fundusz socjalny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ninka30 » 2011-03-27, 20:15

Nawiasem mówiąc ciekawe wydatkowanie funduszu socjalnego...jakby się postarać, to można by to malowanie ścian w salach pod ten socjał podciągnąć... :wink:

Jakby nie patrzec to malowanie ścian jest polepszeniem warunków pracy nauczycieli :)
To może mnie ościeccie w jaki sposbó jest naliczany fundusz socjalny? I czy np. świadczenie wakacyjne jest wypłacane z tego funduszu czy z innego źródła (nie chodzi mi o "wczasy pod gruszą")?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: fundusz socjalny

Postautor: malgala » 2011-03-27, 20:24

Pracodawca odprowadza na fundusz socjalny kwotę uzależnioną od wysokości osobowego funduszu płac.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli wypłacane jest z funduszu socjalnego i tylko ono należy się obligatoryjnie każdemu nauczycielowi.
pozostałe świadczenia przyznawane są na wniosek pracownika i uzależnione od jego sytuacji.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: fundusz socjalny

Postautor: Afroditte » 2011-03-30, 22:15

To, że pieniądze nie są wydatkowane jak należy wiem. Tylko jak tego dociec u dyrektora?
"My wish is world's command"

agata_hh
Posty: 4
Rejestracja: 2010-12-05, 19:53
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: podlaskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: agata_hh » 2011-03-31, 17:52

awdą jest, że dyrektor może przesuwać obie różne kwoty pieniężne z tzw. tabel, na inne wydatki, tzn. z tabeli na zakup materiałów biurowych do tabeli na remonty. Jednak nie można ruszyć kasy z puli socjalnej!!! Wiem, to ponieważ jestem w komisji i znam się na regulaminie. Dyrektor nie miał prawa ruszyć pieniędzy z socjalu na remont klas dydaktycznych. ZResztą poczytajcie kartę nauczyciela tam jest również czarno na białym napisane, że dodatek socjalny się NALEŻY i nie można go nie wypłacić!!! Jak na moje oko coś jest nie tak tam gdzie pracujesz i należałoby to szybko wyjaśnić :/

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2011-03-31, 18:40

agata_hh pisze:ZResztą poczytajcie kartę nauczyciela tam jest również czarno na białym napisane, że dodatek socjalny się NALEŻY i nie można go nie wypłacić!!!
Ale wiesz, o czym rozmawiamy? Nie o świadczeniu urlopowym.

agata_hh
Posty: 4
Rejestracja: 2010-12-05, 19:53
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: podlaskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: agata_hh » 2011-03-31, 19:35

Wiem, że nie o świadczeniu urlopowym! Z funduszy na którym znajdują się świadczenia socjalne nie można tknąć grosza na jakiekolwiek remonty itp. Fundusz socjalny jest dla pracowników danej placówki oraz byłych pracowników, czyt. emerytów, którzy też mają prawo do pewnej części z tego funduszu.

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: krg54 » 2011-03-31, 20:42

Mnie się wydaje, że Afroditte po prostu nie bardzo wie, o czym pisze. Choćby dyrektor nie wiem jak kombinował, to tych pieniędzy z zfśs nie może przeznaczyć na inny cel. Przede wszystkim ŻADNA księgowa mu tego nie podpisze, bo odpowiada finansowo za wszelkie popełnione, bądź tolerowane błędy w wydatkowaniu środków budżetowych. Myślę, że tych pieniędzy po prostu na razie nie ma na koncie zfśs, gdyż organ prowadzący ich po prostu nie przelał ( ma czas do końca maja na wpłatę 75% odpisu ). Być może OP ma pewne trudności z dopięciem budżetu związane np. ze sfinansowaniem właśnie remontu w tej placówce i stąd dyrektor użył takiego skrótu myślowego, że pieniądze zamiast na konto zfśs poszły na remont sal lekcyjnych. Osoby nie bardzo zorientowane w finansach często pewnych oczywistych faktów po prostu nie rozumieją i tak to rodzą się spiskowe teorie dziejów! No, cóż! Nie wszyscy muszą wszystko wiedzieć!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2011-03-31, 23:01

Dokładnie, krg54.

