Ograniczenie etatu

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-13, 23:38

Witam na forum.
Jestem nauczycielem dyplomowanym anglistą z 15 letnim stażem pracy. W mojej szkole jest jeszcze 2 innych anglistów. 1-19 lat pracy dyplomowany, 2-ja- 15 lat stażu pracy dyplomowany i 3-9 lat stażu mianowany.
Moje pytanie brzmi
1)czy Dyrektor może i na jakiej podstawie ograniczyć etaty w tej sytuacji po równo 3 nauczycielom przedmiotu? żeby najmłodsza stażem koleżanka zachowała pól etatu i żeby nie płacić jej odprawy?
Dziś otrzymałam takie o to pismo... i sama nie wiem co mam robić. Jestem matką samotnie wychowującą dziecko i zamierzam się na to nie zgodzić jako, że jestem 2 w "hierarchii", ale czy to de facto ma jakieś znaczenie? Czy mogę dostać wypowiedzenie ja, a nie koleżanka mianowana z mniejszym stażem? Bardzo Was proszę o opinię.pozdrawiam
Załączniki
13234698_10154816817454056_937529482_o.jpg

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-13, 23:49

w ogóle nie rozumiem tego pisma. Czy ona zmienia stosunek pracy? na umowę na czas nie określony z umowy na podstawie mianowania? i skoro mam dać odp. do 24 maja czy się zgadzam czy nie to czemu jest napisane na samym końcu o odwołaniu się do Sądu Pracy w ciągu 7 dni od dziś, bo dziś otrzymałam to pismo skoro do Sadu się idzie jak się dostaje wypowiedzenie? czy źle rozumuję ?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: koma » 2016-05-14, 12:23

Przeczytaj dokładnie art.20 - 22 Karty Nauczyciela. Wg niego nauczycielowi można zaproponować ograniczenie etatu "w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.

Powinno się interpretować to tak: Najpierw tworzy się pełne etaty - bo są warunki do zatrudnienia w pełnym wymiarze - a resztę proponuje się trzeciemu nauczycielowi, czyli ten ostatni nauczyciel otrzymuje propozycję zatrudnienia w niepełnym, bo dopiero wtedy brak jest warunków do zatrudnienia na pełen etat.

Dyrektorzy czasem proponują wszystkim niepełny etat, aby nikt nie stracił pracy i aby wszyscy solidarnie ponieśli konsekwencje zmian.
Moja poprzednia dyrekcja tak własnie robiła, ale proponowała takie rozwiązanie i prosiła o zgodę, licząc na solidarność.
Nowa dyrekcja kompletuje etaty i uważa, że tak każe prawo. Wg mnie i różnych interpretacji ma rację.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: oramge » 2016-05-14, 15:42

Można się odwołać do SP od jakiejś decyzji, a nie od propozycji.
Dyrektor w w/w piśmie prosi Cię o zajęcie stanowiska, i tu możesz podnieść swoje argumenty jeżeli nie przystajesz na to, co proponuje dyrektor. Pytanie tylko czy 0,89/18 ma aż tak istotny wpływ na Twój budżet ? Może lepiej zwyczajnie porozmawiać z dyrektorem. Wiadomo już ile dzieci i klas będzie w koejnym roku i perspektywa zwiększenia ilości godzin w następnym roku pozwoli Ci przetrwać "chudy" rok.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: koma » 2016-05-14, 16:31

Ma wyrazić zgodę na zatrudnienie na pół etatu - tak będzie w planie organizacyjnym na nowy rok.
Reszta - palcem po wodzie...

Poza tym jeżeli po prostu nie wyrazi zgody, ma art.20, zwolnienie z pracy i odprawa.

Tylko że to pismo jakieś takie...niefachowe.

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 16:33

Dziękuję za Wasze opinie. Tu nie chodzi nawet o forsę i o te 0,89 tylko o fakt bycia na etacie mając jakiekolwiek poczucie stabilizacji jako matka samotnie wychowująca dziecko, a Dyrekcja na siłę chce utrzymać choć pół etatu 3 najmłodszej anglistce, żeby nie płacić jej odprawy...prędzej czy później nie będzie etatu dla 3 bo jest niż demograficzny tylko jak koleżanka za 2 lata zrobi też dyplomowanego to będzie prawie z nami na jednej szali i być może jeszcze wygryzie mnie lub tę pierwszą, która jest przydupaskiem pani Dyr i zawsze się na wszystko bezmyślnie zgadza. Nie rozumiem czemu mnie się proponuje też coś takiego, a jej nie każe szukać dopełnienia etatu w innej szkole tylko zabiera się z moich godzin?

