Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-05, 21:05

Jak wynika z podanej wyżej wykładni prawnej MEN, zgody udziela wyłącznie dyrektor. Organ prowadzący nie może będąc w zgodzie z prawem w jakikolwiek sposób ingerować w decyzje dyr. Nie wiem natomiast jak wygląda z punktu widzenia prawa odwołanie raz wydanej decyzji. Skontaktuj się z prawnikiem związkowym i zapytaj. Według mnie w podobnej sytuacji musisz poprosić dyrektora o pisemne uzasadnienie zmiany decyzji. Będzie musiał mieć twarde (i zgodne z prawem) argumenty, więc musi się pogimnastykować. Jedyną w zasadzie dopuszczalną przyczyną odwołania jest podejrzenie lekarza o nadużycie, a co za tym idzie nauczyciela o oszustwo. Nie daj się!

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2012-09-05, 21:40

Tonia pisze:Jak wynika z podanej wyżej wykładni prawnej MEN, zgody udziela wyłącznie dyrektor. Organ prowadzący nie może będąc w zgodzie z prawem w jakikolwiek sposób ingerować w decyzje dyr. Nie wiem natomiast jak wygląda z punktu widzenia prawa odwołanie raz wydanej decyzji. Skontaktuj się z prawnikiem związkowym i zapytaj. Według mnie w podobnej sytuacji musisz poprosić dyrektora o pisemne uzasadnienie zmiany decyzji. Będzie musiał mieć twarde (i zgodne z prawem) argumenty, więc musi się pogimnastykować. Jedyną w zasadzie dopuszczalną przyczyną odwołania jest podejrzenie lekarza o nadużycie, a co za tym idzie nauczyciela o oszustwo. Nie daj się!


dyrektor nie zmienił przecież decyzji o udzieleniu updz a odwołać się zamierza do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy do czego ma prawo. Decyzja WOMP będzie tu rozstrzygająca.

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-05, 22:51

Jethro cuś poplątałeś! - mój ostatni post dotyczył Koli Szymonowa, a nie mojej sprawy. Ja oczywiście pokornie czekam na decyzję WOMP, która rzecz jasna, w mojej sprawie będzie rozstrzygająca.
Ale co powiesz o sytuacji, w jakiej znalazł się Kola?...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2012-09-05, 23:59

Tonia pisze:Jethro cuś poplątałeś! - mój ostatni post dotyczył Koli Szymonowa, a nie mojej sprawy. Ja oczywiście pokornie czekam na decyzję WOMP, która rzecz jasna, w mojej sprawie będzie rozstrzygająca.
Ale co powiesz o sytuacji, w jakiej znalazł się Kola?...


no właśnie odpowiedziałem w tym poście który umieściłem :-)

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-06, 17:19

Odwołanie do WOMP jest jednoznaczne z powrotem nauczyciela do pracy przynajmniej do czasu orzeczenia komisji lekarskiej, więc dyr nie może jednocześnie udzielić urlopu i odwołać się. To sensu nie ma...

Kola Szymonów
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-05, 17:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Kola Szymonów » 2012-09-10, 07:23

Dziękuję ślicznie za odpowiedzi . Miałem problem z Internetem .
Tonia i Jethro Tull trochę to są różne opinie .

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-10, 19:00

Jak wygląda komisja lekarska WOMP dla nauczyciela? - Już piszę. Dokumentację przesyła lekarz, od którego dyr złożył odwołanie. Może również skserowane lub oryginalne dokumenty przekazać nauczycielowi (oryginały należy oczywiście zwrócić potem do przychodni). Do dokumentacji należy karta zdrowia, wyniki badań, zgromadzone zaświadczenia innych lekarzy specjalistów. Po rejestracji w WOMP skierowano mnie kolejno do 3 pokoi. W pierwszym przeprowadzono wywiad dotyczący dolegliwości, który wpisany został do specjalnej karty. Sprawdzono wzrok, ciśnienie i w sumie tyle. W kolejnym pokoju zbadał mnie dość pobieżnie pan laryngolog (skierowanie na urlop mam właśnie od laryngologa, więc może nie chciał podważać opinii kolegi po fachu). W trzecim pokoju przemiła pani dokonała podsumowania badania, przejrzała dokładniej wyniki i zaświadczenia i stwierdziła, że jak najbardziej urlop się należy i zupełnie nie widzi zasadności odwołania. Nie omieszkała skrytykować podanego przez dyr uzasadnienia. "Jeśli nauczyciele mają nie korzystać z tego przywileju, należy urlop zlikwidować, a jeśli jest, to tylko głupi by nie skorzystał..." - podsumowała.
No i udało się, jestem na urlopie! :jupi:
Przykro mi natomiast bardzo z powodu braku nauczycielskiej solidarności ze strony dyrektora. Niech starostwo dba o swój budżet (sposobami legalnymi), a dyrektor powinien dbać o swoich nauczycieli. Moje odwołanie odbiło się czkawką i echem i było brzydko komentowane. W szkole lekka dezorganizacja, której można było uniknąć.
Zastanawiam się co dyrek zyskał, a ile stracił? no i ... zyskał w sumie nic, a stracił... niech sobie sam odpowie... :shock:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: iluka » 2012-09-10, 20:22

Tonia pisze:urlop się należy i zupełnie nie widzi zasadności odwołania.
Gratuluję :!:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-11, 11:10

Kola napisz jak przebiega Twoja sprawa? Co zrobiłeś? Jesteś w pracy? Czekasz na komisję? Czy masz zamiar grać ugodowo, czy może pójdzie ostro na paragrafy? Jakie masz relacje z dyr?
Myślę, że takie informacje mogą pomóc wielu nauczycielom (a wśród nich dyrektorom) rozwiązać ich problemy. A może znajdzie się ktoś kto w podobnej sytuacji już sobie poradził, lub ma pomysł na to jak sobie radzić.
Czekam na odpowiedź!

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-20, 09:43

Czy sprzedaż odzieży (własnej lub ciuszków po dzieciach, używanych lub nie trafionych zakupów) na Allegro, przez nauczyciela na urlopie na poratowanie zdrowia, może zostać potraktowana jako podejmowanie działalności zarobkowej? Czy liczą się tylko umowy o pracę, zlecenia itp. :?:
Dodam, że nie chodzi o dużą sprzedaż.
Złośliwość to domena ludzi głupich.

Tonia
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 22:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Tonia » 2012-09-20, 10:29

No i jeszcze jedno pytanie. Czy umowa najmu lokalu jest traktowana jako działalność zarobkowa????....

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Aleksandra08 » 2012-10-02, 16:06

Przebywam właśnie na urlopie dla poratowania zdrowia i tu dopadła mnie niewiedza. Czy w czasie urlopu DPZ można podjąć studia podyplomowe? A jeśli tak, to czy można odbywać praktykę? Nie jest to działalność zarobkowa (wręcz przeciwnie - płaci się za to), ale czy ktoś zna jakiś przepis, który uniemożliwiałby podjęcie kształcenia?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Ignatius
Posty: 135
Rejestracja: 2011-10-23, 17:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Ignatius » 2012-10-02, 17:02

Aleksandra08 pisze:Przebywam właśnie na urlopie dla poratowania zdrowia i tu dopadła mnie niewiedza. Czy w czasie urlopu DPZ można podjąć studia podyplomowe? A jeśli tak, to czy można odbywać praktykę? Nie jest to działalność zarobkowa (wręcz przeciwnie - płaci się za to), ale czy ktoś zna jakiś przepis, który uniemożliwiałby podjęcie kształcenia?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Oczywiście, że można się dokształcać.

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Aleksandra08 » 2012-10-03, 08:25

Dziękuję za odpowiedź. Gnębi mnie jednak jeszcze kwestia praktyk, które będę musiała w tym czasie odbyć. Czy mogę to zrobić?

Aleksandra08
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-29, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubuskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Aleksandra08 » 2012-10-03, 08:30

Dodam jeszcze, że te praktyki musiałabym odbyć w szkole specjalnej i przedszkolu integracyjnym. Takowe istnieją w moim mieście, ale ja w żadnym z nich nie jestem zatrudniona. Jak to się ma do mojego urlopu DPZ?


Wróć do „Prawo oświatowe”