czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

oo77
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-22, 09:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: oo77 » 2015-09-22, 09:30

czy dyrektor może nakazać nauczycielowi zakup nowego dziennika lekcyjnego dlatego, że wpisałam (i inne koleżanki też) do dziennika numery PESEL uczniów? dodam, że na radzie pedagogicznej nie było informacji, by tych numerów nie wpisywać. na początku roku szkolnego dostaliśmy listy z danymi uczniów (m. in. PESEL) oraz dzienniki, gdzie oczywiście jest miejsce na ten numer.
Czy nauczyciela można obciążyć materialnie za "zniszczenie mienia"?
Jak wygląda to od strony "formalnej" i czy jest jakaś podstawa prawna do tej nietypowej sytuacji i takiego polecenia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Burakowa
Posty: 180
Rejestracja: 2015-03-20, 07:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: Burakowa » 2015-09-22, 10:18

Jejku...ale absurd...nie wiem, czy tak można, ale pozwolę sobie na komentarz. Niektórym dyrektorom to już całkiem woda sodowa uderzyła do głowy. Nie podał informacji o PESELu (czy wpisywać, czy nie), dzienniki wydał takie, jakie wydał, nauczyciele wpisali, bo mieli odpowiednie rubryczki, a teraz mają...odkupować dzienniki??????? W głowie się nie mieści....Że ten dyrektor miał czelność wam to zaproponować....

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: ms.elephant » 2015-09-22, 13:32

A ja też wpisałam numery Pesel w dzienniku lekcyjnym (w białych specjalistycznych dziennikach nie wypełniamy danych), ponieważ później są one ciągle do czegoś potrzebne i umiejscowienie ich w tym miejscu wydaje mi się najbardziej sensowne - mimo, iż ktoś - gdzieś wymyślił żeby ich nie wpisywać.

Za to zmieniłabym konieczność wpisywania adresów zamieszkania rodziców do arkuszy ocen. Mam dzieci, których rodzice zmieniają miejsca zamieszkania bez przerwy. Mało tego miejsca zameldowania są inne od zamieszkania, i inne miejsce ma ojciec, inne matka, inne dziecko. Najgorsze jest to, że rodzice wypełniając aktualizacje danych ucznia raz wpisują wszystkie adresy, raz pomijają kilka adresów milczeniem i wtedy dopiero wychodzą szopki :/.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: haLayla » 2015-09-22, 14:27

oo77 pisze:Czy nauczyciela można obciążyć materialnie za "zniszczenie mienia"?


Można, w przypadku nieumyślnego zniszczenia do trzykrotności wynagrodzenia przysługującego w dniu wyrządzenia szkody.

oo77 pisze:Jak wygląda to od strony "formalnej" i czy jest jakaś podstawa prawna do tej nietypowej sytuacji i takiego polecenia?


Nic nie płać i czekaj na reakcję dyrektora. Jeżeli ciebie obciąży, to wtedy będziesz musiała trochę powalczyć.

ms.elephant pisze:Za to zmieniłabym konieczność wpisywania adresów zamieszkania rodziców do arkuszy ocen. Mam dzieci, których rodzice zmieniają miejsca zamieszkania bez przerwy. Mało tego miejsca zameldowania są inne od zamieszkania, i inne miejsce ma ojciec, inne matka, inne dziecko. Najgorsze jest to, że rodzice wypełniając aktualizacje danych ucznia raz wpisują wszystkie adresy, raz pomijają kilka adresów milczeniem i wtedy dopiero wychodzą szopki :/.


A po co szkole miejsce zameldowania rodziców?
<3

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: linczerka » 2015-09-22, 16:01

Nie wiem, czy dyrektor może nakazać kupowanie dzienników.
Wiem, że jest rozporządzenie o prowadzeniu dokumentacji z sierpnia 2014 r.
Wygląda na to, że i z poprzedniego roku szkolnego trzeba odkupić :)
Do dziennika wpisujemy adres zamieszkania.
To, gdzie dziecko lub rodzic jest zameldowane, interesuje dyrekcję (sprawy dotyczące realizacji obowiązku szkolnego).
Wszystko jest w rozporządzeniu na temat prowadzenia dziennika i innej dokumentacji.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: haLayla » 2015-09-22, 16:46

linczerka pisze:Do dziennika wpisujemy adres zamieszkania.
To, gdzie dziecko lub rodzic jest zameldowane, interesuje dyrekcję (sprawy dotyczące realizacji obowiązku szkolnego).


