urlop bezpłatny

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

olape
Posty: 2
Rejestracja: 2008-03-27, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: śląskie

Urlop bezpłatny- czy dostanę, jaka podstawa i inne wątpliwoś

Postautor: olape » 2008-03-27, 11:40

W zeszłym roku wyjechałam na wakacje do Irlandii i postanowiałam troche tu zostać, ale nie chciałam jednoczesnie rezgnować z pracy w sowjej szkole i skorzystałam z możliwości wzięcia urlopu wychowawczego jako że moje dziecko dopiero w tym roku kończy 4 lata. CHcemy tu zostać jeszcze rok wiec po zakonczeniu 31sierpnia urlopu wychowawczeo chciałabym poprosić o rok urlopu bezpłatnego. Stąd moje pytanie : czy mam szanse na uzyskanie tego urlopu i czy jest mozliwośc że po jego zakończeniu dyrektor nie przyjmie mnie (mam umowe na stałe, jestem nauczycielem mianowanym)? Na jakiej podstawie prawnej napisac prośbe?
dziękuje za wszelkie informacje!

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

urlop na żądanie/bezpłatny

Postautor: Oinone81 » 2008-03-28, 07:43

Witam,

mam pytanie odnosnie mozliwości brania urlopu na żądanie (dnia urlopu bezpłatnego). U mnie w szkole nie ma problemu z wzięciem takowego, ale dyrektorka zdecydowanie mi to odradza mówiąc, że strasznie bruździ to w papierach przy przejściu na emeryturę...czy ktoś się orientuje jak to wygląda? Co to za problemy (przed)emerytalne? Czy jest jakieś ograniczenie co do liczby takich dni w roku?

Będę wdzięczna za informacje!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop bezpłatny

Postautor: edzia » 2008-03-28, 09:14

Urlop na żądanie a urlop bezpłatny to dwie całkowicie różne rzeczy. Urlop na żądanie (4 dni w roku) nie przysługuje nauczycielom, bo oni mają urlop w swoim czasie i nie mają możliwości wybrania go w innym terminie. Co do urlopu bezpłatnego to nie ma ograniczenia co do ilości dni w roku, musi być jednak zgoda pracodawcy.

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Oinone81 » 2008-03-28, 14:11

Rozumiem. Zakładamy więc, że mówię o urlopie bezpłatnym i zgodę dyrekcji na niego mam. Jak powiedziałaś-nie ma limitu w roku szkolnym - to cenna informacja. Najbardziej jednak interesuje mnie kwestia domniemanych problemów przy przechodzeniu na emeryturę, a związanych z tym urlopem. Słyszałam, że 1 dzień bezpłatnego wydłuża mi okres pracy o 1 mc?? Czy to mozliwe? :?: :crazy:
W końcu są sytuacje kiedy urlop taki jest niezbędny, np. pogrzeb dalszego członka rodziny...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Jethro Tull » 2008-03-28, 19:23

Oinone81 pisze:Słyszałam, że 1 dzień bezpłatnego wydłuża mi okres pracy o 1 mc?? Czy to mozliwe?

nie 1 dzień to... 1 dzień :-)

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Oinone81 » 2008-03-29, 08:46

:) własnie-jedynie taki układ wydaje się sprawiedliwy... ulżyło mi...

Rozumiem zatem, że z pkt widzenia dyrektora może być skomplikowane jedynie to, że jeśli w czasie lat pracy ktoś uzbiera 17 dni urlopów bezpłatnych to dyrektor będzie miał problem tego typu, że kogoś innego będzie mógł zatrudnić np. dopiero od 18 września tj. może mieć problem z kadrą :) Wygląda zatem na to, że to raczej straszak i dyrektorski anty-własny-kłopot niż rzeczywisty problem (oczywiście z pkt widzenia pracownika).
Czy słusznie rozumuję?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Jethro Tull » 2008-03-29, 20:41

Oinone81 pisze::) własnie-jedynie taki układ wydaje się sprawiedliwy... ulżyło mi...

Rozumiem zatem, że z pkt widzenia dyrektora może być skomplikowane jedynie to, że jeśli w czasie lat pracy ktoś uzbiera 17 dni urlopów bezpłatnych to dyrektor będzie miał problem tego typu, że kogoś innego będzie mógł zatrudnić np. dopiero od 18 września tj. może mieć problem z kadrą :) Wygląda zatem na to, że to raczej straszak i dyrektorski anty-własny-kłopot niż rzeczywisty problem (oczywiście z pkt widzenia pracownika).
Czy słusznie rozumuję?

Problem dla dyrektora może być tylko jeden.. czy jeśli udzieli nauczycielowi w danym dniu urlopu bezpłatnego to będzie w stanie zapewnić szkole normalne funkcjonowanie.

Jeśli nie to tego urlopu nie udzieli, a jeśli tak to udzieli a dalsze sprawy z tytułu przeusnięcia nabycia uprawnień emerytalnych czy też samego przeszeregowania z tytułu stażu pracy to już zmartwienie nauczyciela a nie dyrektora.

