Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2009-02-18, 23:00

Karta Nauczyciela
Art. 73.
1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Skoro pracujesz 14 lat i w tym czasie korzystałaś z rocznego urlopu wychowawczego, to siedmioletni okres zatrudnienia w szkole posiadasz bez względu na to jak go liczyć.
Nawet jeżeli przerwa w pracy spowodowana ciążą, urlopem macierzyńskim i wychowawczym trwała 2 lata, to i tak wymagany okres pracy w szkole wydłużyłby się wtedy o półtora roku. Oczywiście należy go liczyć od momentu rozpoczęcia pracy, czyli w tym przypadku prawo do urlopu dla poratowania zdrowia uzyskałabyś po 8,5 latach pracy.
Przynajmniej ja tak to interpretuję. Prawnik chyba liczy okres pracy w szkole od momentu zakończenia urlopu wychowawczego.
Mam nadzieję, że to ja mam w tym przypadku rację.
Jethro, Edzia, jakie jest Wasze zdanie?

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: amik2007 » 2009-02-19, 07:21

Kochana Malgalo, dziękuję za szybki odzew. Dokładnie tak jak Ty tłumaczą ten przepis inni znani mi dyrektorzy szkół. Gdybym ja nie otrzymała tego urlopu, wówczas powinny z niego wrócić także inne osoby, będące w podobnej do mojej sytuacji...
Otrzymałam wyjaśnienie z redakcji "Kodeks oświaty", również na moją korzyść. Tylko mój dyrektor i gmina uważa inaczej. Jakie podjąć kroki? Czy mam szansę w sądzie pracy?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2009-02-19, 09:26

malgala, ja przyjmuję Twoją interpretację, bo wydaje się logiczna. Jednak ust. 4. mówi, że ten 7-letni okres powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu.
Zobacz post JT nr 179 oraz fruzi nr 181.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: fruzia » 2009-02-20, 00:30

Czy można iśc na urlop dla podratowania zdrowia na 10 miesięcy - tj. od września do czerwca? Kadrowa w mojej szkole twierdzi, że nie - urlop ma trwac rok - od września do końca sierpnia. Dla mnie to trochę bez sensu - byc na 2 urlopach jednocześnie - w czasie wakacji. Poproszę o ewentulane paragrafy.

Awatar użytkownika
elizabethj
Posty: 176
Rejestracja: 2009-01-09, 13:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: elizabethj » 2009-02-20, 00:46

Jestem obecnie na takim urlopie i lekarz mi wypisał od września do końca czerwca, więc 10 miesięcy i nie było problemu :)

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: fruzia » 2009-02-20, 15:14

Dzięki serdeczne!!!

gobart
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-18, 14:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: gobart » 2009-02-24, 12:41

Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc. Czy ktoś mógłby mi wskazać podstawę prawną praktyki nieudzielania uzupełniającego urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia? Może chociaż ktoś podpowie, gdzie w sieci tego szukać?
Będę bardzo wdzięczna.
Z wiatrakami nie mam zamiaru walczyć, ale wydaje mi się bez sensu, że gdy w czasie wakacji jestem na L-4 to urlop się należy w innym terminie, a jeśli jestem na urlopie dla poratowania zdrowia czyli nie wypoczywam tylko się leczę (jak na L-4), to urlop przepada.
Pozdrawiam

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2009-02-24, 12:58

z innego forum:

URLOP WYPOCZYNKOWY A URLOP ZDROWOTNY

placówka feryjna:
W przypadku gdy nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nie wykorzystał w okresie ferii przysługującego mu urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, nauczycielowi temu nie przysługuje również urlop wypoczynkowy uzupełniający w okresie roku szkolnego.
Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 1988 r. (sygn. akt III PZP 4/88), w którym stwierdził, że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu dla poratowania zdrowia są tożsame - regeneracja sił pracownika.
W związku z tym, jeśli w okresie ferii (który jest dla nauczycieli placówek feryjnych okresem urlopu wypoczynkowego) nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia - prawo nauczyciela do urlopu wypoczynkowego zostaje skonsumowane przez wykorzystanie urlopu dla poratowania zdrowia.
ZAPAMIĘTAJ!
Przebywanie przez cały rok kalendarzowy (czyli również przez okres ferii) na urlopie dla poratowania zdrowia pozbawia nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego za ten rok.
Natomiast gdy urlop dla poratowania zdrowia przypadł w okresie ferii zimowych lub letnich, urlop wypoczynkowy za te okresy nauczycielom nie przysługuje. W takim przypadku mają oni jedynie prawo do urlopu wypoczynkowego, który nie został skonsumowany przez urlop zdrowotny.

fruzia
Posty: 216
Rejestracja: 2007-12-14, 22:29

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: fruzia » 2009-02-24, 15:44

Czyli można iśc np. do 30 czerwca na urlop zdrowotny, a potem na urlop wypoczynkowy?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2009-02-24, 15:54

Tak, można. Finansowo na jedno wychodzi (chociaż nie, bo przy takim rozwiązaniu większa będzie za ten rok trzynastka), natomiast gdyby urlop zdrowotny trwał do 31 sierpnia, to po nim oczywiście nie przysługiwałby urlop uzupełniający.

gobart
Posty: 3
Rejestracja: 2009-02-18, 14:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: gobart » 2009-02-24, 21:27

Dzięki stokrotne za wyjaśnienie. Dura lex sed lex... :-(
A na e-prawnik.pl pisali, że jednak wypoczynkowy się należy. Szkoda, że się mylili. Jakkolwiek nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że urlop zdrowotny ma cel tożsamy z wypoczynkowym, to jednak z Sądem Najwyższym kłócić się nie będę. Cóż, do pracy rodacy! POzdrawiam i jeszcze raz dzięki.

Miłka
Posty: 14
Rejestracja: 2009-03-02, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Miłka » 2009-03-03, 16:52

Pomóżcie, proszę.
Od 1 września do 30 czerwca mam przyznany urlop zdrowotny. Mam pytania związane z powrotem do pracy. Z moim zdrowiem jest nadal nienajlepiej. Jeżeli lekarz nie podpisze mi zaświadczenia o możliwości powrotu do pracy, to co będzie ze mną? Czy dyrektor może dać mi wypowiedzenie? Czy mogę go nie przyjąć? Mam też planowaną operację na koniec sierpnia i nie wiem, czy mam na nią iść, bo napewno będę musiała przebywać na L4. Proszę o radę.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2009-03-03, 21:17

Miłka pisze:Z moim zdrowiem jest nadal nienajlepiej. Jeżeli lekarz nie podpisze mi zaświadczenia o możliwości powrotu do pracy, to co będzie ze mną? Czy dyrektor może dać mi wypowiedzenie?
Może, a właściwie:
Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
3) w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy;
z końcem danego miesiąca.
Miłka pisze:Mam też planowaną operację na koniec sierpnia i nie wiem, czy mam na nią iść, bo napewno będę musiała przebywać na L4. Proszę o radę.
To lekarz zaleca leczenie, a nie my na forum. A na L4 możesz iść.

Miłka
Posty: 14
Rejestracja: 2009-03-02, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Miłka » 2009-03-03, 23:00

Dzięki, Edziu, za informacje.

fickimicki
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-05, 19:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: fickimicki » 2009-03-05, 19:42

Witam,
Czy można wiąć dwa razy urlop dla poratowania zdrowia w odstępie roku, przerywając go urlopem bezpłanym. Czy może ktoś z Was przerobił taką sytuację?


Wróć do „Prawo oświatowe”