Ale linczerko, adres zamieszkania i adres zameldowania to dwie różne rzeczy. Ustawa o systemie oświaty o adresie zameldowania wspomina tylko w dwóch miejscach i to niewprost, bo chodzi o osoby zameldowane na terenie gminy. W pozostałych miejscach wspomina o adresie zamieszkania.

Ilość osób zameldowanych gmina jest w stanie ustalić sama, bez korzystania z informacji szkoły. Bo to sama gmina ten rejestr przecież prowadzi :D

Rozumiem potrzebę adresu zamieszkania, ale przecież on może się rozjeżdżać z adresem zameldowania, więc po co szkole dane nt meldunku dziecka i rodziców?
<3

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: linczerka » 2015-09-22, 16:52

Najprościej:
Nas interesuje adres zamieszkania.
Reszta nie nasza sprawa.
Jeśli adres zamieszkania rodzica jest inny niż adres zamieszkania dziecka, to ten fakt wpisujemy do dziennika.
A resztę sobie darujmy.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: ms.elephant » 2015-09-22, 18:20

A u nas nie, sekretariat się miota. Raz każe wpisywać adres zamieszkania, raz zameldowania. Zameldowanie chyba także jest potrzebne, by ustalić, czy dziecko jest z rejonu.Wiem tylko, że mam z tym wieczny problem. Dla świętego spokoju staram się mieć zarówno adres zamieszkania, jak i zameldowania, by w razie czego przedstawić to, co akurat dyrekcja / sekretariat sobie życzy. ;)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: haLayla » 2015-09-22, 18:27

linczerka pisze:Najprościej:
Nas interesuje adres zamieszkania.
Reszta nie nasza sprawa.
Jeśli adres zamieszkania rodzica jest inny niż adres zamieszkania dziecka, to ten fakt wpisujemy do dziennika.
A resztę sobie darujmy.


No i słusznie. W ogóle, to mieli znieść ten meldunek już 4 lata temu, a oni mimo to nadal nas tym bzdurnym systemem katują.
<3

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2015-09-22, 18:34

A może najprościej wpisać to, co jest określone w akcie prawnym (par. 10.2 dla dziennika lekcyjnego)
Ostatnio zmieniony 2015-09-22, 19:52 przez Art.3.9.UoSO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: malgala » 2015-09-22, 19:50

ms.elephant pisze:Zameldowanie chyba także jest potrzebne, by ustalić, czy dziecko jest z rejonu.

Jeżeli dziecko mieszka w obwodzie szkoły, to jest z rejonu i miejsce zameldowania do niczego nie jest potrzebne.

Awatar użytkownika
ms.elephant
Posty: 402
Rejestracja: 2008-01-25, 12:36

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: ms.elephant » 2015-09-22, 19:53

malgala pisze:
ms.elephant pisze:Zameldowanie chyba także jest potrzebne, by ustalić, czy dziecko jest z rejonu.

Jeżeli dziecko mieszka w obwodzie szkoły, to jest z rejonu i miejsce zameldowania do niczego nie jest potrzebne.


No to ja naprawdę nie wiem dlaczego u mnie taki galimatias z tym :/

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2015-09-22, 20:06

Bo ktoś nie czyta prawa?

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: czy nauczyciel musi zakupić nowy dziennik lekcyjny?

Postautor: Basiek70 » 2015-10-07, 21:57

Dokładnie tak, bo ktoś nie zna przepisów
a, jak wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi
i nie zwalnia z odpowiedzialności
dyrektor mógł, nie musiał, wspomnieć na radzie o niewpisywaniu peseli - nauczyciel jest zobowiązany wiedzieć, jak prowadzić dokumentację, a dowie się tego, czytając odpowiednie rozporządzenie
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."


Wróć do „Prawo oświatowe”