Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2010-04-11, 20:39

A coś Ty taki nerwowy, Pawle? Odezwałam się, bo Twój post wpisuje się w całą masę podobnych utyskiwań. Ja osobiście nie znam n-la, który przebywałby na urlopie dla poratowania zdrowia, bo taki ma kaprys. I wcale nie były to przyczyny chorobowe związane z pracą w szkole, więc mówienie przez Ciebie o pracy n-la w warunkach szkodliwych ma się nijak do rzeczywistości związanej z urlopem dla poratowania zdrowia.

Paweł Ł.
Posty: 274
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Paweł Ł. » 2010-04-12, 22:26

krg54 pisze:A coś Ty taki nerwowy, Pawle? Odezwałam się, bo Twój post wpisuje się w całą masę podobnych utyskiwań. Ja osobiście nie znam n-la, który przebywałby na urlopie dla poratowania zdrowia, bo taki ma kaprys. I wcale nie były to przyczyny chorobowe związane z pracą w szkole, więc mówienie przez Ciebie o pracy n-la w warunkach szkodliwych ma się nijak do rzeczywistości związanej z urlopem dla poratowania zdrowia.

Jesteś kolejnym nauczycielem, który uświadamia mi, że nasza grupa społeczna jest do niczego, nie potrafi walczyć o swoje ( wychodzę z założenia, że jesteśmy intelektualistami). Nie godzę się na to! Ja nie wnikam jakie są skrzywione konwenanse pracy w szkole, wnikam w kwestię jak być powinno i tylko na tym opierałem swoje zapytanie. Uwierz mi. Moja Dyrekcja jest bardzo wymagająca, jej zachowanie wchodzi w zakres mobbingu, ale nie pozwalam sobie na przekroczenie pewnych norm jakie powinny obowiązywać w szkole (powinny prawnie obowiązywać w szkole). Mam związane z tym problemy ( nikt nie lubi, żaden dyrektor, kiedy ktoś stara się wychylić ponad stawkę. Tym bardziej, kiedy tym kimś jest młody nauczyciel). Co się z tym wiąże, uważam, że osoby słabe psychicznie powinny dać sobie spokój z pracą w szkole. Stąd też stworzyłem ten temat. Kwestia urlop dla poratowania zdrowia. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia ...

" § 2. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela, zwany dalej "lekarzem", orzeka o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, zwanego dalej "urlopem", na podstawie:

1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;

2) wyników badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie uzna za niezbędne;

3) dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia.
"
Jeżeli więc tworzy się sytuacja, kiedy nauczyciel idzie na urlop, gdyż lekarz stwierdził taka potrzebę, pytam się dlaczego nasza praca nie jest traktowana, jako praca w szkodliwych warunkach. Pytam się dlatego, ponieważ:"Za pracownika zatrudnionego w szczególnych warunkach uważa się pracownika zatrudnionego przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Nie będę się rozwodził o sprawności psychofizycznej w szkolnictwie, czy też o bezpieczeństwie...
Tyle.
ps. Mam też nadzieje, że tragedia narodowa jaka nas dotknęła, da do myślenie pewnym osobom... Nie może być tak, że osoba po studiach, pracująca w szkole, nie jest w stanie założyć rodziny bez pomocy swoich bliskich. Dlaczego w każdym innym państwie( w większości państw) ludzie mogą wziąć kredyt, mieć mieszkanie, samochód i stać ich na wycieczkę w wakacje. A wspomniany kredyt spłacają sobie bezstresowo. Nie godzę się na to. Może za bardzo się rozwinąłem i odbiegłem teraz troszkę od tematu, ale coś jest na rzeczy...
Już naprawdę tyle.

joamie
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-08, 10:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: joamie » 2010-05-14, 22:30

Jak rozumieć zapis o okresie, który ma przypadać bezpośrednio przez datą rozpoczęcia urlopu:
"Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia."
Czy ten siedmioletni okres ma być w ciągu, czy wystarczy 7letni staż pracy (nauczyciel pracował 3 lata, potem była przerwa w zatrudnieniu, po czym pracował 5lat).

Druga sprawa- czy przez te 7 lat nauczyciel ma byc zartudniony w pełnym wymiarze godzin? Jeśli przez pierwszy rok pracował na pół etatu, a przez następne 6 lat na cały etat, to przysługuje mu prawo do tego urlopu, czy ma jeszcze przepracować 1 rok?[/b]

kamillo81
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-17, 16:12
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kamillo81 » 2010-05-17, 16:22

Witam!
Wybieram sie na urlop dla poratowania zdrowia i mam pytanie...czy w trakcie tego urlopu można pobierac pieniadze za wynajem lokalu? nie prowadze działalnosci gospodarczej,jednak rozliczam sie z urzedem skarbowym...proszę o pomoc

anipaj
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-26, 21:58
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: anipaj » 2010-05-26, 22:19

A ja mam taki problem z urlopem: 31.05.2010r kończę udpz i powinnam wrócić do pracy, wykonać badania okresowe, ale złamałam nogę i od 20. 05 do 15.06 jestem na L-4. Lekarz nie mógł wystawić zwolnienia od 1.06. bo nie będzie go w pracy. Wszystko zgłosiłam dyrektorowi, a ten kazał mi mimo L-4 przynieść zaświadczenie o zdolności. Pytanie kto podpisze zdolność do wykonywania pracy, gdy jestem na zwolnieniu lekarskim? Ponadto usłyszałam, że z dniem przejścia na L-4 skończył mi się urlop zdrowotny. Na jakiej podstawie? Podejrzewam, że chodzi tu o kwestie finansowe (80%pensji). Moje kolejne pytania są następujące: Czy mogę przynieść zdolność po powrocie z L-4? Czy wcześniejszy jej brak nie będzie skutkował rozwiązaniem umowy o pracę (jestem n. mianowanym, umowa na czas nieokr. przez mianowanie)? Pomóżcie proszę!

luizza
Posty: 3
Rejestracja: 2010-02-10, 13:24
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: luizza » 2010-05-31, 22:37

Witam,
Czy ktoś się orientuje czy jest gdzieś określone ilu nauczycieli z jednej szkoły, może jednocześnie przebywać na urlopie dla poratowania zdrowia? Czy dyrektor może odmówić, bo już inni złożyli wnioski wcześniej? Czy szkole może zabraknąć funduszy na zastępstwa za nauczycieli będących na urlopach? Skąd właściwie brane są fundusze na ten cel?

1ANA_2006
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-06, 22:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: 1ANA_2006 » 2010-07-06, 23:10

witam
mam pytanie - czy dyrektor może odmówić udzielenia urlopu zdrowotnego?
od września zacznę 11 rok pracy, od września 2009 przebywałam na zwolnieniu l4(ciąża) obecnie na macierzyńskim, kończy mi się wszystko w listopadzie- od grudnia chciałabym iść na zdrowotny (lekarz jest za), mam obawy czy go dostanę- nie należę do pupilków dyrekcji:)
czy zaraz po macierzyńskim mogę się o to ubiegać (tzn znam osobiście przypadki gdzie tak było).
proszę o wszelkie podpowiedzi. dodam ze niezbyt przepadam za takimi rozmowami, w szczególności z moją dyrekcją:(- myślę, że nie ja jedna..
pzdr

klubo
Posty: 1
Rejestracja: 2010-07-25, 11:32
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: klubo » 2010-07-25, 11:40

mam pytanie czy w czasie wypowiedzenia umowy o pracę mogę złożyć wniosek o urlop na poratowanie zdrowia?

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2010-07-25, 11:41

Można, ale po co? Po co brać urlop PZ na okres wakacji?

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: partita400 » 2010-07-25, 13:22

Jeśli urlop dla poratowania zdrowia trwa od 1.IX do 30.VI , kiedy należy dostarczyć zaświadczenie o zdolności do pracy .Znalazłam różne interpretacje m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 28 marca 2008 r sygn. II PK 214/07

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8182
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2010-07-25, 13:28

Bezpośrednio po UPZ są wakacje, a więc masz urlop wypoczynkowy. Przebywanie na urlopie wypoczynkowym nie wymaga zdolności do pracy.
Pracę rozpoczynasz 1 września i przed tym terminem należy dostarczyć zaświadczenie.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: partita400 » 2010-07-25, 14:55

Dziękuję za odpowiedź :)
Moja dyrekcja twierdzi, że pracownik na urlop wypoczynkowy musi iść zdrowy.Czy w odpowiedzi mogę się powołać na sentencję wyroku SN z dnia 28 marca 2008 ?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8182
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2010-07-25, 17:19

partita400 pisze:Czy w odpowiedzi mogę się powołać na sentencję wyroku SN z dnia 28 marca 2008 ?

Moim zdaniem jest to wystarczające uzasadnienie.

modraszek
Posty: 8
Rejestracja: 2010-08-09, 12:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: modraszek » 2010-08-09, 22:06

Witam. Nie znalazłam w KN odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Czy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia można złożyć w dowolnym czasie wypowiedzenie z pracy? Kiedy urlop zostanie przerwany, czy w momencie złożenia wypowiedzenia, czy też po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia? Pozdrawiam.

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2010-08-09, 23:29

modraszek pisze:Czy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia można złożyć w dowolnym czasie wypowiedzenie z pracy?
Można, ale będzie skuteczne dopiero na koniec następnego roku szk. W szkole wypowiedzenia składa się zawsze do 31 maja (dotyczy zarówno pracodawcy, jak i pracownika).

Po tym terminie można się zwolnić tylko za porozumieniem stron.


Wróć do „Prawo oświatowe”