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 16:37

Koma tak też uważam, że to pismo jest mega nefachowe... a ta adnotacja o SP to w ogóle jakaś porażka w tym wypadku ... przecież to się pisze na wypowiedzeniu umowy?
Moje kolejne pytanie.... czy odmówienie przeze mnie jedną ograniczenia jest przesłanką do dania wypowiedzenia właśnie mnie, a nie tej 3 koleżance? gdzie w ogóle powinny się znajdować kryteria zwalniania nauczycieli?? czy w ogóle nie musi ich być i Dyr może na poczekaniu je wymyślić przed pójściem do SP?

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 16:38

Na dzień dzisiejszy się na to nie zgadzam. Czy w odpowiedzi mogę odmowę uzasadnić np. sytuacją rodzinna?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: koma » 2016-05-14, 17:34

Czy takie pismo otrzymałyście wszystkie trzy?

Jeszcze raz powtarzam: dyrektorka zgodnie z prawem powinna najpierw skompletować dwa pełne etaty, tak sugeruje Karta Nauczyciela.

Jeżeli Ty teraz nie wyrazisz zgody, to zwolni Ciebie z art. 20
Musisz to załatwić jakoś inaczej...Najlepiej zwróć się do prawnika i przynies dyrektorce interpretację.

Jeżeli chodzi o kryteria zwalniania, to z reguły dyrektorzy je mają, choc prawo tego od nich nie wymaga. To jest decyzja dyrektora, kogo zwolni. Jednak gdy zwolniony nauczyciel pójdzie do sądu pracy, to sąd o takie kryteria zawsze prosi.

Myślę, że Twoja sytuacja rodzinna nie na wiele się zda...
Dyrektor musi brać pod uwagę czynniki merytoryczne.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: oramge » 2016-05-14, 18:14

Myślę, że nie chce zwalniać żadnej z Was. Skoro nie chce zwolnić trzeciej by nie płacić odprawy, to nie chce zwolnić też drugiej z tego samego powodu. Można iść do prawnika i przynieść jakieś interpretacje ale wchodzi się wtedy na ścieżkę konfrontacji. Dlatego lepiej spróbować najpierw dialogu.

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 18:59

tak takie pismo chyba dostałyśmy wszystkie 3- nie rozmawiamy ze sobą tak, że nie wiem do końca. tylko z wcześniejszej naszej rozmowy z panią Dyr wynika, że ta najstarsza stażem się zgadza, a ta najmłodsza jakby nie ma wyjścia żeby się nie zgodzić ale tylko na pół, nie zgadzam się tylko ja.
Jeśli chodzi o kwalifikacje merytoryczne to mam wyższe niż ta najmłodsza bo mam więcej lat pracy (6 lat) i jestem nauczycielem dyplomowanym a ona mianowanym. i chodzi o to, że jak się nie zgodzę to dla tej najmłodszej nie będzie tego pół etatu.
natomiast jak do tego wszystkiego ma się wyrok sądu najwyższego z 3 października 2006 r. (sygn. i pkn 57/06)
Należy również wskazać, iż nie stanowi podstawy do typowania nauczyciela
mianowanego do zwolnienia brak jego zgody na ograniczenie zatrudnienia. Brak
zgody nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia ze względu na zmiany organizacyj-
ne w placówce oświatowej, może bowiem iść w parze z jego przekonaniem, iż reor-
ganizacja, przy zastosowaniu obiektywnych kryteriów, w tym uwzględnieniu jego
kwalifikacji, nie pociąga za sobą niemożliwości jego dalszego zatrudniania w pełnym
wymiarze. W takiej sytuacji przyjęcie, iż niewyrażenie przez nauczyciela zgody na
ograniczenie zatrudnienia stanowi wystarczającą podstawę do wytypowania go do
zwolnienia, spowodowałoby, iż prawidłowość doboru i zastosowane kryteria typowa-
nia nauczycieli do zwolnienia wymykałyby się całkowicie spod kontroli, co przeczy-
łoby istocie regulacji zawartej w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Dlatego należy
przyjąć, że niewyrażenie przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania
zgody na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2 ustawy z
dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst Dz.U. z 2006 r. Nr 97,
poz. 674) nie może stanowić wyłącznego kryterium doboru go do zwolnienia w trybie
art. 20 ust. 1 tej Karty.

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 19:54

A czy to pismo nie sugeruje zmiany warunków zatrudnienia jeśli się nie zgodzę? a nie zwolnienia, żeby nie płacić odprawy?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: koma » 2016-05-14, 20:56

Ty tą odprawą za bardzo się nie przejmuj - płaci organ prowadzący.

Ile godzin dla każdej z Was dyrekcja wpisała do arkusza organizacyjnego?

Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 21:57


Larion79
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-13, 23:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ograniczenie etatu

Postautor: Larion79 » 2016-05-14, 21:58

nie wiem :(
ta najstarsza ma 15/18 ja 17,11/18 a ta 3 9/18 z tego co pamiętam
w poniedziałek wybieram się na rozmowę do Pani Naczelnik


Wróć do „Prawo oświatowe”