Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2007-11-02, 17:52

A co tu dyrektor ma do gadania?.. jak dostanie wcześniej zasiłek rehabilitacyjny to dyrektor nie ma tu nic do gadania podobnie jak dyrektor musi udzielic urlopu zdrowotnego zgodnie ze wskazaniem lekarza jeśli nauczyciel dostarczy orzeczenie o potrzebie udzielenia takiego urlopu

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: renati23 » 2007-11-02, 18:01

tak myślałam :twisted: :twisted: :twisted:

nadir
Posty: 2
Rejestracja: 2007-11-02, 12:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: nadir » 2007-11-08, 12:17

Dziękuję za odpowiedzi. Zaopatrzyłam się w druki ZUSu, ale w jednym miejscu mam zaznaczyć czy jestem uprawniona do urlopu dla poratowania zdrowia (przecież jestem) jest też dopisek, że wtedy nie przysługuje mi świadczenie rehabilitacyjne. Kompletnie nie wiem, co mam zrobić w tej sytuacji?

Bogda 78
Posty: 1
Rejestracja: 2007-11-13, 22:32

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Bogda 78 » 2007-11-13, 22:49

witam.
Jestem nauczycielem mianowanym, Pracuje od 2000 roku. Obecnie jestem na zwolnieniu (od lipca) bo za 6 tyg mam rodzic. To jest drugie dziecko. Wcześniej byłam tylko na urlopie macierzyńskim. Czy mam szanse załapać sie na urlop zdrowotny? Czy jeśli tamten urlop macierzynski + wszystkie L4>6 miesiecy to mam szanse na ten urlop?

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Warunki uzyskania urlopu dla podratowania zdrowia

Postautor: Cytryn » 2007-11-14, 10:46

Mam pytanie...

Otoż mój przyjaciel- nauczyciel pracuje 14 rok w szkole . W latach 2000- 2003( od wrześnie do stycznia) miał półroczną przerwę w pracy w szkole( pracował jako pracownik handlowy).
Przez te 14 lat zmieniał szkoły, bo ciągle miał roczne umowy na zastępstwa, teraz czwarty rok pracuje w tej samej szkole.

Czy może ubiegać się o półroczny urlop dla podratowania zdrowia?( a faktycznie ma problemy ze zdrowiem, chodzi o przewlekłe stany zapalne gardła i zatok, a także zaawansowaną nerwicę).

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: renati23 » 2007-11-14, 10:51

Bogda 78, trzymaj się cieplutko i dbaj o zdrowie :lol:
niestety nie potrafię odpowiedzieć ci na twoje pytanie, ale na tym forum są tacy specjaliści mających wszelkiego rodzaju przepisy w malutkim paluszku - na pewno ci pomogą :wink:
jak już zostaniesz mamą - zapraszam do wątku:
http://www.belfrownia.pl/topics9/mlode-mamy-vt860.htm

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2007-11-15, 20:12

Bogda 78 pisze:witam.
Jestem nauczycielem mianowanym, Pracuje od 2000 roku. Obecnie jestem na zwolnieniu (od lipca) bo za 6 tyg mam rodzic. To jest drugie dziecko. Wcześniej byłam tylko na urlopie macierzyńskim. Czy mam szanse załapać sie na urlop zdrowotny? Czy jeśli tamten urlop macierzynski + wszystkie L4>6 miesiecy to mam szanse na ten urlop?

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

Do okresu tego wlicza się również okresy czasowej niezdolności nauczyciela do pracy wskutek choroby lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli zaś okresy nieobecności nauczyciela w pracy z powyższych powodów trwają dłużej niż 6 miesięcy, to wówczas wymagany okres pracy wydłuża się o okresy nieobecności przekraczające 6 miesięcy. Oznacza to, że w dacie rozpoczynania urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel powinien legitymować się nieprzerwanym co najmniej 7 – letnim stażem pracy w szkole


Joanna1
Posty: 5
Rejestracja: 2007-12-09, 11:31
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Joanna1 » 2007-12-09, 11:36

mam pytanie jestem na stazu w liceum/technikum a jednoczesnie studiuje wiec moje pytanie brzmi czy przysluguje mi jakis urlop by przygotowac sie do sesji?
joanna

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: amik2007 » 2007-12-09, 18:05

Witam!
Mam pytanie i liczę, że znajdzie sie ktoś, kto mi odpowie.
Otóż spodziewam się trzeciego dziecka - urodzi się w lipcu 2008. Po urlopie macierzyńskim chciałabym wykorzystać urlop na poratowanie zdrowia (jestem po operacji i leczę się). W szkole pracuję 13 lat, więc teoretycznie taki urlop mi się należy. Ale... po urodzeniu drugiego dziecka przebywałam na rocznym urlopie wychowawczym i wróciłam do pracy 1 września 2003 r, a więc od tej daty nie minęło 7 lat... Czy urlop na poratowanie zdrowia należy mi się, czy nie?... Proszę o odpowiedź osoby mądrzejsze ode mnie!

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2007-12-09, 21:00

Joanna1 pisze:mam pytanie jestem na stazu w liceum/technikum a jednoczesnie studiuje wiec moje pytanie brzmi czy przysluguje mi jakis urlop by przygotowac sie do sesji?

to zależy od tego czy dostałas skierowanie od dyrektora na te studia i od umowy która zostala zawarta miedzy wami.

amik2007 pisze:Witam!
Mam pytanie i liczę, że znajdzie sie ktoś, kto mi odpowie.
Otóż spodziewam się trzeciego dziecka - urodzi się w lipcu 2008. Po urlopie macierzyńskim chciałabym wykorzystać urlop na poratowanie zdrowia (jestem po operacji i leczę się). W szkole pracuję 13 lat, więc teoretycznie taki urlop mi się należy. Ale... po urodzeniu drugiego dziecka przebywałam na rocznym urlopie wychowawczym i wróciłam do pracy 1 września 2003 r, a więc od tej daty nie minęło 7 lat... Czy urlop na poratowanie zdrowia należy mi się, czy nie?... Proszę o odpowiedź osoby mądrzejsze ode mnie!

Urlop należy się i jeśli dostaniesz orzeczenie o potrzebie udzielenia takiego urlopu to dyrektor winien Ci go udzielić

amik2007
Posty: 40
Rejestracja: 2007-12-09, 17:58

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: amik2007 » 2007-12-10, 12:52

Dziękuję!!!!! Tak myślałam, ale nie byłam pewna!

belfrownia-sonia
Posty: 1
Rejestracja: 2007-12-18, 00:16

Urlop Zdrowotny

Postautor: belfrownia-sonia » 2007-12-18, 00:39

Mam pytanie. Może ktoś mi pomoże .Właśnie kończy mi się półroczny urlop na poratowanie zdrowia, lekarz przedłużył mi go o następne pół roku, czy dyrektor ma prawo odmówić mi udzielenia tego następnego półrocznego urlopu? czy to orzeczenie lekarskie decyduje o tym jak długo będę na urlopie zdrowotny. W przepisach wyczytałam ,że taki urlop udzielany jest jednorazowo, czyli co nie można go podzielić ? Lekarz mówi,że można.Jakie powinnam podjąć działania, jeśli dyrektor odmówi udzielenia mi tej drugiej części urlopu.?

anmar
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-20, 23:54

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: anmar » 2007-12-18, 19:22

Z dniem 15 grudnia 2005 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, poz. 1991).

Z rozporządzenia wynika( tak rozumiem) że dyrektor nie mmusi udzielić.
Następny urloop można otrzymać po roku
patrz też tu: http://www.kuratorium.krakow.pl/user/2/ ... owania.doc

[ Dodano: 18 Grudzień 2007, 19:27 ]
Chociaż nie jestem opewna czy to dobrze interpretuję:

Wątpliwości dotyczyły sytuacji czy w związku z ww. przepisem dopuszczalne jest przedłużenie urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na okres 3 miesięcy do okresu trwającego łącznie jeden rok?.
Zdaniem Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z faktu, iż ustawodawca określił maksymalną granice długości urlopu nie można wyprowadzić twierdzenia, iż urlop przyznany na okres krótszy ma charakter otwarty. Ustawodawca bowiem nie przewidział w treści art. 73 odrębnego trybu w zakresie przedłużania urlopu. Powyższe oznacza, że dyrektor szkoły, otrzymując wniosek od nauczyciela o przedłużenie zakończonego urlopu, podejmuje stosowną decyzje kierując się stopniem spełniania warunków, o których mowa w przypadku złożenia wniosku o przyznanie kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia.

Wypowiedzcie się

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2007-12-18, 20:30

anmar napisała dobrze. Nie można przedłużać urlopu dla poratowania zdrowia a kolejny można otrzymac dopiero po upływie roku
art 73 ust. 8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron