Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wenna
Posty: 9
Rejestracja: 2010-01-18, 11:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Prawo do urlopu dla poratowania zdrowia???

Postautor: wenna » 2011-01-27, 21:19

Witam
W szkole pracuje od 1 września 2003 roku. Od 13 maja 2008 roku do 3 marca 2009 roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie macierzyńskim, uzupełniającym. Zwolnienia miały charakter ciągły. Obecnie jestem w ciąży i planuję iść na ferie od 31 stycznia na zwolnienie do końca ciąży (20 czerwca) , potem urlop macierzyński i uzupełniający. Ewentualnie mogę wrócić do pracy po feriach, gdyby to zmieniło coś w obliczeniach mojego stażu pracy.
Ile czasu pracy będzie mi brakowało do prawa do urlopu na poratowanie zdrowia? Czy ktoś mógłby mi pomóc wyliczyć to jakoś? Bardzo bym chciała po urodzeniu dziecka i urlopie macierzyńskim i uzupełniającym mieć możliwość pójścia na urlop zdrowotny.
Wiem, że staż musi być 7 lat, przerwy dłuższe niż 6 miesięcy przedłużają wymagany czas pracy, niestety nie umiem tego jakoś policzyć. Proszę kogoś, kto bardziej się w tym orientuje o pomoc.
Pozdrawiam

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2011-01-27, 23:44

Nie sądzę, byśmy mogli Ci pomóc w tych ustaleniach. Podałaś zbyt mało szczegółów dotyczących przerw w pracy. Czym innym jest bowiem nieobecność spowodowana chorobą, a czym innym nieobecność z powodu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego( on się wlicza do tych 7 lat). Musisz zliczyć wszystkie przerwy chorobowe z tych lat + urlopy macierzyńskie. Masz tego na pewno więcej niż 6 m-cy. Uzyskaną wartość odejmij od ilości lat zatrudnienia. Dopiero, gdy wyjdzie Ci przynajmniej 7 lat „czystej” pracy w szkole, to możesz starać się o urlop dla poratowania zdrowia.

mareko
Posty: 63
Rejestracja: 2009-08-03, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: mareko » 2011-02-02, 17:14

Witam,
Jak zapewne juz wiecie minister majstruje przy Karci Nauczyciela i zamierzaja skrócić miedzy innymi urlopy dla poratowania zdrowia.

Czy ktos sie orientuje w przepisach jak szybko taka nowelizacja KN moze wejsc w zycie?
Czy znane sa przypadki ze takie zmiany sa wprowadzane z dnia na dzien ? Czy moze od 1 wrzesnia ?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2011-02-02, 23:00

Czy ktos sie orientuje w przepisach jak szybko taka nowelizacja KN moze wejsc w zycie?
Nie ma na to sztywnych przepisów. Zależy od posłów. Ustawy (albo zmiany ustaw) wchodzą w życie na przykład w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia, w ciągu kilku miesięcy od ogłoszenia, może być też wskazany dzień wejścia w życie 1 września, czy jakiś inny, ale może być też z dniem ogłoszenia.

mareko
Posty: 63
Rejestracja: 2009-08-03, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: mareko » 2011-02-04, 13:45

Drodzy Koledzy i Kolezanki,

Zwracam sie do Was z prośbą w następującej sprawie.

Od kilku lat mówie co myślę prosto w oczy mojemu panu dyrektorowi i wytykam mu rożne drażliwe sprawy, za co spotyka mnie oczywiscie fala zemsty w postaci kiepsko ulozonego planu (7 okienek w tygodniu), dostaje same najgorsze klasy gdzie polowe czasu lekcji trzeba poswiecic na przywrócenie podstaw dyscypliny, kazde, nawet drobne błędy w dokumentacji (jak brak wpisanego tematu czy brak podpisu) są mi wytykane na wizytach na tzw. dywaniku i slucham kazania na temat jakim to jestem nieodpowiedzialnym nauczycielem i jak obca jest mi dyscyplina pracy.

Z drugiej strony wiem ze jestem dobry, bo swiadczą o tym uczniowie i ich rodzice, któzy zapisując dziecko do szkoly na podaniu podają ze chcą aby trafilo do klasy w ktorej ja uczę.

Odnosze wrazenie ze dyr chce sie mnie pozbyc ale nie bardzo wie jak. Jestem dyplomowany z wieloletnim stazem pracy.

