Dyktafon na zebraniach klasowych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
arwena2
Posty: 48
Rejestracja: 2009-01-25, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: świętokrzyskie

Dyktafon na zebraniach klasowych

Postautor: arwena2 » 2017-04-09, 16:49

W mojej klasie jest rodzic,który na zebraniach klasowych jest napastliwy,prowokujący, wszczyna kłótnie ze mną ,jak i z innymi rodzicami,podważa mój autorytet i autorytet innych, uczących w klasie nauczycieli.Rodzice zgłaszali mi,że są oburzeni takim postępowaniem,niektórzy nie chcąc uczestniczyć w ogóle w zebraniach z obawy przed kolejnymi ekscesami tego rodzica.Czy jest możliwość nagrywania zebrań,po uprzednim poinformowaniu rodziców,że taka sytuacja będzie miała miejsce.Może w taki sposób ten rodzic będzie bardziej panował nad sobą.Czy jest jakiś przepis prawny,który reguluje tę kwestię.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Dyktafon na zebraniach klasowych

Postautor: oramge » 2017-04-09, 19:17

Pewnie są jakieś przepisy, które regulują przedstawianą powyżej kwestię, nie znam ich, aby się na nie powoływać, więc to co piszę jest subiektywne.
1. O ile nauczyciel, na zebraniu klasowym, jest osobą publiczną i za wszystko co mówi jest odpowiedzialny służbowo, o tyle rodzice są osobami prywatnymi i bez ich zgody nie wolno ich nagrywać.
2. Prowadzenie zebrań z rodzicami wymaga od nauczyciela wielu umiejętności, których niestety nie nauczył się na studiach, ani podczas stażu na mianowanie. Trzeba posiąść praktyczną umiejętność rozpoznawania emocji, motywacji i manipulacji stosowanej przez uczestników spotkania. Następnie umiejętność moderowania wypowiedzi.
3. Po 25 latach praktyki wydaje mi się, że mam pojęcie, ale zawsze jestem czujna. Natychmiast przerywam wypowiedź, gdy pada krytyczna wypowiedź pod adresem nieobecnego nauczyciela, a także pochlebstwo pod moim adresem.


Wróć do „Prawo oświatowe”