Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

izkacz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-03-26, 14:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Urlop dla poratowania zdrowia a stypendium zagraniczne

Postautor: izkacz » 2008-09-25, 11:55

Wiem, że nie mogę podejmować żadnej pracy w trakcie urlopu, wygląda na to, że nie mogę też sprawdzać arkuszy maturalnych (umowa zlecenie).
Nie znalazłam w przepisach wzmianki o doskonaleniu zawodowym w trakcie takiego urlopu. Chciałabym się zatem upewnić, czy mogę ubiegać się o stypendium zagraniczne w celu doskonalenia języka (uczę języka obcego). Może ktoś zna taki przypadek? Proszę o rozwianie moich wątpliwości, albo potwierdzenie moich przypuszczeń.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia a stypendium zagraniczne

Postautor: Jethro Tull » 2008-09-29, 22:29

izkacz pisze:Wiem, że nie mogę podejmować żadnej pracy w trakcie urlopu, wygląda na to, że nie mogę też sprawdzać arkuszy maturalnych (umowa zlecenie).
Nie znalazłam w przepisach wzmianki o doskonaleniu zawodowym w trakcie takiego urlopu. Chciałabym się zatem upewnić, czy mogę ubiegać się o stypendium zagraniczne w celu doskonalenia języka (uczę języka obcego). Może ktoś zna taki przypadek? Proszę o rozwianie moich wątpliwości, albo potwierdzenie moich przypuszczeń.

doskonalenie zawodowe nie jest świadczeniem pracy

ainkaa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-02, 22:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ainkaa » 2008-10-07, 18:14

Witam :-) więc moja sytuzacja wygląda następująco:
od 1994 roku w jednej szkole, pełny wymiar godzin, umowa na czas nieokreślony.
Od ponad miesiąca na zwolnieniu lekarskim-problemy z kręgosłupem, niestety :-(. Lekarz zaproponował urlop dla poratowania zdrowia,

moje wątpliwości dotyczą okresu 7 lat przypadającego bezpośrednio przed podjęciem urlopu.
Otóż w 2003r. ciąąa=9 m-cy zwolnienia, potem macieżyński, wypoczynkowy i zwolnienie pierwsze problemy z kręgosłupem.
W pracy znów od czerwca 2005 do stycznia 2006,
druga ciąża=9 m-cy zwolnienia, maciezyński wypoczynkowy, zwolnienie-znów kręgosłup. W pracy od czerwca 2007 do września 2008, teraz znów zwolnienie.

Pytanie: moę się ubiegać o urlop czy nie? Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-07, 19:17

ainkaa pisze:Witam :-) więc moja sytuzacja wygląda następująco:
od 1994 roku w jednej szkole, pełny wymiar godzin, umowa na czas nieokreślony.
Od ponad miesiąca na zwolnieniu lekarskim-problemy z kręgosłupem, niestety :-(. Lekarz zaproponował urlop dla poratowania zdrowia,

moje wątpliwości dotyczą okresu 7 lat przypadającego bezpośrednio przed podjęciem urlopu.
Otóż w 2003r. ciąąa=9 m-cy zwolnienia, potem macieżyński, wypoczynkowy i zwolnienie pierwsze problemy z kręgosłupem.
W pracy znów od czerwca 2005 do stycznia 2006,
druga ciąża=9 m-cy zwolnienia, maciezyński wypoczynkowy, zwolnienie-znów kręgosłup. W pracy od czerwca 2007 do września 2008, teraz znów zwolnienie.

Pytanie: moę się ubiegać o urlop czy nie? Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Okres siedmioletniej pracy w szkole, warunkujący udzielenie nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, musi przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu. Oznacza to, że w dacie rozpoczynania urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel powinien legitymować się nieprzerwanym co najmniej 7 – letnim stażem pracy w szkole. Skoro jesteś zatrudniona od 1994 r. to Twój staż na pewno wynosi wiecej niż 7 lat i spokojnie możesz się o ten urlop ubiegać

ainkaa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-02, 22:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ainkaa » 2008-10-08, 09:13

Jethro Tull pisze: nieprzerwanym co najmniej 7 – letnim stażem pracy w szkole


dokładnie o ten zapis mi chodzi, czy nie można go interpretować dowolnie, bo gdybym potraktowała go dosłownie to mój staż pracy był przerywany przez zwolnienia i urlopy, tzn. pracuję 14 lat ale ostatnie 7 lat pracy było przerywane zwolnieniem lekarskim dłuższym niż 6 m-cy (9m-cy), boję się, że moja szefowa może próbować odrzucić mój wniosek właśnie z tego względu, wiadomo, że każdy szef nie lubi gdy mu nauczyciel na urlop idzie.



