie dostałaś to.. czy wnioskowałas kiedys o jakies świadczenia? bo, że nie pojechałaś na wycieczkę to już "problem" Twój jest.

MójDzieńŚwira
Posty: 24
Rejestracja: 2007-12-11, 17:37

Re: fundusz socjalny

Postautor: MójDzieńŚwira » 2008-03-18, 17:54

A jak skomentowalibyście taki zapis w Regulaminie ZFŚS?
"Pracodawca może pracownikowi w okolicznościach konkretnego przypadku wypowiedzieć umowę o pracę z powodu utraty zaufania przez pracodawcę".
Ten zapis pochodzi z końca Regulaminu ZFŚS i należy go czytać w kontekście "kary porządkowej" za podanie nieprawdziwych informacji o dochodach.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: fundusz socjalny

Postautor: Jethro Tull » 2008-03-18, 21:39

MójDzieńŚwira pisze:A jak skomentowalibyście taki zapis w Regulaminie ZFŚS?
"Pracodawca może pracownikowi w okolicznościach konkretnego przypadku wypowiedzieć umowę o pracę z powodu utraty zaufania przez pracodawcę".
Ten zapis pochodzi z końca Regulaminu ZFŚS i należy go czytać w kontekście "kary porządkowej" za podanie nieprawdziwych informacji o dochodach.


Zapis całkowicie niezgodny z prawem i chyba tylko twórca tego zapisu wie dlaczego go umieścił w Regulaminie ZFŚS :-)


Wróć do „Prawo oświatowe”