Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

nalka2
Posty: 6
Rejestracja: 2016-07-09, 23:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: nalka2 » 2016-07-09, 23:29

Dzień dobry. Pozwalam sobie na napisanie do Państwa w akcie desperacji i wielkiej nadziei na otrzymanie od Pana porady/pomocy. Przepraszam, że kontaktuję się z Państwem za pomocą maila, jednak skorzystam z możliwości, że udostępnili go Państwo na swojej stronie. Piszę z Sosnowca. Jestem Mamą Mateusza. Wkrótce mój Syn skończy 7 lat. We wrześniu 2015 poszedł do szkoły, jako 6 latek objęty obowiązkiem szkolnym. 1 klasę ukończył, otrzymał świadectwo, został promowany i klasyfikowany do klasy 2. Jestem osobą wykształconą, świadomą i bardzo troskliwą Matką, jednak nie wiedziałam o możliwości wstrzymania klasyfikacji dziecka do kolejnej klasy. Szkoła również nie poinformowała mnie o możliwości pozostawienia Syna ponownie w 1 klasie. O tym fakcie dowiedziałam się na 12 godzin przed wręczeniem świadectwa. Na podjęcie decyzji i działania było już za późno.... :( Teraz mam wielki żal i pretensje do siebie, że nie wykorzystałam możliwości kontynuowania nauki przez dziecko w 1 klasie. Mateusz opanował materiał z podręczników, jednak mój dylemat dotyczy Jego rozwoju emocjonalnego...On jest jeszcze taki mały.... W Jego klasie nie ma dzieci z jednego rocznika. Są 6 i 7 latki. To przepaść.... I teraz pozwolę sobie na przedstawienie pytania, do którego z odpowiedzią wiążę wielkie nadzieję ....: Czy jest Pan w stanie podpowiedzieć mi do kogo mogę zwrócić się z pomocą? Pisałam już do MEN, do pani Anny Zalewskiej- bezskutecznie. Moje maile pozostały bez odpowiedzi. Może Panu uda mi się pomóc i dowiedzieć czy jest jakaś możliwość prawna lub każda inna aby cofnąć klasyfikację dziecka do 2 klasy podstawówki??? Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź i pomoc.... Dziękuję Natalia Radosz

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: malgala » 2016-07-10, 00:23

"Jestem osobą wykształconą, świadomą i bardzo troskliwą Matką, jednak nie wiedziałam o możliwości wstrzymania klasyfikacji dziecka do kolejnej klasy."

Przecież o tym było głośno. MEN dał prawo wyboru rodzicom. Termin podjęcia decyzji dawno minął.

"Wkrótce mój Syn skończy 7 lat. We wrześniu 2015 poszedł do szkoły, jako 6 latek objęty obowiązkiem szkolnym. ... On jest jeszcze taki mały.... W Jego klasie nie ma dzieci z jednego rocznika. Są 6 i 7 latki."

Skoro są sześciolatki, to są to właśnie dzieci z jego rocznika, część siedmiolatków być może też.

Prawnej możliwości cofnięcia dziecka do klasy pierwszej w tej chwili już nie ma.
Nawet gdyby taka była, to proszę na chwilę postawić się w sytuacji dziecka, które cieszy się promocją, wakacjami i raptem mama mu oznajmia, że jednak razem ze swoimi kolegami do klasy drugiej we wrześniu nie pójdzie, bo powtórzy klasę pierwszą.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: linczerka » 2016-07-10, 07:16

Jak malgala. W świetle przepisów oświatowych klamka zapadła. Już nic nie można zrobić.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

eni35
Posty: 31
Rejestracja: 2013-05-19, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: eni35 » 2016-07-10, 20:12

Termin zgłoszenia chęci pozostawienie dziecka na drugi rok w klasie pierwszej minął z dniem 30 marca. Do dyrektora i do wychowawcy należało powiadomienie o tym wszystkich rodziców. Jeżeli nie złożyła Pani takiej deklaracji w stosownym czasie, termin upłynął, dziecko zostało klasyfikowane, promowane i na tym koniec. Jest uczniem klasy drugiej. A swoją drogą nigdy nie zrozumiem rodziców , którzy na własne życzenie chcą dziecku zafundować taką straszliwą traumę i demotywację do dalszej nauki. Co zamierzała Pani powiedzieć Mateuszowi ? Wszyscy pójdą do drugiej klasy a ty nie bo jesteś mały, bo ty się nie nadajesz ? Inni się nadają a ty nie ? Mateusz dobrze wie, że po klasie pierwszej jest druga i bycie w klasie drugiej po wakacjach jest dla niego szalenie ważne. U dziecka rozwój postępuje bardzo szybko, dziecko ma się rozwijać a nie cofać.. drugi rok uczyć się tego samego, z tych samych podręczników. Całe szczęście, że się Pani nie udało tak skrzywdzić swojego dziecka. Uczę dzieci młodsze już 30 lat, więc pozwoliłam sobie odpowiedzieć na Pani post.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: oramge » 2016-07-10, 20:23

"Jestem osobą wykształconą, świadomą i bardzo troskliwą Matką, jednak nie wiedziałam o możliwości wstrzymania klasyfikacji dziecka do kolejnej klasy. "
Nawet najlepszemu rodzicowi zdarzy się przeoczyć jakąś wywiadówkę. Zarzut, że szkoła mnie nie poinformowała świadczy o postawie rodzica. Celowo nie nazywam tej postawy bo nie znam nalka2. Czy próbowałaś rozmawiać z dyrektorem czy od razu mejle do KO i MEN?

eni35
Posty: 31
Rejestracja: 2013-05-19, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: eni35 » 2016-07-10, 20:27

Dodam jeszcze, że nawet gdyby tłumaczyła Pani synowi, że była taka możliwość, że sobie powtórzy, że utrwali to dziecko zrozumie z tego tylko tyle, że jest gorsze od kolegów. Chyba by Pani tego nie chciała prawda ? Poza tym na zawsze przykleiłaby mu Pani etykietkę...a to ten co powtarzał, ten słaby..Nie wiadomo co nowego wymyśli nowy rząd. Więc szkoda obarczać dziecko taką skazą. Jestem przekonana, że Mateusz w drugiej klasie świetnie sobie poradzi. Mam nadzieję, że przekonałam Panią chociaż trochę , że dobrze się stało, tak jak się stało. Pozdrawiam.

nalka2
Posty: 6
Rejestracja: 2016-07-09, 23:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: nalka2 » 2016-07-12, 11:06

Szanowni Państwo.
Prosiłam tylko o udzielenie odpowiedzi na moje konkretne pytanie i dziękuję tym osobom które to zrobiły.
Wiem że łatwo jest oceniać i negowac czyjeś zachowanie i decyzje. Ale szczerze mówiąc nie byłam na nie nastawiona na tym forum.
Moje dziecko trafiło do szkoły w której przez cały rok nauki nie zapisało jednej strony w zeszycie. Szkola prowadzi inny schemat nauczania. Luźny. Powolny. Bezstresowo. Przez caly rok mial kilka razy zadana prace domowa. Zakończyli rok nie przerabiajac ostatniej części ćwiczeń. Zajecia manualne czy wyrownawcze w szkole nie istnieja. Moje dziecko tak naprawdę bazuje na wiedzy która zdobył w przedszkolu. To tam nauczył się pisać czytać i liczyć. Wiem że to może być trudne do zrozumienia ale trafił do szkoly w której nie robia nic.
Moja decyzja o wstrzymaniu klasyfikacji była motywowania chęcią zmiany szkoły i rozpoczęcia nauki ponownie w 1 klasie aby nadrobić zaległości i poszedł do szkoly z rówieśnikami.

nalka2
Posty: 6
Rejestracja: 2016-07-09, 23:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: nalka2 » 2016-07-12, 11:33

Dodam jeszcze że rozmawiałam wielokrotnie z moim dzieckiem na temat ewentualnego powtarzania klasy tym razem w nowej szkole i tak samo jak ja nie widzi / widział w tym żadnego problemu. Przedstawilismy Mu plusy i minusy kazdej ze szkol i wstepnie podjeta przez Niego decyzja była świadomą. Nie było żadnego negatywnego podejścia do zaproponowanej przeze mnie propozycji.
Nie patrzymy na ten temat przez pryzmat opinii które zostały wcześniej tutaj przedstawione- że czulby się gorszy,smutny,zawiedziony... Nie. Syn potraktowalby ta sytuacje wyjątkowo normalnie.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: dushka » 2016-07-12, 16:15

Skoro nie robią nic, to jakim cudem nagle zaczną robić? :)

eni35
Posty: 31
Rejestracja: 2013-05-19, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: eni35 » 2016-07-12, 21:58

Tak naprawdę proszę Pani nie ma czegoś takiego jak przerabianie książek i ćwiczeń. Są one jedynie pomocą nauczyciela i ucznia. Nauczyciel realizuje program a nie książkę czy ćwiczenia. Być może tak właśnie było, że nauczycielka korzystała z ćwiczeń sporadycznie a realizowała program w inny sposób. Dziwne to dla mnie wprawdzie no ale tak mogło być. Dziwne jest też to , że nie było zajęć wyrównawczych. W większości szkół takie odbywały się w ramach godzin kartowych. Jeżeli nie jest Pani zadowolona ze szkoły, to może lepiej zabrać Mateusza do innej uwzględniając promocję. Rozpocznie naukę w klasie drugiej w innej szkole. Program w klasie drugiej jest kontynuacją pierwszej, masę zagadnień jest powtarzanych, przypominanych dzieciom.Więc syn nawet jeśli ma jakieś zaległości będzie mógł je nadrobić.Będzie to wymagało większej uwagi z Pani strony, ale jest to do zrobienia. Mam ucznia w klasie, który po półroczu został przeniesiony z klasy pierwszej do drugiej. Wprawdzie to zdolne dziecko, ale i tak musiał trochę nadrobić. Jeżeli w jakiś sposób poczuła się pani dotknięta to wypada mi przeprosić i przepraszam. Nie znałam takich szczegółów, które teraz Pani przedstawiła. Staram się jedynie Pani doradzić jako długoletni (30 lat) nauczyciel w klasach I-III. I tak jak napisałam, z dniem 30 marca upłynął czas składania deklaracji o powtarzaniu klasy pierwszej.

nalka2
Posty: 6
Rejestracja: 2016-07-09, 23:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: nalka2 » 2016-07-13, 00:01

Do Eni35 - dziękuję za posta...
Kontynuując:
W klasie syna są dzieci urodzone w styczniu 2008 roku oraz w grudniu 2009r. To prawie 2 lata różnicy. Dla mnie osobiście to przepaść...- emocjonalna, elokwentna, psychiczna i fizyczna. Przekonałam się o tym niejednokrotnie podczas zabaw mojego syna z kolegami z klasy na neutralnym gruncie _u nas w domu. Powiem wprost że jestem tym faktem przerażona. Dzieci-owszem bawią się że sobą- ale sposób bycia, dojrzałości, mówienia i myślenia jest jeszcze daleki dla mojego syna.
A przeciez chodzą do jednej klasy! :(
Słyszałam i czytałam że różnice te najbardziej są widoczne i pogłębiają się po ukończeniu 3 klasy. Kiedy w 4 klasie do nauki wkracza matematyka, przyroda i inne przedmioty. Wówczas od 9 letniego dziecka będzie się wymagało tyle samo co od 11 latka (w klasie Mateusza).
Wtedy już nie patrzy się na różnice wieku. Nauczyciel nie bierze pod uwagę rozwój motoryki ręki, zdolność przyswajania wiedzy i rozwoju intelektualnego- wszystkie dzieci w klasie pracują tak samo i tego samego się od nich wymaga- mimo prawie 2 lat różnicy!
Dlatego próbuje/ próbowałam cos zmienić. Bo jak wspomniałam poziom wiedzy i emocji u mojego dziecka jest na bardzo niskim poziomie: (
Wiem że w klasach 1 - 3 na wniosek rodzica można zostawić dziecko ponownie w klasie. Więc mimo że powtarzanie klasy 1 zawalilam to mam jeszcze możliwość (z całą świadomością oburzenia wśród Was- nauczycieli )aby powtarzał klasę 2-w nowej szkole z rówieśnikami...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: linczerka » 2016-07-13, 07:13

nalka2 pisze:Wiem że w klasach 1 - 3 na wniosek rodzica można zostawić dziecko ponownie w klasie. Więc mimo że powtarzanie klasy 1 zawalilam to mam jeszcze możliwość (z całą świadomością oburzenia wśród Was- nauczycieli )aby powtarzał klasę 2-w nowej szkole z rówieśnikami...

Nie będzie już takiej możliwości.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

eni35
Posty: 31
Rejestracja: 2013-05-19, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: eni35 » 2016-07-13, 08:25

Trudno powiedzieć czy nie będzie już możliwe. Przy tym Rządzie wszystko jest możliwe. A co do Mateusza to są wakacje, może warto usiąść z nim codziennie i nadrabiać ewentualne zaległości. W oparciu o ćwiczenia, które ma Pani w domu.

nalka2
Posty: 6
Rejestracja: 2016-07-09, 23:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: nalka2 » 2016-07-14, 17:29

Nie będzie już takiej możliwości...

Dlaczego ????

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Cofnięcie promocji do 2 klasy podstawówki

Postautor: linczerka » 2016-07-14, 17:49

Dano możliwość wyboru rodzicom dzieci sześcioletnich (dotyczyło wszystkich sześciolatków w klasie I i części dzieci w klasie II)
Teraz sześciolatków obligatoryjnie nie ma w klasie I.
Bo ten przepis dotyczył dzieci posłanych wcześniej do szkoły.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron