Urlop dla poratowania zdrowia

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: edzia » 2010-12-05, 16:40

Skoro przydzielił mu urlop na określony czas, to znaczy, że w tym okresie nauczyciel ma zapewnioną pracę w pełnym wymiarze zajęć. Zatem zwolnić wtedy nie może. Po skończonym urlopie owszem.

Na przeniesieniach się nie znam, ale chyba podobnie jak ze zwolnieniami.

goldi
Posty: 25
Rejestracja: 2010-05-30, 18:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: goldi » 2010-12-05, 16:42

Dzięki, mi też tak się wydaje, ale nie byłam pewna. A jak to wygląda po skończonym urlopie? Czy po powrocie można spodziewać się wypowiedzenia i gdzie znajdę na to podstawę prawną?

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2010-12-05, 19:50

Sąd Najwyższy orzekł, że pracodawca może z przyczyn organizacyjnych wypowiedzieć nauczycielowi mianowanemu stosunek pracy w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
Zgodnie z opinią Sądu nauczycielowi mianowanemu zwalnianemu z przyczyn organizacyjnych nie przysługuje bowiem ochrona przewidziana w art. 41 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zdaniem Sądu przepis art. 41 kodeksu pracy nie ma zastosowania do pozaumownych stosunków pracy, w tym mianowania. Przepis art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela reguluje natomiast zwolnienie nauczyciela z przyczyn wskazanych w tym przepisie w sposób wyczerpujący i zupełny. Oznacza to, iż szkoła podlegająca reorganizacji może wypowiedzieć zatrudnienie nauczycielowi mianowanemu nawet będącemu na urlopie dla poratowania zdrowia.
Podstawa prawna:
• Uchwała Sądu Najwyższego uchwale z 7 grudnia 2006 r. (Sygn. akt I PZP 4/06).

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Cytryn » 2010-12-05, 19:56

A czy dyrektor może prosić nauczyciela o zorganizowanie imprezy z dziećmi w trakcie trwania urlopu zdrowotnego? Czy nauczyciel, który godzi się spełnić taką prośbę nie naraża się przypadkiem na jakieś nieprzyjemności?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: malgala » 2010-12-05, 20:15

Cytryn pisze:A czy dyrektor może prosić nauczyciela o zorganizowanie imprezy z dziećmi w trakcie trwania urlopu zdrowotnego?

Nie może.
Podczas urlopu zdrowotnego nie można wykonywać pracy, a zorganizowanie imprezy z dziećmi byłoby pracą, od której nauczyciel miał się właśnie powstrzymać w celu podratowania swojego zdrowia.
Może on natomiast uczestniczyć w takiej imprezie jako gość.

Ewa158
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-27, 13:02
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Kursy w czasie urlopu zdrowotnego.

Postautor: Ewa158 » 2010-12-27, 13:28

Czy będąc na urlopie dla poratowania zdrowia mam prawo zrobić kurs kwalifikacyjny wybrany i opłacony przez siebie ?Proszę o pomoc.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Cytryn » 2010-12-27, 14:03

Tak, możesz. Kiedyś miałam ten problem i dyrektorka kogoś z mojej rodziny straszyła, że w czasie urlopu nie może studiować, co okazało się nieprawdą.

zuza
Posty: 20
Rejestracja: 2008-03-26, 13:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: zuza » 2010-12-27, 18:47

Sąd Najwyższy w wyroku z 9 września 2010 r. uznał, że wręczenie wypowiedzenia zatrudnionemu na podstawie mianowania nauczycielowi podczas zwolnienia lekarskiego, po którym korzysta z płatnego okresu na regenerację zdrowia, jest niedopuszczalne
W takiej sytuacji sąd powinien przywrócić pracownika do pracy na poprzednich warunkach i przyznać wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez zajęcia. Już wcześniej sądy przyjmowały jednak że dyrektor ma prawo rozwiązać stosunek pracy nauczyciela, który złożył wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego, ale jeszcze go nie zaczął. Wymówienie stosunku pracy mianowanemu nauczycielowi jest wtedy dopuszczalne nawet podczas choroby, pod warunkiem że nastąpiło z przyczyn likwidacji bądź reorganizacji placówki określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty nauczyciela. Nie obejmuje go wówczas ochrona przed zwolnieniem z art. 41 kodeksu pracy. Niemniej nie dotyczy to sytuacji, kiedy nauczyciel zaraz po zakończeniu choroby przechodzi na urlop dla poratowania zdrowia. - literka.pl

Ewa158
Posty: 3
Rejestracja: 2010-12-27, 13:02
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Kursy podczas urlopu dla poratowania zdrowia.

Postautor: Ewa158 » 2010-12-27, 19:04

Otrzymuję różne informacje na temat;czy w czasie urlopu dla poratowania zdrowia mam prawo zrobić kurs kwalifikacyjny(z własnego wyboru i za swoje pieniądze). Muszę podjąć właściwą decyzję dziś (zapis na kurs).Czy ktoś mógłby mi pomóc i powiedzieć czy istnieje jakieś rozporządzenie (i jakie konkretnie), na którym mogłabym się oprzeć w razie potrzeby.Z góry dziękuję.

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Cytryn » 2010-12-27, 19:20

Ewo-Podaję link:
http://oswiata.wip.pl/urlopy-nauczyciel ... zdrowotnym

Tam masz namiary na rozp.

triss.merigold
Posty: 6
Rejestracja: 2011-01-15, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: opolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: triss.merigold » 2011-01-15, 21:44

Witam.
Przeczytałam wątek, ale nadal nie wiem, jak to do końca z tym urlopem jest:)
Pracowałam w latach 2001 - 2003 w gimnazjum, w tym czasie byłam na 18 tygodniowym urlopie macierzyńskim. Potem zrobiłam przerwę na wychowanie dziecka, ale nie był to żaden urlop, skończyła mi się umowa i zrezygnowałam z poszukiwań pracy.
Kolejną pracę podjęłam w 2005 roku i trwa nadal, w kwietniu wraz z narodzinami potomka przejdę na urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (plus 2 tygodnie fakultatywnego urlopu).
Czy w związku z powyższym moim stanem faktycznym zawodowym :lol: , należy mi się urlop dla podratowania zdrowia - po skończonym macierzyńskim? Bo mi się wydaje, że jednak nie, bo w KN jest zapis o nieprzerwalnym 7 letnim stażu pracy?
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości :D .
Pozdrawiam
Triss Merigold

Cytryn
Posty: 1205
Rejestracja: 2007-11-09, 12:20

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: Cytryn » 2011-01-15, 22:22

Tak, musisz mieć nieprzerwany 7 letni staż pracy.

triss.merigold
Posty: 6
Rejestracja: 2011-01-15, 21:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: opolskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: triss.merigold » 2011-01-15, 22:56

Dziękuję bardzo :D

justine250877
Posty: 12
Rejestracja: 2011-01-18, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: justine250877 » 2011-01-18, 12:57

Witam Wszystkich bardzo serdecznie:)Jestem nauczycielem dyplomowanym z 10-letnim stażem pracy..obecnie czekam na narodziny mojego 2 maluszka :D Zastanawiam się czy po urlopie macierzyńskim mogę iść na półroczny urlop zdrowotny?Macierzyński skończy mi się jakoś w grudniu 2011 roku i takie pół roku urlopu zdrowotnego bardzo by mi się przydało!!! :lol: Czy jest to możliwe?Dodam,że choruję na nerki,więc z opinią lekarza nie będzie problemów..
Czy ten urlop jeszcze nauczycielom przysługuje?bo różne newsy już słyszałam...pozdrawiam i czekam na poradę:)

krg54
Posty: 220
Rejestracja: 2009-03-14, 18:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Urlop dla poratowania zdrowia

Postautor: krg54 » 2011-01-20, 22:23

Jeżeli spełniasz wszystkie warunki formalne do otrzymania takiego urlopu - zatrudnienie na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze etatu oraz staż pracy co najmniej 7-letni, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś z takiego urlopu skorzystała. Pamiętaj , by przedtem wykorzystać ewentualny urlop uzupełniający, jeśli macierzyński rozpoczniesz w czasie wakacji.


Wróć do „Prawo oświatowe”