Teraz zaczynam miec problemy zdrowotne i lekarz sugeruje urlop dla poratowania zdrowia. Ja natomiast obawiam sie z niego skorzystac, zeby nie dac dyrektorowi powodu do zwolnienia.

Czy moje obawy są sluszne? Czy dyrektor moze mnie zwolnic jesli zloze podanie o urlop ? W tym watku ktos pisal, ze zlozyl podanie o urlop w maju a nastepnego dnia dostal wypowiedzenie i od wrzesnia juz nie mial pracy.
Z tego co sie orientuje dyr moze zwolnic pracownika tylko w przypadku gdy brakuje godzin ale z tym nie ma u nas problemu. Poza tym w moim przedmiocie jestem jedynym egzaminatorem w szkole a pozostali koledzy i kolezanki sa duzo mnie doswiadczeni i mają krótszy staż pracy. Niektorzy nawet nie maja umowy na czas nieokreslony.
Czy w takiej sytuacji dyr moze mnie zwolnic a zostawic sobie tych młodszych ?

Z gory bardzo dziekuje za radę.
M.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: synapsa » 2011-02-04, 14:55

Marku poczytaj poniższe watki. Poruszane są różne problemy i dają szersze spojrzenie.
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=37208
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=31867
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=43221

mareko
Posty: 63
Rejestracja: 2009-08-03, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: mareko » 2011-02-04, 16:27

Synapsa pisze:Marku poczytaj poniższe watki. Poruszane są różne problemy i dają szersze spojrzenie.
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=37208
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=31867
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=43221


Bardzo Ci dziekuje Synapsa. Przestudiowalem te wątki, niestety nie do konca znalazlem odpowiedzi na moje pytania. Najistotniejsza kwestia to ta czy dyrektor, ktory otrzyma moj wniosek w maju bedzie mogl "na szybko" stwierdzic ze w takim razie od wrzesnia nie ma dla mnie godzin i udzielic urlopu tylko na wakacje a potem pozbyc sie n-la co jest oczywista paranoją ???

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: synapsa » 2011-02-04, 16:51

Piszesz o sobie, że jesteś nauczycielem dyplomowanym zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin. Rozumiem, ze jest to stosunek pracy przez mianowanie. Jeżeli tak to dyrektor może zwolnić Cię w 2 przypadkach: negatywna ocena pracy nauczyciela lub z art. 20. KN 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

tyle ja wiem, ale może jeszcze ktoś coś doradzi :)
jeszcze znalazłam:
http://www.monitorprawapracy.pl/index.p ... m_artykuly

aaasia
Posty: 17
Rejestracja: 2010-09-04, 12:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: aaasia » 2011-02-04, 17:32

A może to rozwieje niektóre Twoje wątpliwości http://www.oswiataiprawo.pl/Nauczyciel/ ... zwolnienia

mareko
Posty: 63
Rejestracja: 2009-08-03, 13:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: opolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: mareko » 2011-02-04, 18:15

aaasia pisze:A może to rozwieje niektóre Twoje wątpliwości http://www.oswiataiprawo.pl/Nauczyciel/ ... zwolnienia


Bardzo dziekuje Asiu. Twoj link duzo wyjasnia i nie ukrywam, uspokaja mnie.
Super ze na tym forum sa takie kompetentne osoby. Jak ludzie zyli kiedys bez Internetu ?

aaasia
Posty: 17
Rejestracja: 2010-09-04, 12:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: aaasia » 2011-02-04, 18:30

Cieszę się , że mogłam pomóc :)

łasuch
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-05, 22:23
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: łasuch » 2011-02-05, 22:41

Witam.
Jestem obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia.
Termin zakończenia urlopu to 31.08.2011r.
Chcę złożyć wypowiedzenie i zastanawiam się kiedy mam je dostarczyć.
Czy musi to być termin majowy czyli na trzy miesiące przed zakończeniem urlopu?

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: synapsa » 2011-02-07, 16:48

A jak masz sformułowane w umowie o pracę?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2011-02-07, 18:46

Dla osób zatrudnionych z KN umowa o pracę nie musi określać okresu wypowiedzenia, bo jest on zapisany wprost w Karcie.
łasuch pisze:Czy musi to być termin majowy czyli na trzy miesiące przed zakończeniem urlopu?
Tak. Do 31 maja.

łasuch
Posty: 3
Rejestracja: 2011-02-05, 22:23
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: łasuch » 2011-02-07, 20:47

Dziękuję za odpowiedź.
Mam zatrudnienie na czas nieokreślony.


Wróć do „Prawo oświatowe”