Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kasika » 2008-08-19, 21:03

:roll: :D :cheers: :cheers: z góry dziękuję...!!

ritual
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ritual » 2008-08-20, 09:38

Witam. Czy do wystawienia skierowania na UPZ potrzebne jest jakieś zaświadczenie od specjalisty czy może je wystawić lekarz rodzinny bez żadnych zaświadczeń od specjalistów? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2008-08-20, 10:45

ritual pisze:czy może je wystawić lekarz rodzinny

może

ritual
Posty: 5
Rejestracja: 2008-05-11, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: ritual » 2008-08-20, 13:18

Dziękuję Malgala. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy lekarz musi wpisywać rodzaj schorzenia? Problem polega na tym, że chcę pójść na urlop bardziej dlatego, że mi się należy niż że jestem bardzo schorowany. Może macie receptę na najbardziej 'uniwersalne' schorzenie z którym mógłbym się udać do lekarza rodzinnego.

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kasika » 2008-08-20, 14:08

Jak widać na załączniku wklejonym przez Jethro Tull nie matam miejsca na schorzenie lekarz pisze tylko że kieruje na urlop i tyle . Co powiedzieć lekarzowi ? może szczerze ....?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2008-08-20, 14:27

ritual pisze:chcę pójść na urlop bardziej dlatego, że mi się należy niż że jestem bardzo schorowany

Powiem szczerze, że jakoś przez tyle lat nie wpadłam na pomysł skorzystania z urlopu na poratowanie zdrowia, bo mi się taki należy (a przyczyny zdrowotne też by się znalazły), no ale ja taka bardziej niedzisiejsza jestem.
Rozumiem dziewczyny, które nie tyle może ze względów zdrowotnych, co aby dłużej w domu z maluszkiem pobyć na urlop zdrowotny poszły. Sama na ich miejscu pewnie zrobiłabym tak samo. Nie rozumiem tylko starania się o urlop, bo taki mi się należy.

Nauczyciel, jak każdy zatrudniony i ubezpieczony, ma prawo do zasiłku chorobowego z powodu czasowej niezdolności do pracy, orzekanej na zasadach ogólnych. W razie przedłużania się problemów zdrowotnych w sytuacji, gdy dłuższa przerwa w pracy może wpłynąć korzystnie na poprawę stanu zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy, nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia reguluje Karta Nauczyciela, znowelizowana ustawą z 15 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 179, poz. 1845). Zmieniła ona obowiązujące dotychczas zasady w tym zakresie na następujące:

* Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
* Pierwszy urlop przysługuje po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat.
* Udziela go dyrektor szkoły na okres nie więcej niż rok. W tym czasie nauczyciel winien poddać się leczeniu.
* Drugi urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel może otrzymać nie wcześniej niż po roku od zakończenia poprzedniego.
* Łączny wymiar urlopów podczas całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
* Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop taki może być udzielony na czas nie dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabywa on uprawnienia emerytalne.
* Korzystając z urlopu nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych.
* Nie później niż 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dyrektor szkoły ma obowiązek wydać nauczycielowi skierowanie na kontrolne badanie lekarskie w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy.
* W czasie korzystania z takiego urlopu nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy ani podjąć innej działalności zarobkowej.
* W związku z potrzebą udzielenia urlopu nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia.
* O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia orzekać może tylko lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Zasady i tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2005 r. (Dz. U. nr 233, poz. 1991):
* Lekarzem uprawnionym do orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
* Orzeczenie sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden wręcza się nauczycielowi, drugi przesyła dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza do indywidualnej dokumentacji lekarskiej osoby badanej. Wzór orzeczenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
* Nauczyciel i dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści. Odwołanie to wnosi się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy odpowiedniego ze względu na miejsce wydania zaświadczenia za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.
* Lekarz, za pośrednictwem którego wnoszone jest odwołanie, winien przekazać je do organu odwoławczego w ciągu 14 dni, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania będącego podstawą wydania orzeczenia. Ponowne orzeczenie winno być wydane przez organ odwoławczy w ciągu 14 dni i jest ostateczne.
* Zarówno lekarz wydający orzeczenie, jak i organ odwoławczy obowiązane są do prowadzenia ewidencji wydanych orzeczeń.


Orzeczenia takiego nie może więc wydać lekarz nie będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli praktykujący prywatnie.

wilga
Posty: 193
Rejestracja: 2008-02-16, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: wilga » 2008-08-20, 14:35

malgala pisze:Nie później niż 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dyrektor szkoły ma obowiązek wydać nauczycielowi skierowanie na kontrolne badanie lekarskie w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy.

Nie wiem :? Mi po prostu skończył się urlop i wróciłam do pracy bez żadnych dodatkowych badań.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2008-08-20, 14:38

a ja nawet po 5-tygodniowym zwolnieniu lekarskim musiałam dostarczyć zaświadczenie od lekarza, u którego robimy zawsze badania kontrolne

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kasika » 2008-08-20, 14:39

:shock: :shock: :shock: Niemożliwe ! Jakieś niedopatrzenie chyba. Badania muszą być....

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kasika » 2008-08-20, 14:40

malgala pisze:ja nawet po 5-tygodniowym zwolnieniu lekarskim musiałam

To już fanaberie !

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-20, 15:25

kasika pisze:
malgala pisze:ja nawet po 5-tygodniowym zwolnieniu lekarskim musiałam

To już fanaberie !

żadne fanaberie. Jeśli pracownik jest na zwolnieniu powyżej 30 dni to musi przedstawić orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy od lekarza medycyny pracy. Tak stanowią przepisy

Awatar użytkownika
kasika
Posty: 311
Rejestracja: 2007-07-27, 17:01

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: kasika » 2008-08-20, 15:34

Ale raczej rzadko stosowany ....?

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Jethro Tull » 2008-08-20, 15:40

kasika pisze:Ale raczej rzadko stosowany ....?

To obowiązek pracodawcy bo inaczej nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2008-08-20, 16:03

kasika pisze:Ale raczej rzadko stosowany ....?

Nie stosują, jak prawa nie przestrzegają lub nie znają. :mrgreen:
U nas stosują.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: agadanuta » 2008-08-21, 12:30

Ja dziękuję za wszystkie inforamcje, co do formalności po zakończeniu urlopu - temat ciągnęła Kasika - teraz wszystko sobie przweczytałam.

Może komuś to się wydawać dziwne, ze chcemy wzoru orzeczeniea, ale często w małych miejscowościach lekarze mogą ich nie mieć, a gdy człowieka czas nagli, nie będzie czekła, aż lekarz sobie załatwi.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron