Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

agat.z
Posty: 13
Rejestracja: 2010-02-01, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: agat.z » 2017-04-07, 17:38

Wita,
Wytłumaczcie mi proszę, bo nie pojmuję ...
Sytuacja jest następująca:
Pracuję na zastępstwo za nauczycielkę języka polskiego, która wzięła roczny urlop bezpłatny. Okazało się, że nie wróci już do pracy. Pani Dyrektor jest bardzo zadowolona z mojej pracy i nie ukrywa,że chciałaby aby została na tym stanowisku. Jednak, w związku z reformą oświaty nie może tego zrobić, ponieważ mam umowę na czas określony i musi wystawić godziny języka polskiego jako wakat, bo nauczyciele z gimnazjum mogą być zainteresowani tym stanowiskiem i mają pierwszeństwo...A co ze mną???Przecież też tracę pracę. Podobno mam czekać i modlić się, żeby nikt ich nie przyjął to wtedy w drugiej kolejności jestem ja.

Czy nie ma żadnych przepisów określających, że Dyrektor może zatrudnić nauczyciela, do którego ma zaufanie i zna jego pracę, czy MUSI zatrudniać w pierwszej kolejności nauczyciela gimnazjum, bo są one wygaszane?

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: Pearl » 2017-04-08, 10:40

Może tak być. Dyrektor nie zawsze ma wybór. Pamiętam, że jak wróciła dziewczyna po macierzyńskim i byłyśmy z koleżanką dwie to zostałam ja z powodu posiadania wszystkich kwalifikacji, a koleżanka mimo że pracowała dłużej w tej szkole niż ja musiała zmienić szkołę. Według prawa przyjmuje się najpierw nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami, gdzie moja koleżanka ich jeszcze nie miała. Teraz przy reformie np. zostanie u nas z 2 etatów 1,5 i chciałam przenieść się do przeistaczającej się szkoły, ale inna dziewczyna ze szkoły wiejskiej zostaje bez pracy i ją przyjmują. Także będę się niedługo martwić gdzie się zgłaszać do pracy, albo dadzą mi wczesnoszkolną bo też mam kwalifikacje...pod warunkiem że będzie miejsce dla mnie :-/

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: sharkinator » 2017-04-08, 11:08

U mnie jest podobnie. Wszystkim nauczycielom podstawówek po ścinano godziny do gołego etatu, abyśmy my, nauczyciele gimnazjów mieli godziny. Nie jest to przyjemne dla żadnej ze stron. Wójt, który był u nas na radzie powiedział, że nie ma szans za zatrudnienie nikogo spoza gminy, no chyba że nikt nie zgłosi się po te godziny, wtedy rzuca je na vacat. Więc n-l z umową na czas określony ma bardzo niefajnie.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: oramge » 2017-04-08, 12:44

agat.z pisze:Wita,
Wytłumaczcie mi proszę, bo nie pojmuję ...
Sytuacja jest następująca:
Pracuję na zastępstwo za nauczycielkę języka polskiego, która wzięła roczny urlop bezpłatny. Okazało się, że nie wróci już do pracy. Pani Dyrektor jest bardzo zadowolona z mojej pracy i nie ukrywa,że chciałaby aby została na tym stanowisku. Jednak, w związku z reformą oświaty nie może tego zrobić, ponieważ mam umowę na czas określony i musi wystawić godziny języka polskiego jako wakat, bo nauczyciele z gimnazjum mogą być zainteresowani tym stanowiskiem i mają pierwszeństwo...A co ze mną???Przecież też tracę pracę. Podobno mam czekać i modlić się, żeby nikt ich nie przyjął to wtedy w drugiej kolejności jestem ja.

Czy nie ma żadnych przepisów określających, że Dyrektor może zatrudnić nauczyciela, do którego ma zaufanie i zna jego pracę, czy MUSI zatrudniać w pierwszej kolejności nauczyciela gimnazjum, bo są one wygaszane?


Przyjęłaś się do pracy na zastępstwo na rok. Taką podpisałaś umowę i nie ma mowy o traceniu pracy w Twoim przypadku. Zwyczajnie kończy się Twoja umowa. Pracę mogą stracić ci, którzy mieli stałe zatrudnienie, dlatego aktualne przepisy mówią o konieczności zatrudniania ich w pierwszej kolejności. Jest zrozumiałe, że chciałabyś zatrudnienie na stałe. Kryterium zaufania dyrektora do nauczyciela po roku pracy jest bardzo wątpliwe i nie występuje w przepisach jako przyczynek do zawarcia umowy. Rada, aby czekać i się modlić jest na miejscu. Możesz jeszcze szukać pracy w innej szkole. Przykro, pewnie nie takiej spodziewałaś się odpowiedzi.

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: julka8 » 2017-04-08, 15:53

Paradoksalnie okazuje się, że reforma najpierw dotknie nauczycieli podstawówek. W wielu miastach gimnazja zostaną przekształcone w podstawówki, co spowoduje zmniejszenie rejonów SP już istniejących. Mniej pierwszych klas, czyli mniej etatów dla nauczycieli wczesnoszkolnych. Nowe SP powstające na bazie gimnazjów posiadają pracownie przedmiotowe, sale gimnastyczne, doświadczonych nauczycieli w pracy z dorastająca młodzieżą. Okazuje się, że czasami całe siódme klasy chcą przenieść się do SP po gimnazjach.Wolą zmienić szkołę niż uczyć się na zmiany. Co więcej nie tylko siódme klasy, ale również uczniowie klas młodszych - a tak naprawdę ich rodzice mogą podjąć decyzję o przeniesieniu dzieci do nowej SP, która teraz jest ich szkołą rejonową. W moim mieście nauczyciele zatrudnieni na czas określony również raczej nie mają szans na przedłużenie umowy - obojętnie czy pracują w SP, Gimnazjum czy LO. W pierwszej kolejności zatrudniani będą nauczyciele ze stałą umową, dla których zabraknie godzin w tzw. szkole macierzystej. Nauczyciele gimnazjów będą uzupełniać etaty w SP lub LO albo przenosić się do nowych szkół. Smutna ale prawdziwa rzeczywistość.

agat.z
Posty: 13
Rejestracja: 2010-02-01, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: agat.z » 2017-04-09, 09:57

Bardzo dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.

Oramge, masz rację...rzeczywiście moja umowa wygasa i teoretycznie nie tracę pracy lecz kończę ją zgodnie z umową. Jednak, dyrekcja od początku nadmieniała, że chce "zatrzymać" mnie w pracy, jeśli tylko nauczyciel nie wróci z urlopu. Teraz nie może tego zrobić :( Chciałam jedynie uzyskać informację, czy faktycznie nie ma wyboru...czy to musi być nauczyciel z gimnazjum, mimo iż nie jest nauczycielem "w stanie nieczynnym". Bo z tego, co czytałam, właśnie tacy mają mieć pierwszeństwo przy zatrudnieniu, a nie wszyscy, którzy będą mieli okrojone etaty.
Jest jeszcze inna kwestia: otrzymałam propozycję objęcia świetlicy, jednak również z uwagi na reformę, także nie mogę jej otrzymać:(, bo chętnych na to stanowisko nauczycieli z gimnazjum jest czworo. Mój Boże, gdzie ja teraz znajdę pracę, skoro każdorazowo będę słyszała to samo: nauczyciele z gimnazjum mają pierwszeństwo.

Pearl
Posty: 68
Rejestracja: 2010-09-05, 21:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: Pearl » 2017-04-09, 11:04

Niestety, nauczyciel z gimnazjum będzie miał pierwszeństwo. Kciuki za to by nie było chętnych, wtedy może zatrudnić Ciebie.

Bartosz2104
Posty: 46
Rejestracja: 2015-08-02, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS, ...
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: Bartosz2104 » 2017-04-09, 16:48

agat.z pisze:Bardzo dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.

Oramge, masz rację...rzeczywiście moja umowa wygasa i teoretycznie nie tracę pracy lecz kończę ją zgodnie z umową. Jednak, dyrekcja od początku nadmieniała, że chce "zatrzymać" mnie w pracy, jeśli tylko nauczyciel nie wróci z urlopu. Teraz nie może tego zrobić :( Chciałam jedynie uzyskać informację, czy faktycznie nie ma wyboru...czy to musi być nauczyciel z gimnazjum, mimo iż nie jest nauczycielem "w stanie nieczynnym". Bo z tego, co czytałam, właśnie tacy mają mieć pierwszeństwo przy zatrudnieniu, a nie wszyscy, którzy będą mieli okrojone etaty.
Jest jeszcze inna kwestia: otrzymałam propozycję objęcia świetlicy, jednak również z uwagi na reformę, także nie mogę jej otrzymać:(, bo chętnych na to stanowisko nauczycieli z gimnazjum jest czworo. Mój Boże, gdzie ja teraz znajdę pracę, skoro każdorazowo będę słyszała to samo: nauczyciele z gimnazjum mają pierwszeństwo.


A to nie jest tak, że dyrektor powinien Ciebie wpisać do arkusza (poprzedni nauczyciel się zwalnia, a Ty zajmujesz jego etat - dyrektor nie wykazuje wakatu), natomiast pierwszeństwo jest na wolne godziny, a z tego wynika, że nie ma wolnych godzin, bo one należą się Tobie. Chyba, że się nie sprawdziłaś, a pani dyrektor nie chce powiedzieć tego wprost, tylko robi to na około... Ewentualnie ma koleżankę, która traci pracę i chce jej pomóc...

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: oramge » 2017-04-09, 19:02

Bartoszu, dyrektor nie ma takiej powinności! Nie ma sensu też wbijać agat.z w postawę roszczeniową, że jej się coś należy. Szkoda też czasu na dedukowanie co dyrektor ma w głowie. Na miejscu agat.z nie traciłabym nadziei. Dyrektorzy lubią zatrudniać młodych nauczycieli. Dlaczego?? - to już inny temat.

i_kowalik2
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-18, 10:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: i_kowalik2 » 2017-04-09, 20:48

U mnie sytuacja jest taka sama musze czekac czy ktos sie nie zglosi:( mam ogromna nadzieje, ze nie. Tez chce miec szanse rozwoju,.

agat.z
Posty: 13
Rejestracja: 2010-02-01, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: agat.z » 2017-04-09, 21:44

Bartku, to by było bardzo dobre rozwiązanie...i dyrekcja taki zamiar nawet brała pod uwagę, ale przedkładając arkusz w ZNP otrzymała informację,że musi podać te godziny jako wakat, gdyż moja umowa wygasa. Ja zdaję sobie sprawę z tego, że można by było nawet jakimś aneksem wprowadzić zmianę, ale domyślam się po cichu dlaczego tak się nie dzieje. Wiem, że dyrekcja chciałaby mnie na tym stanowisku (skąd? nie pytajcie :), ale pewnie nie może tego zrobić ze względów od niej niezależnych...decyzja odgórna.

agat.z
Posty: 13
Rejestracja: 2010-02-01, 16:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: agat.z » 2017-04-09, 21:49

i_kowalik2 pisze:U mnie sytuacja jest taka sama musze czekac czy ktos sie nie zglosi:( mam ogromna nadzieje, ze nie. Tez chce miec szanse rozwoju,.


Życzę Ci tego...ale niestety wątpię. Patrząc na to, co nauczyciele z gimnazjum wyprawiają, to czasami mam wrażenie, że oczy by wydrapali sobie i innym za każdą dodatkową godzinę. Rozumiem, że reforma pozbawia ich pracy, zarobków, ale inni nauczyciele nie są temu winni. I wiecie co, jeszcze na tym lepiej wyjdą, bo są grupą uprzywilejowaną. Nie wiem co teraz będzie z absolwentami, którzy zapewne chcieliby również pracować.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pierwszeństwo zatrudniania nauczycieli ginazjum

Postautor: malgala » 2017-04-10, 13:28

agat.z pisze:Czy nie ma żadnych przepisów określających, że Dyrektor może zatrudnić nauczyciela, do którego ma zaufanie i zna jego pracę, czy MUSI zatrudniać w pierwszej kolejności nauczyciela gimnazjum, bo są one wygaszane?


Dyrektor, nawet gdyby bardzo chciał, nie może teraz wykazać w arkuszu osób, którym kończy się umowa o pracę. Te godziny muszą być wyrzucone na wakat.
Do tej pory też tak było.
Jeżeli dyrektor zdecyduje się taką osobę zatrudnić od pierwszego września, to wprowadza ją w aneksie do arkusza.


Wróć do „Prawo oświatowe”