Przy okazji dzięki za szybką odpowiedź na poprzedniego posta :-D

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: fruzia » 2008-10-08, 10:30

7 lat liczymy jako łącznie przepracowane. Jeśli przerwy były dłuższe niż 6 miesięcy należy je odrobic ale tylko w przypadku kiedy brakuje nam do tych 7 lat. Jeśli masz przepracowane 14 lat to należy Ci się urlop dla podratowania zdrowia.
Masz rację, że dyrekcja będzie chciała wykręcic się tymi przerwami bo niewielu dyrektorów przestrzega KN w tym względzie. Dla nich masz pracowac ciągiem 7 lat i to niby uprawnia do urlopu - co jest oczywiście nieprawdą. Zadzwoń sobie jeszcze do KO - i przy okazji składania wniosku powołaj się na informację z Kuratorium. Zwykle to działa :)

ainkaa
Posty: 5
Rejestracja: 2008-10-02, 22:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ainkaa » 2008-10-09, 00:11

Pogadać z kuratorium to dopiero wyzwanie....

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: fruzia » 2008-10-09, 19:48

Bez przesady :) Nie musisz się przedstawiac,a dostaniesz fachową odpowiedź.

michalinka
Posty: 34
Rejestracja: 2008-08-15, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

urlop zdrowotny

Postautor: michalinka » 2008-10-27, 09:49

Czy anemia "upoważnia" do urlopu zdrowotnego? Dodam: ostra anemia - z osłabieniem, zawrotami głowy uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie (częste wychodzenie za drzwi klasy, żeby nie zemdleć przy dzieciach), a co za tym idzie ogólne bardzo złe samopoczucie.
Czy takie orzeczenie wystawia lekarz pierwszego kontaktu? Czy specjalista? (W moim przypadku ginekolog).
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: urlop zdrowotny

Postautor: Jethro Tull » 2008-10-27, 20:28

michalinka pisze:Czy anemia "upoważnia" do urlopu zdrowotnego? Dodam: ostra anemia - z osłabieniem, zawrotami głowy uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie (częste wychodzenie za drzwi klasy, żeby nie zemdleć przy dzieciach), a co za tym idzie ogólne bardzo złe samopoczucie.
Czy takie orzeczenie wystawia lekarz pierwszego kontaktu? Czy specjalista? (W moim przypadku ginekolog).
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Orzeczenie o potrzebie udzielenia UPZ może wydać każdy lekarz ubezpieczenia społecznego, również rodzinny więc nie musi to być specjalista.

michalinka
Posty: 34
Rejestracja: 2008-08-15, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: michalinka » 2008-10-28, 13:26

A teraz pytanie o interpretację przepisu: czy w czasie urlopu zdrowotnego otzrymuje się 100% wynagrodzenia?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2008-10-28, 15:05

michalinka pisze: teraz pytanie o interpretację przepisu: czy w czasie urlopu zdrowotnego otzrymuje się 100% wynagrodzenia?
Art. 73. KN mówi:
5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.

michalinka
Posty: 34
Rejestracja: 2008-08-15, 16:51
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: michalinka » 2008-10-28, 19:41

Tak myślałam, ale koleżanka twierdzi, że miała płatne 80% (jakieś 5 lat temu).

beatryczka
Posty: 2
Rejestracja: 2008-11-10, 16:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: beatryczka » 2008-11-10, 22:24

Jestem na rocznym urlopie dla podratowanie zdrowia. Do pracy wracam 1 wrzesnia. Niedawno dowiedzialm sie, dyrektor planuje dla mnie niepelny etat. W chwili obecnej jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym poprzez mianowanie na czas nieokreslony. Moje pytanie jest nastepujace, czy dyrektor moze zmniejszyc mi etat. Przed urlopem bylam zatrudniona w pelnym wymiarze godzin. Prosze o pomoc i wyjasnienie tej sytuacji. Beata

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2008-11-10, 22:37

beatryczka pisze:Jestem na rocznym urlopie dla podratowanie zdrowia. Do pracy wracam 1 wrzesnia. Niedawno dowiedzialm sie, dyrektor planuje dla mnie niepelny etat. W chwili obecnej jestem nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym poprzez mianowanie na czas nieokreslony. Moje pytanie jest nastepujace, czy dyrektor moze zmniejszyc mi etat. Przed urlopem bylam zatrudniona w pelnym wymiarze godzin. Prosze o pomoc i wyjasnienie tej sytuacji. Beata


Opierając się o Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/2006) stwierdzajacą, że w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy jest możliwe by w okresie przebywania na UPZ dyrektor mógł wypowiedzieć stosunek pracy.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron