Praktyki-pytanie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Ezechiel
Posty: 11
Rejestracja: 2013-06-26, 17:38
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Praktyki-pytanie

Postautor: Ezechiel » 2017-12-08, 19:02

Witam wszystkich, znalazłam się w dość nietypowej sytuacji i bardzo proszę o pomoc. Jestem nauczycielem mianowanym w gimnazjum. Moja koleżanka-nauczyciel dyplomowany- wpadła na pomysł, żeby podjąć studia i uczyć nowego przedmiotu (tego,którego uczę ja). Na studiach zalecono jej odbycie praktyk. Na początku mówiła o 30 godzinach, dzisiaj okazało się, że jest to 60 godzin (30 godzin to obserwacje lekcji i 30 to prowadzenie). Chodzi o to, że już napisała podanie- tak mi oświadczyła-do dyrekcji i otrzymała zgodę, żeby te praktyki odbyć u mnie (jestem jedyną nauczycielką tego przedmiotu w szkole). Chce obserwować moje lekcje, ale już zasugerowała, że do siebie zaprosi mnie na lekcje przedmiotu, którego uczy od wielu lat. Nikt nie pytał mnie o zdanie. Proszę o Państwa opinie na ten temat.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: koma » 2017-12-08, 23:21

ABSOLUTNIE nie masz obowiązku byc opiekunem tej praktyki.
Zwłaszcza bezpłatnie!!!

Proponują Ci jakąś umowę i zapłatę?

Awatar użytkownika
Ezechiel
Posty: 11
Rejestracja: 2013-06-26, 17:38
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: Ezechiel » 2017-12-09, 09:04

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tylko koleżanka poinformowała mnie o tym fakcie, dyrektor ani słowa nie wspomina na ten temat. Jestem sama z tym wszystkim, nie wiem nic o żadnej umowie i zapłacie.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: oramge » 2017-12-09, 10:34

Sytuacja w całości niezręczna. Jak się nie zgodzisz to będziesz się źle czuła, a jak się zgodzisz, to będziesz się czuła jeszcze gorzej. W pierwszym przypadku koleżanka "załatwi" sobie praktyki w innej szkole, los się do niej uśmiechnie i, być może, przyniesie podpisany papier, że odbyła , wcale tam nie jeżdżąc. Jak się zgodzisz, to może się okazać, że za jakiś czas zabraknie dla Ciebie godzin. Racjonalnie myślący człowiek nie będzie wpuszczał na swoje podwórko konkurencji. Chyba, że godzin Twojego przedmiotu jest tyle, że wystarczy dla obu. Racjonalność to jedno, a stan faktyczny to drugie. Nie możesz zabronić komuś coś studiować, a dyrektor podejmie decyzję taką jaką będzie chciał.
Ewentualną umowę i zapłatę zaproponuje Ci uczelnia, ale czy 100zł brutto Cię zadowoli? Raczej, nie. Bo takie mają stawki. To jest stawka lekceważące. Zmuszające do tego, żeby ewentualnego praktykanta potraktować tak jak płacą. I tu pojawia się kolejny zgrzyt.
Może ktoś coś jeszcze napisze, co pozwoli Ci dostrzec coś nowego.

Awatar użytkownika
Ezechiel
Posty: 11
Rejestracja: 2013-06-26, 17:38
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: Ezechiel » 2017-12-09, 15:16

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dla mnie zwyczajnie, po ludzku rzecz ujmując sytuacja jest przykra, bo potraktowano mnie przedmiotowo.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: koma » 2017-12-11, 00:45

Ezechiel pisze:... zasugerowała, że do siebie zaprosi mnie na lekcje przedmiotu, którego uczy od wielu lat.

A to dlaczego?? Przecież to bez sensu!
Po co masz chodzić na "jej" przedmiot???
Rozumiem, że nie ma ochoty siedzieć na praktyce poza swoim planem? A TY będziesz musiała to robić???
Nie zgadzaj się - źle załatwiła sprawę, bo bez Twojej wiedzy i nawet nie zapytala, a jeszcze chce Ciebie obarczyć dodatkowym siedzeniem w szkole, choć sama nie chce robić "twoich" lekcji w swoim czasie wolnym?
Co za tupet!

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: malgala » 2017-12-11, 15:43

1. Sprawdź dokładnie plan praktyk.
2. Zajęcia ma prowadzić z przedmiotu, do którego robi kwalifikacje.

Awatar użytkownika
Ezechiel
Posty: 11
Rejestracja: 2013-06-26, 17:38
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Praktyki-pytanie

Postautor: Ezechiel » 2017-12-12, 19:24

Dziękuję za odpowiedzi.


Wróć do „Prawo oświatowe”