Zmniejszenie etatu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Inna
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-29, 17:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Zmniejszenie etatu

Postautor: Inna » 2015-08-28, 15:45

Dziś podczas konferencji dowiedziałam się o zmniejszeniu mojego etatu z 18/18 do 17/18. Jeszcze w czerwcu dyrekcja zapewniała mnie, że będę mieć 18/18.Podjęłam decyzję, że nie podpiszę tego zmniejszenia. Czy w tej sytuacji mogę zostać zwolniona?

buzok
Posty: 60
Rejestracja: 2008-09-02, 20:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Zmniejszenie etatu

Postautor: buzok » 2015-08-28, 18:17

Jeśli faktycznie nie ma tej 1 godziny w całym arkuszu organizacyjnym to dyrektor nie weźmie coś z kosmosu...

Jeżeli nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie wyraża zgody na ograniczenie etatu, dyrektor stosuje art. 20 Karty Nauczyciela, a więc rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy (art. 22 ust. 2 zd. drugie KN). Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie wymaga zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia stosunku pracy, który w placówkach feryjnych musi upływać w dniu 31 sierpnia (art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela). Składając zatem propozycję ograniczenia wymiaru zajęć nauczycielowi, dyrektor musi uwzględnić możliwość odrzucenia tej propozycji. W takim przypadku musi wypowiedzieć stosunek pracy najpóźniej do 31 maja, aby zachować wymagany okres wypowiedzenia i jednocześnie rozwiązać stosunek pracy w ustawowo wyznaczonym terminie. Oznacza to, że dyrektor placówki feryjnej powinien złożyć propozycję ograniczenia etatu najpóźniej w maju, aby w razie jej odrzucenia przez nauczyciela, mógł złożyć w terminie wypowiedzenie stosunku pracy.

Jednak jeśli nie zdąży wręczyć wypowiedzenia do końca maja, to może na podstawie art. 20 ust 5 KN może sktó®cićokkres wypowiedzenia maksymalnie do 1 miesiąca i i wręczyć wypowiedzenie z końcem lipca. Przy czym musi wypłacić odszkodowanie za pełny okres wypowiedzenia.

Inna
Posty: 9
Rejestracja: 2009-10-29, 17:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Zmniejszenie etatu

Postautor: Inna » 2015-08-28, 21:43

No właśnie. Koniec maja, koniec lipca... a ja się dowiedziałam dziś. I co teraz?


Wróć do „Prawo oświatowe”