Awatar użytkownika
Afroditte
Posty: 479
Rejestracja: 2007-11-28, 21:38
Lokalizacja: tu i ówdzie

Re: fundusz socjalny

Postautor: Afroditte » 2011-04-03, 22:42

krg54 pisze:Mnie się wydaje, że Afroditte po prostu nie bardzo wie, o czym pisze. Choćby dyrektor nie wiem jak kombinował, to tych pieniędzy z zfśs nie może przeznaczyć na inny cel. Przede wszystkim ŻADNA księgowa mu tego nie podpisze, bo odpowiada finansowo za wszelkie popełnione, bądź tolerowane błędy w wydatkowaniu środków budżetowych. Myślę, że tych pieniędzy po prostu na razie nie ma na koncie zfśs, gdyż organ prowadzący ich po prostu nie przelał ( ma czas do końca maja na wpłatę 75% odpisu ). Być może OP ma pewne trudności z dopięciem budżetu związane np. ze sfinansowaniem właśnie remontu w tej placówce i stąd dyrektor użył takiego skrótu myślowego, że pieniądze zamiast na konto zfśs poszły na remont sal lekcyjnych. Osoby nie bardzo zorientowane w finansach często pewnych oczywistych faktów po prostu nie rozumieją i tak to rodzą się spiskowe teorie dziejów! No, cóż! Nie wszyscy muszą wszystko wiedzieć!


To nie spiskowa teoria dziejów a prośba o wyjaśnienie sytuacji, co niniejszym wpisem wyjaśniono a po konsultacji z komisją wiem już, że tak właśnie jest. Chyba nie jest w tym nic dziwnego, że gdy człowiek nie wie to chciałby się dowiedzieć by być pewnym, że się go nie oszukuję? W mojej placówce zdarzają się różne dziwne przekręty, stąd moja próba wyjaśnienia. Dzięki!
"My wish is world's command"

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ninka30 » 2011-04-18, 17:46

Mam pytanie - czy fundusz socjalny jest jeden na wszystkich pracowników - tj. nauczycieli, administrację, sprzątaczki? Co się dzieje z pieniędzmi, które zostają w "kasie"?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2011-04-18, 20:20

ninka30 pisze:czy fundusz socjalny jest jeden na wszystkich pracowników - tj. nauczycieli, administrację, sprzątaczki?
Tak, jeden.

ninka30 pisze:Co się dzieje z pieniędzmi, które zostają w "kasie"?
Art. 11. Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: fundusz socjalny

Postautor: renati23 » 2011-04-25, 15:29

a jak u Was w szkołach rozwiązana jest kwestia podawania zarobków na podstawie których przyznaje się świadczenia socjalne

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: fundusz socjalny

Postautor: edzia » 2011-04-25, 18:43

U nas w regulaminie jest ustalona kwota graniczna przeciętnych dochodów na członka rodziny (nie pamiętam, jaka).
Kto ma dochody powyżej tej kwoty -> zakreśla we wniosku o świadczenie taką opcję -> nie musi tego udowadniać -> ma niższe świadczenie.
Kto ma dochody poniżej tej granicznej kwoty -> zakreśla we wniosku o świadczenie taką opcję -> udowadnia to składając roczne PIT-y -> ma wyższe świadczenie.

Sprawdza się.

ninka30
Posty: 38
Rejestracja: 2011-03-25, 16:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: pomorskie

Re: fundusz socjalny

Postautor: ninka30 » 2011-04-29, 23:08

Mam pytanie odnośnie wczasów pod gruszą. Czy jeśli nauczyciel otrzymując świadczenie urlopowe ma prawo także do wczasów pod gruszą? Czy w regulaminie musi to byc jakoś specjalnie ujęte? Czy zgodny z prawem jest podział - nauczyciele - świadczenie urlopowe, administracja, sprzątaczki - wczasy pod gruszą?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: fundusz socjalny

Postautor: malgala » 2011-04-29, 23:46

ninka30 pisze: Czy jeśli nauczyciel otrzymując świadczenie urlopowe ma prawo także do wczasów pod gruszą?

Tak
ninka30 pisze:Czy w regulaminie musi to byc jakoś specjalnie ujęte?

Tak, na przykład "fundusz socjalny przeznacza się również na dofinansowanie wypoczynku pracowników, zorganizowanego we własnym zakresie".
ninka30 pisze:Czy zgodny z prawem jest podział - nauczyciele - świadczenie urlopowe, administracja, sprzątaczki - wczasy pod gruszą?

Nie


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron