Kwalifikacje

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

josselyn
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-07, 11:06
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Kwalifikacje

Postautor: josselyn » 2018-02-07, 11:16

Witam

Ukończyłam studia magisterskie specjalizacja informatyczna. Nastepnie zrobiłam licencjat z informatyki oraz studia magisterskie z informatyki. Teraz idę na studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne. Jakich przedmiotów będę mogła uczyć?

Wydaje mi się, że matematyki w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej oraz informatyki/technologii informatycznej/zajęć komputerowych w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej.

Chciałabym uczyć dodatkowo przedmiotów zawodowych informatycznych. Czy mam kwalifikacje?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kwalifikacje

Postautor: malgala » 2018-02-07, 16:34

Masz kwalifikacje tylko do przedmiotów informatycznych.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Kwalifikacje

Postautor: belfegorr » 2018-02-07, 20:02

Studia informatyczne nie dają kwalifikacji do matematyki, chyba że zagadnienia realizowane w trakcie studiów w całości pokrywają podstawę programową matematyki w danym typie szkoły. Jeśli tak, to wtedy ma się kwalifikacje merytoryczne do matematyki, o ile dyrektor je uzna. Nadal jednak brak będzie kwalifikacji pedagogicznych do nauczania matematyki, więc konieczne będzie ukończenie co najmniej studiów podyplomowych z matematyki - nauczycielskich.

josselyn
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-07, 11:06
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje

Postautor: josselyn » 2018-02-07, 22:03

josselyn pisze:Witam

Ukończyłam studia magisterskie specjalizacja informatyczna. Nastepnie zrobiłam licencjat z informatyki oraz studia magisterskie z informatyki. Teraz idę na studia podyplomowe przygotowanie pedagogiczne. Jakich przedmiotów będę mogła uczyć?

Wydaje mi się, że matematyki w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej oraz informatyki/technologii informatycznej/zajęć komputerowych w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej.

Chciałabym uczyć dodatkowo przedmiotów zawodowych informatycznych. Czy mam kwalifikacje?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam


Przepraszam nie dopisałam, że ukończyłam studia magisterskie matematyka specjalizacja informatyczna.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Kwalifikacje

Postautor: belfegorr » 2018-02-08, 13:27

W takim razie ma Pani kwalifikacje merytoryczne z matematyki. Czy ma Pani przygotowanie pedagogiczne do matematyki, obejmujące co najmniej metodykę nauczania matematyki?

josselyn
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-07, 11:06
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje

Postautor: josselyn » 2018-02-09, 08:49

Nie mam przygotowania pedagogicznego do matematyki.

Teraz rozpoczynam studia podyplomowe pedagogiczne. Sadzę, że po nich będę mogła uczyć matematyki i informatyki na wszytskich poziomach oraz prezdmiotów zawodowych informatycznych. Czy mam rację? Czy muszę jeszcze jakieś studia robić?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Kwalifikacje

Postautor: belfegorr » 2018-02-09, 19:41

Nie wiadomo. Aby uczyć matematyki i informatyki, musi Pani na tych studiach podyplomowych mieć następujące przedmioty:
- dydaktyka informatyki (na wszystkich etapach edukacyjnych: szkoła podstawowa [etapy I-II], gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna [etapy III-IV])
- dydaktyka matematyki(na wszystkich etapach edukacyjnych: szkoła podstawowa [etap II], gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna [etapy III-IV])
- praktyki pedagogiczne z matematyki: 150 godzin
- praktyki pedagogiczne z informatyki: 150 godzin
Pomimo reformy, rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia nauczycieli nie zostało jeszcze zmienione, więc obowiązkowe są praktyki w gimnazjum, jeśli chce Pani mieć kwalifikacje również do liceum/technikum.
Musiałbym jeszcze sprawdzić, czy liczba godzin praktyk nie powinna być podwójna, tj. 2x150 godzin dla matematyki (I i II etap, III i IV etap) i tak samo dla informatyki, ale wydaje mi się, że nie.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kwalifikacje

Postautor: ann » 2018-02-09, 20:16

A co masz wpisane w suplemencie?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

josselyn
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-07, 11:06
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje

Postautor: josselyn » 2018-02-10, 00:20

Na studiach z matematyki nie robiłam specjalizacji nauczycielskiej.

W suplemencie jest napisane, że
"Absolwenci, którzy ukończyli specjalizację nauczycielską przygotowani są do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki i informatyki".

Osoby ode mnie z roku, które robiły specjalizację nauczycielską miały 210 godz. praktyk pedagogicznych z informatyki i matematyki w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej i 270 godz. przedmiotów pedagogiczno-dydaktycznych.(pedagogika, pedagogika ogólna, emisja głosu,dydaktyka, dydaktyka matematyki i informatyki itp.).

Czy w takim razie po tym jak zrobię przygotowanie pedagogiczne na studiach podyplomowych, to muszę skończyć jeszcze podyplomówkę z matematyki i informatyki?

josselyn
Posty: 5
Rejestracja: 2018-02-07, 11:06
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kwalifikacje

Postautor: josselyn » 2018-02-10, 01:00

Na studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego będę mieć przedmiot: dydaktyka przedmiotowa.
Na studiach tych wymagają 150 godz. praktyk pedagogicznych.

Czy to mi starczy?

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kwalifikacje

Postautor: maniakos » 2018-04-03, 07:31

Co myślicie o studiach podyplomowych z matematyki po to aby ewentualnie uczyć w szkole ponadgimnazjalnej? Magister inżynier z przygotowaniem pedagogicznym, czynny nauczyciel. Warto pójść na taką "podyplomówkę"?

http://www.ur.edu.pl/wydzialy/matematyc ... cje-ogolne

370 godzin zajęć (170 wykłady, 200 warsztaty), Praktyka w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej 60 godzin.
Plan studiów:
http://www.ur.edu.pl/wydzialy/matematyc ... atyk/pliki


Rozporządzenie z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli:


§ 3. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach doskonalenia nauczycieli, poradniach psychologiczno-
pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, bibliotekach pedagogicznych, kolegiach pracowników
służb społecznych, szkołach policealnych, liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach II stopnia, branżowych
szkołach I stopnia, gimnazjach, placówkach oświatowo-wychowawczych oraz placówkach zapewniających opiekę
i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem § 12–24, posiada
osoba, która ukończyła:

.....
3) studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1
i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie
pedagogiczne.


Wróć do „Prawo oświatowe”