Jak myślicie, etyczne czy nie? (Nie dotyczy prawa oświatowego)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Jak myślicie, etyczne czy nie? (Nie dotyczy prawa oświatowego)

Postautor: TLBCK85 » 2017-12-12, 10:55

Witam,
mam taki dylemat czy etycznym/moralnym(?) będzie jeżeli od jednego z ucznia będę brał pieniądze? Oczywiście odpowiedź nasuwa się, że nie bardzo, ale... teraz przedstawię sytuację. Dzieciak chce iść na kurs, poza szkolnym obowiązkiem, płaci za kurs (nieważne jaki) z prywatnych pieniędzy (sam już zarabia i jest pełnoletni) i chce uczęszczać na kurs poza zajęciami szkolnymi, ale potrzebny jest mu tłumacz języka, zapytał mnie czy się zgodzę i nie wiem co robić. Z jednej strony wszystko odbywa się "poza szkołą" i de facto usługa była by prywatna i nie ma nic wspólnego ze szkołą, z drugiej strony jest to mój uczeń. Co byście zrobili?
Feci quod potui faciant meliora potentes.

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak myślicie, etyczne czy nie? (Nie dotyczy prawa oświatowego)

Postautor: Ritter von Rodewald » 2017-12-12, 17:27

Znam sytuację, w której nauczyciel, pracując w szkole na etacie, prowadzi również w tej samej szkole sklepik szkolny (sam nie sprzedaje, opłaca pracownika). Nauczyciel prowadzi po prostu działalność gospodarczą. Opłaca w szkole najem pomieszczenia i media oraz podatki. To w myśl Twego zapytania miałby on dylemat etyczny, czy wolno mu sprzedawać swoim uczniom bułki i napoje. Pewnie, że możesz tak zrobić. Szkoła to szkoła a biznes to biznes.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak myślicie, etyczne czy nie? (Nie dotyczy prawa oświatowego)

Postautor: sharkinator » 2017-12-12, 18:44

Jeśli nie jest to udzielanie korepetycji swojemu uczniowi i nie ma ŻADNEGO wpływu na jego oceny lub traktowanie to nie powinieneś mieć dylematów.

TLBCK85
Posty: 47
Rejestracja: 2016-08-29, 16:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak myślicie, etyczne czy nie? (Nie dotyczy prawa oświatowego)

Postautor: TLBCK85 » 2017-12-12, 20:01

No właśnie nie ma to żadnego wpływu na jego oceny. Tak jak pisałem, jest to poza szkolnymi lekcjami i nie związane z żadnym przedmiotem. To kurs kwalifikacyjny, za który chłopak płaci prywatnie i potrzebny mu tłumacz.
Feci quod potui faciant meliora potentes.


Wróć do „Prawo oświatowe”