Jeżeli dyrektor odmawia udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Irena Nikoriuk
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-14, 12:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jeżeli dyrektor odmawia udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia

Postautor: Irena Nikoriuk » 2018-02-14, 12:55

Drodzy koledzy i kolezanki! Czy ktoś stara sie obecnie o urlop na poratowanie zdrowia na nowych zasadach? Mam dosyć poważne problemy z samopoczuciem, w związku z tym lekarze radzą mi zgłosić się po urlop na poratowanie zdrowia, jednak znając moją dyrektorkę podejrzewam,że może mi odmówić udzielenia takowego, gdyż mamy w mieście za mało nauczycieli, ktorzy mogliby mnie zastapić. Czy jest jakaś szansa, po przedłożeniu dokumentacji mojej choroby, na odwołanie od tej ostatecznej decyzji dyrektora? Mam 57 lat - ponad 35 lat pracy w zawodzie, ani razu nie korzystałam z urlopu na poratowanie i rzadko brałam L4. Będe wdzięczna za każda radę dotyczącą urlopu na nowych zasadach.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Jeżeli dyrektor odmawia udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia

Postautor: koma » 2018-02-14, 17:09

Najpierw Ty idziesz do dyrektora, aby dał Ci skierowanie, bo zamierzasz ubiegac sie o urlop.
Robi to na odpowiednim druku - wzór druku jest w rozporządzeniu dot. udzielania urlopu na porat. zdrowia.
Dyr nie ma prawa odmówić Ci takiego skierowania!


Gdy masz już orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu od lekarza medycyny pracy, wniskujesz do dyrektora o urlop.
I znów: Dyrektor nie ma prawa odmówić Ci takiego urlopu!

Ale: dyrektor może złożyć odwołanie od tego orzeczenia, kierując je do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
Oni wydają decyzję ostateczną.

W rzeczywistości niezwykle rzadko się zdarza, że dyrektor sie odwołuje, bo w ten sposób bierze na siebie odpowiedzialność - co, gdyby stan zdrowia nauczyciela sie pogorszył? Poza tym po zmianach urlopu udziela sie NA LECZENIE - co jest jasno powiedziane.

Jednym słowem - działaj, jeśli samopoczucie ma związek z chorobą zawodową i nie obawiaj się, że dyrektor nie będzie chciał wyrazić zgoddy.

I jeszcze jedno: nie możesz iść na urlop zdrowotny, jesli jesteś już w wieku emerytalnym.

Irena Nikoriuk
Posty: 2
Rejestracja: 2018-02-14, 12:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jeżeli dyrektor odmawia udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia

Postautor: Irena Nikoriuk » 2018-02-14, 22:36

Wielkie dzięki za pocieszającą odpowiedź. A jeszcze taka sprawa - gdybym chciała wziąc taki urlop od września nowego roku szkolnego (prowadze lekcje indywidualne i chcę zamknąć rok z moimi uczniami, nie chcę ich rzucać tak przed egzaminami), czy mam już teraz rozpoczynać te procedury, czy poczekać do końca roku ? Może udac się samodzielnie do specjalistów po jakieś wstępne diagnozy, żeby e przedłożyć dyrekcji?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Jeżeli dyrektor odmawia udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia

Postautor: koma » 2018-02-15, 19:08

Irena Nikoriuk pisze: Może udac się samodzielnie do specjalistów po jakieś wstępne diagnozy, żeby e przedłożyć dyrekcji?

Żeby dostać urlop z powodu choroby, musisz sie przecież leczyć...chodzić do specjalisty...Trzeba zbierać dokumentację lekarską!
Z tą dokumentacją pójdziesz do lekarza medycyny pracy. Jesli on uzna, że ma za mało informacji, może jeszcze skierować na dodatkowe badania - wydaje sie jednak, że nie często to zrobi.
Medycyna pracy uznając, że musisz się leczyć, wyda orzeczenie.

Zatem: trudno wydać orzeczenie, że musisz sie leczyć na kilka miesięcy do przodu ;)

Możesz jednak zasugerować dyrektorowi, że Twój stan zdowia pogarsza się i byc może będziesz zmuszona skorzystać z urlopu.
Na razie nie dostarczaj dyrektorowi żadnych informacji, że jesteś chora! Jesli chora, to dlaczego pracujesz??

12agna
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-25, 15:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jeżeli dyrektor odmawia udzielenia urlopu na poratowanie zdrowia

Postautor: 12agna » 2018-08-01, 13:00

Pracuje w szkole od 2003 roku ,byłam zatrudniona bez przerw do roku 2012.12, potem mialam 8 miesieczną przerwe do września 2013r ,od tego czasu jestm zatrudniona na pelny etat na czas nieokreślony. Czy ta przerwa dyskwalifikuje mnie,aby dostać urlop na poratownie zdrowia?


Wróć do „Prawo oświatowe”