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Oinone81 » 2008-03-29, 20:49

hmm... a czy w przypadku umowy na czas nieokreślony dyrektor nie będzie zobligowany prawem do zostawienia takiego nauczyciela z wydłużonym o te - powiedzmy 17 - dni pracy? W takim wypadku nauczyciel oczywiście później o te kilkanaście dni przejdzie na emeryturę, ale i dyrektor ma kłopot bo to utrudnia organizację pracy.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Jethro Tull » 2008-03-29, 21:03

Oinone81 pisze:hmm... a czy w przypadku umowy na czas nieokreślony dyrektor nie będzie zobligowany prawem do zostawienia takiego nauczyciela z wydłużonym o te - powiedzmy 17 - dni pracy? W takim wypadku nauczyciel oczywiście później o te kilkanaście dni przejdzie na emeryturę, ale i dyrektor ma kłopot bo to utrudnia organizację pracy.

to nie ma żadnego znaczenia. Ty nie kłopocz się tym co ma zrobic dyrektor bo on będzie patrzył jedynie na to czy zapewni normalne funkcjonowanie szkoły.

Pomyśl o sobie, ze jeśli ten urlop zostanie Ci udzielony to przesunie się przeszeregowanie "stazowe" o 1 dzień (czyli nie np. 1 września a 2 września nabedziesz prawo do wyższej stawki za wysługę lat) i np. że za iles tam lat nie przejdziesz na emeryturę z końcem sierpnia a dopiero z 1 września a nie wiadomo jak zmienią sie przepisy do tego czasu.
Z takiego urlopu korzystałbym w absolutnie wyjątkowych przypadkach gdy niec innego nie da się zrobić

Awatar użytkownika
Oinone81
Posty: 119
Rejestracja: 2007-08-26, 11:18

Re: urlop bezpłatny

Postautor: Oinone81 » 2008-03-30, 09:16

Tak też zrobię :)

Dzięki serdeczne za radę!

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Urlop bezpłatny

Postautor: Witold Telus » 2008-05-15, 06:38

Mam okazję zmienić miejsce pracy (w szkole czeka mnie rychła redukcja), ale na nowym stanowisku byłbym zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny.

Czy wolno mi wziąć bezpłatny urlop w szkole, w której obecnie pracuję i podjąć w tym czasie nową pracę? Czy w razie niepowodzenia w okresie próbnym mogę wrócić do szkoły w każdej chwili?

Jakie są przepisy w tej kwestii?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: urlop bezpłatny

Postautor: edzia » 2008-05-15, 20:04

Zdaje się, że o urlopach bezpłatnych nie ma mowy w KN, tylko w kodeksie pracy:
Art. 174.

§ 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

§ 2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

§ 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.

§ 4. Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisami szczególnymi.

Art. 174.

§ 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.

§ 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

A więc na urlop bezpłatny dyrektor musi wyrazić zgodę. Jeśli wyrazi zgodę, to po zakończeniu urlopu bezpłatnego normalnie wracasz do pracy. Gorzej, jeśli zechcesz zostać w tej nowej pracy, to przydałoby się jakieś wypowiedzenie chyba, że zwolnisz się ze szkoły na mocy porozumienia stron.

krzyszb
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-26, 14:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: świętokrzyskie

Powrot z urlopu bezplatnego

Postautor: krzyszb » 2008-05-26, 14:30

Witam! Dnia 31 sierpnia 2008 konczy sie moj urlop bezplatny. Dzisiaj dowiedzialem sie ze dyrektorka nie uwzglednila mnie w projekcie organizacyjnym na rok 2008/09. Jako powod podala ze nie zglosilem gotowosci do pracy. Nigdy nie slyszalem o czyms takim. Jestem nauczycielem mianowanym z siedmioletnim stazem pracy, dwa poprzednie lata spedzilem na urlopie bezplatnym. Jesli ktos wie cos wiecej o takiej sytuacji prosze o rade, z gory dziekuje

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Powrot z urlopu bezplatnego

Postautor: Jethro Tull » 2008-05-26, 20:54

Jakoś to dziwnie dyrekcja uznała skoro sama Ci udzieliła tego urlopu do 31 sierpnia. Zwolnic Cię może jeśli zachodzą przesłanki z art 20 KN czyli likwidacja szkoły lub zmniejszenie liczby oddziałów, godzin, itp..

elhena
Posty: 28
Rejestracja: 2008-02-06, 22:27

czy tylko urlop bezpłatny

Postautor: elhena » 2008-06-10, 08:40

Witam ponownie. Mam taką sytuację; moja mama przeszła zawał, niedługo wychodzi ze szpitala (dziś albo jutro). Niestety, w domu będzie potrzebowała opieki, nie bardzo ma kto się nią zająć. Ja mieszkam 400 km od niej. Czy w takim przypadku mogę wziąć tylko urlop bezpłatny, żeby jechać się nią zaopiekować? Nie ma innej mozliwości, prawda? Do końca roku już niedługo, ale te kilka dni jeszcze powinnam być w pracy, a stan mamy jest na tyle poważny, że nie może zostać sama.


Wróć do „Prawo oświatowe”